Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
00.54 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Automatsko ispravljanje gramatike  (Прочитано 12170 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
andrej
сарадник
гост
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 6


« у: 16.24 ч. 26.01.2007. »

Imam ideju za jedan projekat koji bi hteo da uradim, ali bi hteo da znam da li bi ga neko nasao korisnim. Naime, ako ste primetili, na SerbianCafe diskusijama, ako napisete npr. „Šta ćeš da radis?” (bez akcenata na š i ć), sajt će automatski da prepravi reci i dodace akcente gde treba (mada ne svugde, kao na primer na reč „radis”). Ima neki program za automatsko prepravljanje reci kojima fali akcenat.

Znaci ja bih hteo da napravim sajt na kojem neko može da prekopira tekst i da mu automatski budu dodati akcenti gde fali. U isto vreme bi hteo da namestim i Web Service (npr. koristeci SOAP) tako da drugi srpski sajtovi (ili forumi) koji bi hteli isto da mogu automatski da ispravljaju ove greške, mogu programerski to da urade.

Da li bi to neko nasao korisnim? Za vas korisnike, da li bi vam sajt gde prekopirate tekst i on automatski doda akcente gde treba, koristio? Za programere, da li bi koristili ovakav Web Service?

Naravno, moglo bi da se doda i ispravka gramatickih gresaka, itd, ako to otom potom.

Pozdrav,
Andrej
« Задњи пут промењено: 18.42 ч. 26.01.2007. од andrej » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #1 у: 00.01 ч. 27.01.2007. »

Па да, квачице и цртице над словима č, ć, đ, ž и š немају везе с граматиком, то би било аутоматско исправљање правописа. И то нису акценти, иако их неки језикословци на Западу тако зову.

А у вези са исправљањем граматике, не знам колико је то могуће извести. Треба претпоставити огроман број разноразних граматичких грешака и дати њихове исправке, а притом треба имати у виду то што негде нешто може, а негде не може - е сад, реци ти рачунару кад то може, а кад не. Smiley Једна од честих грешака је коришћење само облика би у аористу глагола бити, где би заправо требало ја бих, ти би, он би, ми бисмо, ви бисте, они би (значи, "пројекат који бих хтео да урадим", "хтео бих да видим", "ми бисмо" а не "ми би" и сл.). Ја сам имао једну професорку која је ту увек говорила бих, мислећи да је тако правилно уместо би - Шта бих ти урадио? била је моја омиљена међу њеним узречицама Smiley.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #2 у: 00.08 ч. 27.01.2007. »


Naravno, htedoh i ja da objasnim da to nikako nisu akcenti ali vi ste me, Đorđe, preduhitrili  Smiley Nego, rizikujući da skrenem s teme, moram da vas pitam, koji je predmet predavala „preterano pismena“ profesorka? Zaista me zanima Smiley
Сачувана
Бојан Башић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #3 у: 00.16 ч. 27.01.2007. »

Nego, rizikujući da skrenem s teme, moram da vas pitam, koji je predmet predavala „preterano pismena“ profesorka?

Nimalo, ali nimalo me ne bi iznenadilo da je u pitanju srpski jezik, pošto sam se baš svačega naslušao od raznih „profesora“ (nastavnike i učitelje da i ne pominjem).
Сачувана
andrej
сарадник
гост
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 6


« Одговор #4 у: 00.16 ч. 27.01.2007. »

Hvala vam na odgovoru, ali niste mi odgovorili na pitanje koje me najvise interesuje. Da li bi vi to koristili i na koji nacin?

Sto se tice koliko je to moguce izvesti, za kvacice i crtice je relativno prosto u odnosu na gramatiku, ali nije ni to naivno. U svakom slucaju, imam predstavu koliko je to poduhvat. Ono sto ne znam je da li bi to iko koristio na kraju.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #5 у: 00.22 ч. 27.01.2007. »

Цитат
nimalo me ne bi iznenadilo da je u pitanju srpski jezik

Zato i pitam...  Wink
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #6 у: 00.25 ч. 27.01.2007. »

Naravno, htedoh i ja da objasnim da to nikako nisu akcenti ali vi ste me, Đorđe, preduhitrili  Smiley Nego, rizikujući da skrenem s teme, moram da vas pitam, koji je predmet predavala „preterano pismena“ profesorka? Zaista me zanima Smiley
Математику. Smiley Како год који задатак, а она: "Шта бих ти урадио по том питању?"

Nimalo, ali nimalo me ne bi iznenadilo da je u pitanju srpski jezik, pošto sam se baš svačega naslušao od raznih „profesora“ (nastavnike i učitelje da i ne pominjem).
О, моји професори српског у основној и средњој су углавном били прилично учени и темељити. Оно што сам ја приметио је да неки професори који су завршили књижевност каткад слабије познају граматику и правопис!

Hvala vam na odgovoru, ali niste mi odgovorili na pitanje koje me najvise interesuje. Da li bi vi to koristili i na koji nacin?
Извини заиста, опет те прозивам, али: да ли бисте ви... Smiley
Верујем да ја то не бих користио, јер већ имам све потребне квачице на рачунару. Међутим, има доста људи који не могу да пишу правилно, јер немају инсталиране те језике, слова или шта већ, не знам тачно. Мислим да би њима то заиста било корисно.

Знаш шта, сад ми паде на памет, заједно с тим квачицама могло би се ваљда извести и то да такав програм исправља и друге правописне грешке, кад већ не може граматичке. Нпр. велико слово и сл. То је бар једноставније урадити. Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!