s.z.
староседелац
  
Ван мреже
Организација: _
Име и презиме: s.z.
Струка: _
Поруке: 900
|
 |
« Одговор #3 у: 22.01 ч. 19.05.2015. » |
|
Рећи да су 'прешли' би подразумевало да је њихова употреба таквог језика следила стварање стандардног хрватског језика, што није случај. 'Опћи' и 'такођер', иако не стандардни, срећу се и у српском језику ван Хрватске - на пример, 'опћи' се може срести у Православној литургици др Лазара Мирковића, штампаној у Сремским Карловцима 1918. године - а суфикси '-овати', '-исати' и '-ирати' су једнако ваљани, с тим што се првом даје предност у новим речима и тамо где се употреба других суфикса није устањила. Идеја да су ово искључиво хрватски облици није тачна.
Што се тиче речи глазба, то је чисто хрватска кованица - и то пристојна кованица изведена од речи 'глас' - коју Срби, колико ми је познато, нису користили у писаном језику, али исто не мора да важи и за говорни језик Срба Хрватске који је свакако под утицајем њихове околине. То је посебно случај данас, пошто су Срби Хрватске, као данас незнатна мањина којој из демографских разлога прети скоро сигурно биолошко исчезнуће, у мањини чак и на локалном нивоу, и неретко осећају страх да се декларишу као Срби, или притисак да се уклопе у околину. Зато у пекарама траже 'крух', избегавају да иду у цркве у присуству телевизијских камера и слично.
П.С. Говорим о њиховом страху, а не узроку тог страха. Непотребно је улазити у незреле препирке о томе да ли је хрватско/срспко друштво толерантно/-није, јер о томе и није реч.
|