Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
22.20 ч. 21.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: na ledja/na ledjima  (Прочитано 5436 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #15 у: 14.45 ч. 29.04.2014. »

meni je kopcanje na dugmad isto nepravilno (vidite edit gore, pre vaseg posta, drugi pasus)

ja bih "ovo je haljina koja se zakopcava na dugmad na ledja" rekao "ovo je haljina sa dugmadi straga" i verovatno nikako drugacije od toga.

edit: to "kopcanje na dugmad" mi je kao "pogon na motor"

edit2: a "peglanje na crtu" se moze lepse i nesumnjivo pravilno preformulisati kao "peglanje uz crtu"
« Задњи пут промењено: 14.48 ч. 29.04.2014. од MasaMalinovski » Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900

« Одговор #16 у: 14.58 ч. 29.04.2014. »

'Ово је хаљина са закопчавањем на дугмад' мени звучи сасвим исправно. 'Ово је хаљина која се закопчава на дугмад на леђа', већ не звучи. Мислим да би ту било боље рећи 'Ово је (/Ова) хаљина се закопчава на дугмад, страга', или чак, 'ово је хаљина која се закопчава страга (/од позади), на дугмад', а донекле може и 'ово је хаљина са копчањем на дугмад на леђима'.

Не мислим да је 'дугмад' плеоназам, кер дугмад нису једино чиме се може закопчавати. Може ли се рећи 'дугметско закопчавање'? Мислим да би једино уз тај облик могли избећи сличност конструкцији 'погон на мотор', али нисам баш сигуран да је то исправно.

'Пеглање уз црту' је прихватљиво једини ако поменута црта већ постоји. Нисам екперт у пеглању, али не мислим да је то увек случај - да јесте, зар то не би био облик који би се више користио?
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
MasaMalinovski
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374

« Одговор #17 у: 15.12 ч. 29.04.2014. »

ostavljam pitanje da li postoji pleonazam za nekog treceg, mada meni to sto se moze zakopcavati i necim sto nije dugmad nije dovoljno da ga ne bude.

sto se tice da li crta tu vec postoji radi se o idealnoj crti, znaci formi hlaca onakvoj kako bi one trebalo da izgledaju sto ukljucuje i crtu. dakle crta postoji u glavi onoga koji pegla i biva superponirana na jos neispeglane hlace.
Сачувана
s.z.
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900

« Одговор #18 у: 15.49 ч. 29.04.2014. »

Посматрано из тог угла, 'уз црту' је сигурно боље, али опет мислим да је и друга варијанта прихватљива. Ослањам више на мој лични осећај него конкретно знање из поља лингвистике, а колико је мој језички осећај 'меродаван' зависи од тога у којој мери се поклапа са стандардом.. У овом случају, немам појма шта је стандардно..
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!