Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.43 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Kolokvijalno "jednu te istu"  (Прочитано 19052 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #15 у: 21.47 ч. 31.03.2015. »

pismenost je prilicno jednostavna stvar - http://hjp.novi-liber.hr/index.php?show=search
pod "vjestina stvaranja tekstova" se svakako ne misli na naucne radove nego na recimo pismeni iz srpskog u srednjoj skoli Smiley

moglo bi se zvati neadekvatno izrazavanje, ali ne nepismenost.
Сачувана
bova
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 58


« Одговор #16 у: 21.56 ч. 31.03.2015. »

pismenost je prilicno jednostavna stvar - http://hjp.novi-liber.hr/index.php?show=search
pod "vjestina stvaranja tekstova" se svakako ne misli na naucne radove nego na recimo pismeni iz srpskog u srednjoj skoli Smiley

moglo bi se zvati neadekvatno izrazavanje, ali ne nepismenost.

Ublažio sam i sam izraz na polupismen (izraz je neodređen pa se u nj' svašta "ugurat" može Smiley ) - to mi ga dođe nešto kao "nesposobnost vještine izrazavanja tekstom".


edit: nana i menta jesu jedno te isto Cheesy

 Grin Tvoja lopta - priznajem: bila je "greška u koracima". Razmišljao sam na drugom jeziku bio - ni jedan nije perfektan....


edit: Šta je pisac sa ovim linkom hrvatskog jezičkog portala htio reći? Grin
« Задњи пут промењено: 22.03 ч. 31.03.2015. од bova » Сачувана
bova
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 58


« Одговор #17 у: 22.17 ч. 31.03.2015. »

Ali ja ne odustajem, iako lopta nije kod mene više - agresivna odbrana.
 Grin
Još dva pitanje:

Da li bi profesionalno bilo da jedan lektor prilikom lekture u jednom stručnom tekstu ostavi jedan izraz sličnog tipa onima koje smo već nabrojali kao stilističke?
Protivpitanje prethodnom: da li bi profesionalno bilo da jedan lektor ispravi takav jedan izraz u beletrističkom djelu u rečenici gdje je emocionalno značenje tog izraza poželjno?
Сачувана
Comicka
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
licna
Име и презиме:
Milica
Струка: prevodilac
Поруке: 16


« Одговор #18 у: 09.40 ч. 01.04.2015. »

Hvala svima na odgovorima, znači ipak bi bilo ne pravilno da napišem u sturčno tekstu: Taj lek se koristi za jednu te istu indikaciju....
Сачувана
bova
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 58


« Одговор #19 у: 10.43 ч. 01.04.2015. »

Нема на чему, заправо хвала теби на интересантној теми за дискусију.

Него, зашто не дати текст некој компетентној особи на лектуру? Оно јесте да ни сам не познајем ниједног лектора коме бих се усудио свој текст предати без  да га и сам још једном послије његове лектуре преконтролишем али два пара очију су у сваком случају боља него један.

Та контрола је увијек пар динара вриједна, без обзира колико је неко писмен.
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #20 у: 15.21 ч. 01.04.2015. »

Hvala svima na odgovorima, znači ipak bi bilo ne pravilno da napišem u sturčno tekstu: Taj lek se koristi za jednu te istu indikaciju....


ne bi bilo pravilno iz jedinog razlog sto ta konkretna recenica ne izgleda smisleno.

da li je implicirana neka alternativa toj indikaciji? jel bi mogao da se koristi za neku drugu indikaciju, ali se ne koristi? kako izgleda cela recenica?

na primer jel poenta da se lek godinama koristi samo za jednu indikaciju umesto i za neke druge za koje bi se mogao koristiti?
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #21 у: 20.40 ч. 12.04.2015. »

Prii tome dozvoljavam sebi u mašti jednu novu definiciju standardnog srpskog, sve samo u cilju lakšeg razumijevanja.

Приметио сам да, иако стално наглашаваш да си лаик, дајеш нека сопствене језичке дефиниције која нису у складу са науком. Обрати пажњу да је таквим стварима место само у подфоруму који се зове "Нагађања о језику". Ван њега такве приче нису добродошле.
Сачувана

bova
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 58


« Одговор #22 у: 21.03 ч. 12.04.2015. »

Znači ovdje je mjesto samo za profesionalci i autoriteti?!
Ja se izvinjavam, duboko se izvinjavam - mislio sam da ovdje svako ima pravo da iznese svoje mišljenje.
I kao laik zaista nisam znao da se jezička nauka ne zasniva na nagađanju nego da se sve u prvoj analizi zna.

Duboko se izvinjavam.

Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #23 у: 21.18 ч. 12.04.2015. »

ma ima svako pravo...ali postoje neki standardi iznosenja misljenja koji su uspostavljeni pre nego sto smo se ti i ja uclanili a koje su uspostavili profesionalci (koji nazalost vise ne dolaze). tako da s obzirom na tu izvanredno produktivnu fazu aktivnosti, bilo bi steta kaljati kvalitet sadrzaja na forumu sa necim u sta neko ko ovo cita ne moze nimalo da se pouzda. znaci neki minimalan stepen intelektualne stege je nepisano pravilo; ipak ovo nije forum gde dolazimo da mastamo i pricamo price Smiley

postoji mesto i za to, kao sto je pedja rekao - http://www.vokabular.org/forum/index.php?board=39.0
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #24 у: 22.24 ч. 13.04.2015. »

Znači ovdje je mjesto samo za profesionalci i autoriteti?!

Uopšte se ne radi o tome nego o naučnom i nenaučnom. Vokabular se bavi srpskim jezikom i pre svega treba dabude kredibilan izvor informacija. To se može postići samo držanjem do naučnog pristupa u diskusiji: tumačenja i argumenti moraju biti zasnovani na jezičnoj nauci.

Naranvo, pošto se svi ponekad razmahnemo i van naučnog, za to postoji poseban podforum i tamo treba voditi takve diksuije i iznositi takva mišljenja, a ne ovde gde neko to može da shvati pogrešno.
Сачувана

Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!