Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
02.25 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Штампај  
Аутор Тема: Jednačenje po zvučnosti  (Прочитано 130239 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Solomon
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Digital mandrak
Поруке: 69


« Одговор #60 у: 16.36 ч. 24.01.2008. »

Koji su izuzeci? Gde nema jednacenja? Izvinjavam se sto ovako pitam. . . mozda negde pise, ali sam se nesto uplela. . .

Ајаао...градиво за основну школу....на пример д испред с и ш остаје непромењено, као и код неких изведених речи...
Сачувана
MMMila
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 15



« Одговор #61 у: 18.54 ч. 24.01.2008. »

Solomon, ako ti je bilo tesko, nisi morao da se trudis.  Hvala ipak, i na pokusaju uvrede, i na objasnjenju, mada to nisam pitala. . . 
Сачувана

dusha.mojblog.co.yu
Solomon
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Digital mandrak
Поруке: 69


« Одговор #62 у: 19.03 ч. 24.01.2008. »

Solomon, ako ti je bilo tesko, nisi morao da se trudis.  Hvala ipak, i na pokusaju uvrede, i na objasnjenju, mada to nisam pitala. . . 
Ма дај, нисам хтео да те увредим, шалим се Wink
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #63 у: 11.06 ч. 25.01.2008. »

Соломоне, да ли је могуће да заиста не примећујеш људе око себе? Да ли заиста мислиш да сви знају то што је можда укључено у основношколско градиво? Уверавам те да од сто случајно изабраних Срба старијих од основношколског узраста неће бити више од једног који зна одговор на то питање. Можда двоје.

Прочитај ово - Није срамота не знати, већ је срамота не питати
Поруке типа „Немаш појма, врати се у основну школу“ тотално су неприхватљиве на форуму. Наш форум служи за то да људи слободно постављају питања, а они који имају нешто више знања треба да одговарају на та питања, а не да се понашају као надмоћне фаце с којима можеш да почнеш било какав разговор тек кад прочиташ све могуће књижурине.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #64 у: 12.32 ч. 25.01.2008. »

Evo ja prvi ne znam sigurno ni 40% onoga sto se uci u osnovnoj skoli. Smiley
Сачувана

Solomon
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Digital mandrak
Поруке: 69


« Одговор #65 у: 20.34 ч. 25.01.2008. »

Соломоне, да ли је могуће да заиста не примећујеш људе око себе? Да ли заиста мислиш да сви знају то што је можда укључено у основношколско градиво? Уверавам те да од сто случајно изабраних Срба старијих од основношколског узраста неће бити више од једног који зна одговор на то питање. Можда двоје.

Прочитај ово - Није срамота не знати, већ је срамота не питати
Поруке типа „Немаш појма, врати се у основну школу“ тотално су неприхватљиве на форуму. Наш форум служи за то да људи слободно постављају питања, а они који имају нешто више знања треба да одговарају на та питања, а не да се понашају као надмоћне фаце с којима можеш да почнеш било какав разговор тек кад прочиташ све могуће књижурине.

Рекао сам то у шаљивом маниру, не слутећи овакве конотације. Поврх свега, парафразирао си по својој вољи моје речи, измењујући им контекст, а ја нисам мислио ништа лоше. Wink
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #66 у: 20.49 ч. 25.01.2008. »

Koji su izuzeci? Gde nema jednacenja?

Mila, jednačenje suglasnika po zvučnosti izostaje u sledećim slučajevima:

1. Ispred sonanata (v, j, r, l, lj, m, n, nj), koji su zvučni, bezvučni suglasnici se ne ozvučuju.
2. U pisanju, d se ne jednači ispred s i š ni u kom položaju: odsustvo, gradski, predsednik, odštampati i sl. („Ovaj je izuzetak“, kaže Pravopis, „ustanovio sam Vuk Karadžić.“)
3. Slično tome, đ se ne jednači ispred nastavka -stvo: vođstvo i dr.
4. Suglasnici se ne jednače ni kada se nalaze na kraju prefiksa ili sastavu reči u složenicama ako bi promena uticala na značenje reči ili bi u znatnoj meri izmenila njen oblik (a inače se ovde ne odstupa od jednačenja): predturski, postdiplomski, jurisdikcija, štrajkbreher i sl. Do jednačenja nikad ne dolazi na krajevima stranih prefiksa ad- (adhezija), dis- (disgresija), juris- (primer iznad), trans- (transgresija), post- (primer iznad), ali jednače se strani prefiksi ab- (apsolutan), abs- (apstraktan), ob- (opservacija), sub- (supstrat).
4. Takođe, jednačenje se često ne vrši u stranim imenima: Vašington, Gibson, Makdonald, Tbilisi itd. Jedino uglasnici s, z, š i ž ne treba da ostaju neizjednačeni: Glazgov, Drezden, Strazbur, Habzburg, Skaskin, Mereškovski, Rascvetnikov itd.
5. I u domaćim imenima, posebno toponimima, često je odstupanje od jednačenja: ivanićgradski, burađski, pridev dubski piše Ljubomir Simović u „Užicu sa vranama“. (Ali, s druge strane, srpski, Šapčanin i sl.) U muslimanskim imenima takođe često nema jednačenja: Edhem, Midhat, Subhija.
6. „U raznim novotvorinama i novijim tuđicama u opštoj leksici“, dodaje Pravopis, „ima i još primera u kojima izostaje jednačenje, ne samo na šavu složenica nego katkad i u rečima koje ne razaznajemo kao složene“, i daje primere: presbiro, nokdaun, dragstor, gangster, plebs i dr.

Ovi izuzeci važe samo u pisanju, jer izgovara se „otsustvo“ i sl. a piše se bez jednačenja.
Сачувана
Solomon
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Digital mandrak
Поруке: 69


« Одговор #67 у: 21.21 ч. 25.01.2008. »


4. Suglasnici se ne jednače ni kada se nalaze na kraju prefiksa ili sastavu reči u složenicama ako bi promena uticala na značenje reči ili bi u znatnoj meri izmenila njen oblik

Била је недавно расправа о томе да ли је исправно рећи подфорум или потфорум. Будући да је у питању префикс, шта закључујемо?
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #68 у: 21.27 ч. 25.01.2008. »


4. Suglasnici se ne jednače ni kada se nalaze na kraju prefiksa ili sastavu reči u složenicama ako bi promena uticala na značenje reči ili bi u znatnoj meri izmenila njen oblik

Била је недавно расправа о томе да ли је исправно рећи подфорум или потфорум. Будући да је у питању префикс, шта закључујемо?
Mislim da nisi obratio pažnju na kraj rečenice. Wink Zaključili smo da je pravilno potforum. Meni će to uvek izgledati užasno, ali što se mora nije teško... Wink

E da, setih se malopre: da li se piše rićkast ili riđkast? Po analogiji sa žućkast rekla bih da se jednači u pisanju, ali nisam sigurna može li se uvrstiti u pomenute "nejasnoće", pošto po knjigama viđam čas jedno čas drugo.

P.S. Dobro došla na forum, Mila. Slobodno pitaj šta god nije jasno, tome ovo i služi. Wink
« Задњи пут промењено: 21.32 ч. 25.01.2008. од alcesta » Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #69 у: 21.42 ч. 25.01.2008. »

Moralo bi "rićkast", ali pošto to meni deluje skroz bljak, uvek pišem "riđast" Smiley
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #70 у: 22.52 ч. 25.01.2008. »

A šta kažete za smećkast (od smeđ) — što takođe nije izuzetak? Smiley
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #71 у: 23.01 ч. 25.01.2008. »

"Smećkast" - čovek s karakterom otprilike nalik smeću Wink
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #72 у: 09.46 ч. 26.01.2008. »

Рекао сам то у шаљивом маниру, не слутећи овакве конотације. Поврх свега, парафразирао си по својој вољи моје речи, измењујући им контекст, а ја нисам мислио ништа лоше. Wink

Извини, у питању је изгледа неспоразум. Ех, ако ни због чега другог, треба свакако да ти се извиним што се нисам ни осврнуо твоју претходну поруку:
Ма дај, нисам хтео да те увредим, шалим се Wink

Мени дошло било да пошаљем тај коментар зато што сам више пута на овом форуму наилазио на гледање на саговорника који мање зна с висине. Стога ми је било дошло да одговорим. Можда ово није био најбољи тренутак и можда ти ниси особа којој то прво треба упутити. Коментар се односи на све, није упућен само теби. Заиста ми у принципу смета што наилазим на такав однос према онима који баш и немају великог знања. Волео бих да поручим свима са ставом „основна школа“ да се пре него што напишу тако нешто запитају да ли они знају баш све што се учи у основној школи. Биологију, географију, математику... Да ли знају баш све о томе како дишу инсекти, да ли су сигурни да знају све о немачким рудним богатствима, знају ли све о геометријском појму сличности, о линеарним функцијама, о системима једначина с две непознате?
« Задњи пут промењено: 10.12 ч. 26.01.2008. од Вученовић » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #73 у: 10.17 ч. 26.01.2008. »

Хехе, смећкаст је одлично!  Grin
Сачувана
MMMila
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 15



« Одговор #74 у: 19.44 ч. 26.01.2008. »

[4.  Suglasnici se ne jednače ni kada se nalaze na kraju prefiksa ili sastavu reči u složenicama ako bi promena uticala na značenje reči ili bi u znatnoj meri izmenila njen oblik . . . .

Gospodine Bozovicu, hvala puno, ovo mi je bilo znacajno:)

Smirenja situacije radi, i ja sam reagovala "na prvu loptu".  Malo je nemoguce iz slova raspoznati da li se neko sali ili ne (mozda pomogne smajli, sta mislite, gospodine Solomon?), pa dolazi do zabuna.

Izvinjavam se unapred ako ponovo postavim pitanje iz osnovnoskolskog gradiva (napravih pridev za koji ne znam da li postoji???), ali ponekad "zariba" glava.
Сачувана

dusha.mojblog.co.yu
Тагови:
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!