Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.49 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Slaganje sa brojevima  (Прочитано 2133 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
andriana
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:
student
Име и презиме:
ana milovanovic
Поруке: 56


« у: 12.32 ч. 28.04.2014. »

Imam nekoliko pitanja u vezi sa slaganjem sa brojevima… Neka sam mozda vec i postavljala Sad Zamolila bih nekog da mi pomogne…

1.   Kada imamo “zarez” u  broju- da li slazemo atribut uz broj pre ili posle zareza?
Hoce li biti: Ovaj dva zarez jedan dinar. Ili
                     Ova dva zarez jedan dinar.


2.   U naredna dva do pet dana. Ili
U narednih dva do pet dana.
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #1 у: 14.34 ч. 28.04.2014. »

Даћу примере који илуструју на мој лични језички осећај, пошто не могу да дефинишем конкретна правила.

1. 'Ова четири кома три динара', 'ових један зарез пет динара', 'овај један зарез један динар'. Значи, може бити 'ова', 'ових' или 'овај'. Када је број иза зареза један, онда је избор између 'овај' и 'ових' - прво у случају када је број испред зареза један, а друго када је то број већи од један. У случају када ни број испред ни број који следи иза запете нису један, користи се 'ова'.
Једина озбиљнија недоумица се рађа у случају 'ових/овај/ова четири зарез један динар(а)'. У том случају ми најиспрсвније звучи 'ових четири зарез један динара'.

2. 'У наредних два то пет пута', 'у наредна два до три сата' (ово 'до' је природније кад су бројеви један до другога), 'у наредних два до три дана', 'у наредних дан-два' - али, 'у наредна два до три дана', зато што кажемо 'наредна три дана', а не 'наредних три дана'. Ово исто важи и за 'наредна два дана', али под утицајем оно 'један', конструкција са 'наредна' звучи неприродно.
Значи, озбор зависи више/искључиво од другог броја, осим када је први број 'један'.
« Задњи пут промењено: 14.51 ч. 28.04.2014. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!