Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
21.44 ч. 10.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Мед на 'леба  (Прочитано 1241 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
mrako
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 3

« у: 22.17 ч. 04.04.2016. »

Здраво свима!

Имам једно питање у вези са. . .  медом намазаним на парче хлеба.  :).  Моја драга то зове мед на хлеб, што ми је запарало уши, јер ми се граматички исправним чини само мед на хлебу (осим ако у реченици глагол захтева другачије, као у Мажем мед на хлеб).  Зна се да јужњаци често мењају локатив акузативом, али хтео сам да проверим је ли мед на хлеб у употреби и у крајевима где се иначе користе сви падежи, јер сам, размишљајући мало, сконтао да постоје слични непроменљиви изрази где падеж не одговара нужно остатку реченице, али су се усталили и макар мени не звуче чудно (на врх брда, шлаг на торту), Код мене се каже мед и хлеб, па ми то не помаже пуно.  Како ви кажете?

Поздрав и хвала унапред!
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« Одговор #1 у: 07.46 ч. 10.04.2016. »

Nisam sasvim sigurna da sam razumela pitanje. Kada nekog upitamo hoćeš li med na hleb?, akuzativ je ok, jer se misli hoćeš li da ti (namažem/stavim/dodam/dam) med na hleb?. Ja to tako kapiram. Nije mi palo na pamet da bi moglo biti pogrešno.

Lok. bih upotrebila tamo gde je očigledno da je neophodan: med je na hlebu.

Čak bih rekla i Hoćeš li da jedeš med na hleb?, ali pošto sam južnjakinja, moje se ne računa.  Grin

Btw. navodno se mrve na stolu jedino na jugu zovu troškama. Ali ne znam, ni ovo nije provereno u svim ostalim krajevima.

« Задњи пут промењено: 07.49 ч. 10.04.2016. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
mrako
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 3

« Одговор #2 у: 22.46 ч. 10.04.2016. »

Цитирано: Ena link=topic=8746. msg71722#msg71722 date=1460267167
Kada nekog upitamo hoćeš li med na hleb?, akuzativ je ok, jer se misli hoćeš li da ti (namažem/stavim/dodam/dam) med na hleb?.  Ja to tako kapiram.  Nije mi palo na pamet da bi moglo biti pogrešno.

Да, то има смисла.  Иако то не бих сам изговорио (а не знам тачно због чега), лако је наћи друге сличне примере где нема никакве дилеме да је акузатив исправан, нпр: Хоћеш ли кечапа у сендвич?

Lok.  bih upotrebila tamo gde je očigledno da je neophodan: med je na hlebu.

Јасно.

Čak bih rekla i Hoćeš li da jedeš med na hleb?, ali pošto sam južnjakinja, moje se ne računa.   Grin

Е, управо то питам.  Мени та реченица никако не штима, али сам се запитао је ли она, можда, ипак, граматички исправна.  Аналогно твом примеру одозго, могло би се додати изостављено: Хоћеш ли да једеш мед (намазан на) хлеб?

Btw.  navodno se mrve na stolu jedino na jugu zovu troškama.  Ali ne znam, ni ovo nije provereno u svim ostalim krajevima.

Мислим да сам чуо глагол утрошити (нпр.  хлеб у супу) у свом крају (западна Србија) - рекло би се да има везе једно са другим.
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« Одговор #3 у: 13.01 ч. 11.04.2016. »

Čak bih rekla i Hoćeš li da jedeš med na hleb?, ali pošto sam južnjakinja, moje se ne računa.   Grin

Е, управо то питам.  Мени та реченица никако не штима, али сам се запитао је ли она, можда, ипак, граматички исправна.  Аналогно твом примеру одозго, могло би се додати изостављено: Хоћеш ли да једеш мед (намазан на) хлеб?

Da, tako sam je oduvek razumevala i bez toga da razmišljam o njoj, odn. nisam njenu ispravnost dovodila u pitanje s obzirom da sam podrazumevala izostavljeni glagol.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!