Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.04 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Теретана, бицикл - краткосилазни на унутрашњем слогу  (Прочитано 6360 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« у: 23.48 ч. 14.10.2015. »

Како се акцентују „теретана” и „бицикл”. У речнику је бицѝкл, да ли то онда значи да је крајње л вокално? А теретане у речнику нема.
Користим Речник српског језика на овом сајту http://www.nemareklama.
« Задњи пут промењено: 15.05 ч. 17.10.2015. од Марко С. » Сачувана
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« Одговор #1 у: 20.59 ч. 15.10.2015. »

Океј, за теретану сам решио упоредивши са барута̀на која стоји у речнику, мада ми се чини да то нико тако не изговара, већ, неисправно, барута̏на.

Остаје питање за бицикл. Бицикла и бицикло су некњижевни облици. Чуо сам једног дечка да каже бѝцикла и једну жену да каже бѝцикл и то су једини примери за такво акцентовање које сам чуо у животу. Људи обично праве тај последњи слог (-ла, -ло), чини ми се да то раде да би избегли чудне акценатске облике. Ипак, остаје моје питање да ли је овде вокално л у питању?
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #2 у: 13.51 ч. 16.10.2015. »

Акценат је на 'и' у 'бицикл', и највероватније на претпоследњем 'а' у 'теретана'. 'Барутана' није баш најбољи узор за реч 'теретана', јер јер речи 'барут' и 'терет' имају различите акценте. Тренутно немам никакве језичке приручнике при руци, па ћу покушати ДС дам бољи одговор када будем у стању да проверим.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« Одговор #3 у: 17.58 ч. 16.10.2015. »

На ком „и” је акценат?
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #4 у: 02.54 ч. 17.10.2015. »

na drugom. jeste vokalno l, dakle isto zvuci kao npr. monòkl

teretana i barutana se isto akcentuju
svi govore barutàna. tu rec je prakticno nemoguce cuti pogresno akcentovanu jer ima u isto vreme i karakteristican i "neproblematican" (kratak, bez promene intonacije) akcenat

da ne bude zabune, to -ana se izgovara isto kao nastavak -itis (kaFANA = bronHITIS; tereTANA = hepaTITIS)
Сачувана
Марко С.
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Студент
Поруке: 31


« Одговор #5 у: 15.01 ч. 17.10.2015. »

Приметио сам да на доста места у говору имам краткосилазни на унутрашњем слогу (као у: терета̏на, поменути хепати̏тис). Такве ствари нисам ни могао да приметим до ове године када сам слушао акцентологију на факултету па  су ми ствари јасније. Сад сам, на пример, с лакоћом преправио у говору све дугосилазне на унутрашњем слогу (телѐвӣзија) и та исправка ми долази природно чак и на речима које сам ретко изговарао раније или нисам никад. Ипак, тај краткосилазни примећујем понекад, а мислим да га много чешће не примећујем. Он ми је најтежи за савладавање (опозиција краткосилазни:краткоузлазни). Иначе, из Београда сам, а и родитељи су цео живот ту живели. Имам родбину на југу (Ниш, Алексинац, Делиград). Зна ли неко ишта о томе?
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #6 у: 01.35 ч. 18.10.2015. »

Извињавам се, нисам био јасан. На другом, као што је Меша рекао.

То је најтеже већини, јер је разлика између тих акцената најмање приметна. Треба добро тренирати ухо да би уочили разлику. Потражите књигу 'Српски акценат са лакоћом'. Мислим да би вам била од користи.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!