Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.30 ч. 19.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3 ... 9
  Штампај  
Аутор Тема: Jednačenje po zvučnosti  (Прочитано 129527 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
donbozone
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 14



« у: 17.12 ч. 02.02.2007. »

Podstaknuti ili potstaknuti,
Podstice ili potstice,
Podsticaj ili potsticaj?
Znam ono pravilo Z-S; D-T itd. i da se prvi suglasnik jednaci prema drugom, ali ovde nisam siguran sta je ispravno.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #1 у: 17.14 ч. 02.02.2007. »

Jednačenje se ne vrši kada se d nađe ispred s ili š.
Сачувана
donbozone
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 14



« Одговор #2 у: 17.18 ч. 02.02.2007. »

Hvala, osetio sam da ima neko dodatno pravilo u ovom slucaju.
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #3 у: 16.06 ч. 06.02.2007. »

Takodje u rečima podtip ili postdiplomski se ne vrši asimilacija po zvučnosti, da se reč ne bi suviše deformisala (nakon asimilacije bismo dobili potip i pozdiplomski).
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #4 у: 16.25 ч. 06.02.2007. »

To pravilo važi u mnogim slučajevima, kod mnogih reči, ličnih imena, vlastitih imenica uopšte... kad god postoji opasnost od toga da se, kako kaže Amarilis, reč deformiše ili izobliči, i time postane preterano neobična ili neprepoznatljiva.
Сачувана
tamina
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Banjaluka
Име и презиме:
Tamina
Поруке: 31



« Одговор #5 у: 23.14 ч. 08.02.2007. »

Б/П, Д/Т, К/Г, Ж/Ш, З/С
а У,Ф.Х,Ц немају своје звучне парњаке  Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #6 у: 23.53 ч. 08.02.2007. »

Б/П, Д/Т, К/Г, Ж/Ш, З/С
а У,Ф.Х,Ц немају своје звучне парњаке  Smiley
У је самогласник.
Звучни и безвучни сугласници лако се памте на овај начин - звучни се налазе на почетку, а њихови безвучни парњаци на крају азбуке! Погледајте:
зв.    Б Г Д Ђ Ж З
безв. П К Т Ћ Ш С
Једино у пару Џ (звучно) и Ч (безвучно), по азбучном редоследу Ч долази испред Џ.
А, као што Тамина рече, Ф, Х и Ц су безвучни сугласници који немају својих звучних парњака.
(Док је у руском В звучни парњак од Ф, а у српском В је један од гласника, гласова звучнијих од сугласника, али мање звучних од самогласника, који су најзвучнији гласови.)
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #7 у: 00.03 ч. 09.02.2007. »

Otkud ti to da je u ruskom V-F par? Rusi u pismu ne prikazuju jednačenja.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #8 у: 00.14 ч. 09.02.2007. »

Ne znam za ruski, ali, koliko se sećam, V se i kod nas smatra zvučnim parnjakom glasa F, samo što kod tog para ne postoji registrovana glasovna promena.
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #9 у: 07.19 ч. 09.02.2007. »

Pa ako ne postoji registrovana glasovna promena, onda i nisu par, pošto se parnjaci upravo i registruju putem glasovnih promena Smiley "V" je sonant i ne učestvuje u jednačenjima ("ovca" ne postaje "ofca", "svest" ne postaje "zvest" itd.)

"F" se u nekim pozicijama menja u "v" čisto radi olakšanja izgovora, npr. "asfalt, sfera, sfinkter". Neke od tih promena prihvaćene su i u književnoj normi, npr. "Avganistan", a opet, u nekim pozicijama izostaju, npr. "ftalein, nafta, Jefta" i sl.
« Задњи пут промењено: 07.24 ч. 09.02.2007. од Фаренхајт » Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #10 у: 07.59 ч. 09.02.2007. »

Mislim da to što ne postoji registrovana glasovna promena uopšte ne znači da V i F nisu parnjaci, već samo da ta promena odnosno razlika između ta dva glasa nema tzv. distinktivnu vrednost (što se upravo vidi i iz vaših primera), pa kao takva i nije registrovana, pošto je to kriterijum za razlikovanje fonema. Tačno je da je V sonant, ali da su F i V parnjaci na sličan način kao i K i G i P i B, videćete već ako pokušate da ih izgovorite Smiley
« Задњи пут промењено: 08.14 ч. 09.02.2007. од Lolita » Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #11 у: 09.17 ч. 09.02.2007. »

O, bože, here we go again... Sonanti po definiciji ne učestvuju u glasovnim promenama, Lolita, stoga ne mogu imati parnjake. Doduše, ako nameravate dokazati suprotno, slobodno napišite sopstveni udžbenik fonetike, niko vas ne sprečava (možete možda dobiti i neku prestižnu nagradu za temeljni naučni prodor) Smiley

Izgovorite vi "jevtino" i "jeftino", ili "Jevta" i "Jefta" Smiley I zbilja nema potrebe za tonom "s visine na 'vi'" - "videćete već ako pokušate da ih izgovorite". Nisam niti gluv niti insuficijentno inteligentan, ne brinite se vi ništa Smiley Nego neku knjigu u šake, pa da se sve to lepo izuči, važi? Onda ćemo nastaviti pričicu Wink
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #12 у: 12.23 ч. 09.02.2007. »

Iznenađenje, Farenhajte - ja sam sve to već izučila, a prestižne nagrade me nimalo ne zanimaju Smiley
Nisam rekla da ste gluvi, niti da ste nedovoljno inteligentni, gde to piše nemam pojma, štaviše to i ne mislim. Možda vi ovo drugo mislite o meni? Wink Bez obzira na to, potpuno sam sigurna da glasovi ne nastaju na osnovu glasovnih promena, te se tako ne ustanovljavaju ni parnjaci. Zvučno/bezvučni par čine oni glasovi kod kojih je jedina razlika u tome da li u proizvođenju glasa učestvuju glasne žice ili ne. Po tom kriterijumu, F i V su gotovo na isti način par kao i ostali parovi glasova koji učestvuju u glasovnim promenama. A da F i V ne učestvuju u njima, to je tačno, i to sam već rekla.  
Takođe, smatram da sam „pročitala dovoljno knjiga“ da „mogu da razgovaram“ sa bilo kim, čak i sa vama. A ako vi smatrate da moja načitanost ne zadovoljava vaše visoke kriterijume, ubuduće slobodno razgovarajte isključivo sa onima koji su „pročitali više knjiga“ od mene.
A o tonu s visine, pa i o nekim drugim, malo jačim, vi svakako najviše znate. Ako sumnjate u to, pročitajte ponovo svoj prethodni post Wink
« Задњи пут промењено: 13.04 ч. 09.02.2007. од Lolita » Сачувана
tamina
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
Banjaluka
Име и презиме:
Tamina
Поруке: 31



« Одговор #13 у: 12.27 ч. 09.02.2007. »

ђорђе,хвала на испрваци-не знам одакле ми оно У Huh.
Али, да не би било погрешке,ево још једном "табеле"правила која се званично користи у српском језику.Извор је Правопис од Матице.
Б/П, Г/К, Д/Т, Ђ/Ћ, Ж/Ш, З/С, Џ/Ч и наравно Ф,Х,Ц који немају своје звучне парњаке.
А од једначења се одступа само у 3 случаја-кад се Д нађе испред С и Ш Smiley
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #14 у: 13.06 ч. 09.02.2007. »

Iznenađenje, Farenhajte - ja sam sve to već izučila, a prestižne nagrade me nimalo ne zanimaju Smiley
Nisam rekla da ste gluvi, niti da ste nedovoljno inteligentni, štaviše to i ne mislim. Možda vi ovo drugo mislite o meni? Wink Bez obzira na to, potpuno sam sigurna da glasovi ne nastaju na osnovu glasovnih promena, te se tako ne ustanovljavaju ni parnjaci. Zvučno/bezvučni par čine oni glasovi kod kojih je jedina razlika u tome da li u proizvođenju glasa učestvuju glasne žice ili ne. Po tom kriterijumu, F i V su gotovo na isti način par kao i ostali parovi glasova koji učestvuju u glasovnim promenama. A da F i V ne učestvuju u njima, to je tačno, i to sam već rekla.  
Takođe, smatram da sam pročitala dovoljno knjiga da mogu da razgovaram sa bilo kim, čak i sa vama. Naravno, ako vi ne želite da razgovarate sa mnom jer smatrate da nisam pročitala dovoljno knjiga, to je vaša stvar. U tom slučaju, ubuduće slobodno razgovarajte isključivo sa onima koji su „pročitali više knjiga“ od mene. Ili su možda samo neskloni da vam se suprotstavljaju, jer nemaju sopstveno mišljenje, ma kako glupo ono bilo Smiley
A o tonu s visine, pa i o nekim drugim, malo jačim, vi svakako najviše znate. Ako sumnjate u to, pročitajte ponovo svoj prethodni post Wink

Poštovana, kad uspete da pobijete Stevanovića i sve ostale srpsk(ohrvatsk)e gramatičare/fonetičare, koji tvrde da "f", "h" i "c" kod nas nemaju zvučne parnjake, možemo nastaviti priču Smiley Dotad, zbilja nemam volje da se upuštam u... upotrebimo reč "spekulacije" Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 9
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!