Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.16 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Poreklo reči gotiviti  (Прочитано 18903 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
milpetrov
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 16


« у: 16.17 ч. 27.08.2015. »

Zna li neko da objasni odakle potiče ova reč? Otkad se upotrebljava kod nas u slengu?
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #1 у: 02.50 ч. 28.08.2015. »

Реч је изворно била део сленга, али не бих рекао да се и данас може сврстати у сленг. О пореклу не знам.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #2 у: 14.23 ч. 28.08.2015. »

upotrebljava se vise od sto godina, pise u jednom clanku u vremenu (vreme .co.rs/cms/view.php?id=114179)

a u vukovom recniku stoji 'gotivica' u znacenju rakija, mada ne znam ima li neke veze (verovatno ima...)
Сачувана
milpetrov
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 16


« Одговор #3 у: 15.00 ч. 28.08.2015. »

Mozda je poreklo u nemackoj reci gott, bog, pa od obozavati - gotiviti. Sta mislite?
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #4 у: 16.35 ч. 28.08.2015. »

Код нас етимологију сваке иоле непознате речи одмах приписују страним језицима, уместо да кажу 'не знамо'.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
milpetrov
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 16


« Одговор #5 у: 17.33 ч. 28.08.2015. »

Najlakse je reci "ne znamo" medjutim ja hocu da saznam. A jedino me asocira na tu rec. Drugo, u nasem jeziku ima tol'ko tudjica za koje nikad ne bih rekao da nisu srpske da mi je prosto neverovatno, npr kasika, kais, budj i slicno.
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #6 у: 00.28 ч. 29.08.2015. »

Најлакше, да, али и најтачније, док се не дође до поузданијих података. Етимолошка нагађања, која су само теорије о пореклу речи, обични људи неретко доживљавају као чињенице, јер их поједини етимолози, свесно или несвесно, представљају као такве - што није добро.

Па, то јесу српске речи - али страног порекла.
« Задњи пут промењено: 23.28 ч. 29.08.2015. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
milpetrov
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 16


« Одговор #7 у: 10.30 ч. 29.08.2015. »

Da sam lingvista, sigurno ne bih nagadjao. Otisao bih u biblioteku i licno se postarao da nadjem izvore. Dobro ako cemo da ulazimo u stinice, pod ovim "srpske" misli se na "srpskog porekla" a ne npr nemackog, turskog. Ulazenje u ovakva detaljisanja ne daje odgovor na pitanje odakle potice rec gotiviti. Ako je cilj udaljiti ljude koji nisu lingvisti sa foruma, onda je to jedan od pravih nacina.
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #8 у: 12.07 ч. 29.08.2015. »

nije cilj nikoga udaljiti vec je cilj saznati nesto. puko nagadjanje nije put ka tome.
moze se i nagadjati ali uz mogucnost (i nameru) da se to proveri i potvrdi. svakako nije neophodno biti lingvista da bi se islo u biblioteku Smiley
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #9 у: 23.37 ч. 29.08.2015. »

Таман посла; ни ја нисам лингвиста. Говорио сам о опасности споја нагађања и претеране самоуверености код појединих етимолога, а не вашој теорији. Лично не мислим да ова реч води порекло од 'Gott', већ да има везе са речју 'готивица', коју је Меша поменуо изнад. Обе речи би можда могле имати неке везе са речју 'годити', мада то већ прелази у спекулацију. 

У прави сте. Када говоримо о 'српким речима' на унутар-језичном плану, најчешће мислимо на речи које су изворно српке. Али оно што сам хтео да кажем је то да су српски етимолози понекад склони сврставању речи у туђице на основу слабих доказа, као и уздизању својих не сасвим уверљивих теорија у ранг чињеница - или бар њиховом представљању на начин који доводи до тога да их други схвате као чињенице. Можда је главни проблем управо ово последње.

На пример, речи које немају еквиваленте у другим словенским језицима се скоро увек приписују страним језицима, иако теоретски није немогуће да нека реч буде изворно словенског порекла, а да је сачувана у само једном од словенских језика. Свакако, чињеница да те речи нема у сродним језицима (а говоримо о великој породици језика!) јесте снажан индикатор, али не и необорив доказ, о њиховом страном пореклу. Потребно је наћи и њихов страни корен, али чак и онда, теорија остаје само теорија ако се не докаже да је реч заиста позајмљена, и да не говоримо о једноставно спољно сличним неповезаним речима.

На пример, узмимо реч 'ефендија'. За њу тачно знамо да је страног порекла, и ког порекла. Ту нема дилеме. Али има доста речи где је оно што је представљено као етимологија, заправо само претпоставка о пореклу. Хоћу да кажем, у етимологији има и оног научно доказаног, и оног чисто спекулативног, а ваљало би да се између те две стране прави разлика.
« Задњи пут промењено: 00.14 ч. 30.08.2015. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
milpetrov
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 16


« Одговор #10 у: 15.34 ч. 30.08.2015. »

Eto, jos jednu potencijalnu dilemu smu otklonili: ici ili ne ici u biblioteku ako niste lingvista Smiley  Potencijalna je zato sto je ja recimo nemam a nekome moze da padne i to na um ili da tako cisto napomene Smiley Poenta, iako verovatno jasna svima, je bila da je slabo verovatno da zbog jedne ili par reci odete u biblioteku da biste pronasli odgovore, a da ste lingvista, to bi vam ionako bio "zadatak", da pronadjete izvor i otklonite nedoumice. Kazem na sta me asocira rec, a za rec gotivica nisam ni znao, asocira i na nju.

A ovih par objasnjenja od s.z. razumem naravno.
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #11 у: 03.47 ч. 31.08.2015. »

Није сигурно ни да бисте у библиотеци нашли одговор на ово питање, јер се код нас у библиотеке не улаже већ деценијама - НБС је изузетак -, али у новијем етимолошком речнику (посебно речнику сленга), свакако. Посетите мало бољу књижару и послужите се речником са полице. 
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
milpetrov
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 16


« Одговор #12 у: 09.06 ч. 31.08.2015. »

Zapravo sam i mislio na NBS, zaista.
Сачувана
Авакум
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
Еустахија
Име и презиме:
Авакум Квас
Струка: професор српског језика и књижевности
Поруке: 2


« Одговор #13 у: 20.21 ч. 30.10.2021. »

Реч "готивно" долази из гегавице, тајног језика слепих гуслара који су у Иригу имали своју школу, подругљиво названу "Слепачка академија".  О томе је писао Сима Милутиновић Сарајлија у свом кратком „Примјечанију о Гегавачком језику”, објављеном у „Србској новини” 1838.  године:
„У Сријема Иригу, док је било сајмишта слијепацах, зборен је тај језик; но данас у Босанској Посавини те’лише у Градачкој околини мало тко и окатиј, да га не збори. . . ” Рад „Слепачке академије” и окупљање слепих гуслара у Иригу забрањени су царском наредбом из 1780.  године, по тужби илочких фратара да „српски гуслари шире песме у којима се величају српски јунаци у борби са Турцима и да уједно шире шизму (православље)”.
Ја сам био убеђен да је реч "готивно" део београдског сленга, као и реч "кева".  Обе речи, међутим, део су тајног језика слепих гуслара.  Занимљиво је да су ову реч обично користили у синтагми "готивна молитва".  У питању је мистично стање кад онај који се моли осећа да му је молитва примљена.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!