TicaBB
гост
Ван мреже
Организација:
Име и презиме: Tijana Ilic
Струка: filolog
Поруке: 2
|
 |
« Одговор #15 у: 16.32 ч. 24.08.2014. » |
|
Управо сам прелетела Српски језички приручник (нисам га читала у целости, само сам тражила упутства везана за употребу зареза у конструкцији како . . . тако и помоћу ctrl+f). Резултат: нисам нашла експлицитно упутство, али сам нашла доследну употребу те конструкције без зареза. Ево реченица које сам пронашла:
Средства јавног информисања делују као преносилац и "расадник" како погрешних тако и исправних облика.
Насупрот томе, Милан Шипка, Књижевнојезичка политика ијезичка култура (Језички савјетник 2), Сарајево 1987, 106-107, даје примере за распрострањеност речи домовина како у Хрватској тако и у Србији.
У новије време, школовани људи унели су хиљаде израза из немачког и француског, а италијански је деловао како културним путем тако и усменим позајмљивањем преко Далмације.
Будући да утицај може бити како позитиван тако и негативан, овде је, јасноће ради, требало рећи да ће уговор допринети побољшању односа, да топли дани потпомажу цветање, да порези подстрекавају, подстичу или распирују инфлацију.
Овај и други примери опомиљу нас да не занемаримо стране утицаје на пољу значеља, који се могу одразити како на обичне туђице тако и на преводнс позајмице (калкове).
Српски језички приручник је зато књига која треба да буде надохват свакоме коме је стало до тога да својим говором лично допринесе очувању и унапређиваљу српске говорне културе као средишњег дела опште културе како појединаца тако и свих који говоре, уче, проучавају или предају српски језик, или пишу на њему.
Мислим да је овим имплицитно речено да се како . . . тако и не омеђава зарезима.
|