Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
09.35 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: "Moje ime je Petar Petrović"  (Прочитано 3597 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Tihomir
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Tihomir
Струка:
Поруке: 3


« у: 16.29 ч. 29.08.2016. »

"Moje ime je Petar Petrović" sve češća pojava pri predstavljanju kod komentatora i voditelja. 

 Moje ime je "Petar" a ne kao što je sada običaj reći "Petar Petrović"
Tako je ako se vodimo logikom.  Mene zanima koliko je gramatički ispravno - ili neispravno reći: "Moje ime je" pa potom reći ime i prezime.

Hvala!
Сачувана

Izvinjavam se zbog svih pravopisnih grešaka :-)
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #1 у: 19.27 ч. 29.08.2016. »

Заправо, Ви грешите. Реч 'име' свакако има значење 'властито име' (оно крштено, 'Петар'), али подједнако означава и пуно 'име и презиме'. Како год, 'ја сам или 'зовем се' је свакако лепше од 'моје име је'. Да неће неко можда помислити да је 'Петар Петровић' број нечије личне карте?

Мени далеко више смета тикање, замуцкивање и свеукупни непрофесионализам наших спикера. Сасвим је неприхватљиво да се спикери међусобно тикају, и уопштено понашају као да нису у формалној ситуацији пред публиком, већ у кафићу. Разумео бих да је реч о забавним програмима, где и јесте циљ да се створи утисак 'ћаскања'; али ја говорим о ситуацији у Дневнику и сличним - условно речено - озбиљним програмима. Спикери треба да служе као узор. Њихов говор треба да буде у складу са граматичким и акценстским правилима нашег стандардног језика, и стилски префињен. И глас и достојанствен изглед једнако су важни.

Све то, уз непрестана обраћања Велике Губице и његових пудлица, која се скоро без изузетка преносе у целини, чини РТС неподношљивим за гледање. О Пинку и осталом смеђу да и не говорим.
« Задњи пут промењено: 19.46 ч. 29.08.2016. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Tihomir
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Tihomir
Струка:
Поруке: 3


« Одговор #2 у: 19.44 ч. 30.08.2016. »

Хвала вам на брзом одговору.

Не верујем да ће се то десити, али сада када знам да није погрешно можда временом престане да ми смета овај нови обачај предстаљања.
Да на ТВ екранима има иритантнијих појава од ове се у потпуности слажем са вама, али око њих нисам имао никаквих недоумица.  Осим можда у пар случајева када сам лако нашао одговор.

И мени пара уши свашта-нешто! Посебно ово "Свашта-Нешто".  Када чујем ову синтаксу моментално мењам канал.  Да имам икакве надлежности водитељима бих увео аутоматску забрану од бар годину дана појављивања на ТВ екранима сваки пут када је изусте. 
Но то је већ друга тема.
Сачувана

Izvinjavam se zbog svih pravopisnih grešaka :-)
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #3 у: 23.00 ч. 30.08.2016. »

У неким земљама строго воде рачуна о овим стварима. Еквиваленти наше Републичке радиодифузне агенције не врше чисто декоративно функцију, већ имају стварну моћ и приморавају емитере да поштују правила и одржавају стандард.

Нажалост, код нас не функционишу ни инситуције ни јавност. Влада општи немар.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #4 у: 07.55 ч. 01.09.2016. »

Цитат
Њихов говор треба да буде у складу са граматичким и акценстским правилима нашег стандардног језика,

Akcenatskim, ovde ostaje nepostojano a.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #5 у: 11.16 ч. 01.09.2016. »

Ена, то није једина грешка у тој речи. Мислим да је очигледно да је направљена грешка при куцању: 'с' уместо 'а'.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #6 у: 18.26 ч. 01.09.2016. »

Ah, da, u pravu si, izvini.  Smiley
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!