Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
20.10 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: "Dosta česta greška". Pleonazam ili ne?  (Прочитано 22766 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« у: 18.07 ч. 27.04.2006. »

A zar nije greška reći "dosta česta greška"?

« Задњи пут промењено: 21.07 ч. 08.01.2007. од Maduixa » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #1 у: 21.56 ч. 27.04.2006. »

Мислим да грешка у правом смислу није, иако је било довољно само '''честа''. По аналогији са изразом: ''Ово је доста добро урађено'', са значењем ''прилично''. У сваком случају хвала на теми за размишљање.
« Задњи пут промењено: 21.07 ч. 08.01.2007. од Maduixa » Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #2 у: 22.39 ч. 27.04.2006. »

Мислим да грешка у правом смислу није, иако је било довољно само '''честа''. По аналогији са изразом: ''Ово је доста добро урађено'', са значењем ''прилично''. У сваком случају хвала на теми за размишљање.

Ne znam, mene su uvek uchili da dosta chesto nije pravilno. Da se to zove pleonazam, tj, kao na primer kad kazes, mala kuchica. Kuchica je vec mala, nema potrebe dodavati mala.
U ovom sluchaju, imas "dosta" i "cesto" i oboje oznachava frekvenciju uchestalosti dogadjanja, tako da ne mogu da idu zajedno. Moze se reci:

To je veoma cesta greska.
To je prilichno cesta greska.
To je zaista cesta greska.

Izvinjavam se, al' trenutno mi ne pada na pamet nikakav primer sa "dosta".

« Задњи пут промењено: 21.08 ч. 08.01.2007. од Maduixa » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #3 у: 18.37 ч. 28.04.2006. »

   На овом форуму највише сам ја писао о плеоназмима, посебно онима које праве новинари желећи да буду што јаснији. То су они очигледни, чисти плеоназми− ''око десетак'' (око око десет), ''ниво водостаја'' (ниво нивоа воде) и њима слични. Погледајте тему:''Утицај медија на српски језик''.
   Оно што сте ми замерили, конструкција ''доста честа'', не би баш могла да се подведе под плеоназме. Пре би могла да буде стилска грешка, пошто то може и лепше да се каже, онако како сте Ви предложили.
   Добродошли на форум, Ваши прилози и коментари биће свима занимљиви и корисни.
« Задњи пут промењено: 21.08 ч. 08.01.2007. од Maduixa » Сачувана
Maduixa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.014



« Одговор #4 у: 18.46 ч. 28.04.2006. »

   На овом форуму највише сам ја писао о плеоназмима, посебно онима које праве новинари желећи да буду што јаснији. То су они очигледни, чисти плеоназми− ''око десетак'' (око око десет), ''ниво водостаја'' (ниво нивоа воде) и њима слични. Погледајте тему:''Утицај медија на српски језик''.
   Оно што сте ми замерили, конструкција ''доста честа'', не би баш могла да се подведе под плеоназме. Пре би могла да буде стилска грешка, пошто то може и лепше да се каже, онако како сте Ви предложили.
   Добродошли на форум, Ваши прилози и коментари биће свима занимљиви и корисни.


Dragi Zorane,

Hvala na dobrodoshlici.
Ne daj Boze, taman posla da sam ja nesto zamerila! Bila je to samo jedna napomena, primedba, opaska... Nista vise. Ja moram da priznam da iako govorim i pishem (kad imam normalnu tastaturu:)) prilichno pravilno, ne mogu bas uvek da objasnim zasto je nesto pravilno ili nepravilno, zasto nesto zvuchi vise ili manje srpski, jer sam filolog spanskog i engleskog jezika a ne srpskog.
Verovatno ste u pravu, pre ce biti stil nego pleonazam.

U svakom sluchaju, veoma me raduje sto postoji jedan forum kao sto je Vokabular. Konacno postoji jedno mesto gde mogu da govorim maternji jezik i da naucim nesto o istom...

Hvala i vidimo se.
N.
« Задњи пут промењено: 21.08 ч. 08.01.2007. од Maduixa » Сачувана

Ni najtemeljnije planiranje ne može da zameni čistu sreću. Murphy /Danov zakon/
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #5 у: 22.13 ч. 24.02.2007. »

Koliko vidim, nema konačnog razrešenja, pa da razbijemo i ovu nedoumicu.

Nije greška. U Matičinom rečniku se, pod odrednicom trebati, uz treće po redu značenje ovog glagola daje komentar „dosta često ali nepravilno“.
Сачувана
Stevuk
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 11


« Одговор #6 у: 03.17 ч. 21.03.2014. »

Поштована Maduixa,

чини ми се да сте у свом објашњењу такође користили плеоназам: " frekvenciju uchestalosti ".  Наиме, превод речи frekvencijа је управо учесталост.

Врло лако упадамо у замку плеоназма када желимо нешто да нагласимо.

Упитао бих вас колико је честа појава плеоназма у шпанском или енглеском језику?
Сачувана
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #7 у: 18.17 ч. 02.04.2014. »

"dosta cesto" znaci "umereno cesto" ili "srednje cesto"

samo za sebe, "cesto" zapravo ima veci intenzitet. "veoma cesto", naravno, ima jos veci.

dosta cesto je recimo 4-6/10, cesto je 7/10, veoma cesto je 8/10, izrazito cesto 9/10, krajnje cesto 10/10
Сачувана
jadranka84
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: dipl. novinarka
Поруке: 129


« Одговор #8 у: 13.31 ч. 12.01.2016. »

A zar nije greška reći "dosta česta greška"?




Da, radi se o klasičnom pleonazmu kojih je pun i hrvatski jezik;

no, međutim -  ili jedno ili drugo, ne oboje,
kako i na koji način - na koji način
često puta -često,
sitni detalji - detalji
objavite javno -  objavite ( podrazumijeva se javno),
tijekom mjeseca ožujka - tijekom ožujka

i nebrojeno toga.......od kojih najviše "volim" "popeo se gore" - popeo se
 i "sišao je dole" - sišao je.......
Сачувана
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #9 у: 22.29 ч. 12.01.2016. »

'Доста често' није плеоназам, а још мање грешка, баш као ни слична конструкција, 'врло ретко', за коју, верујем, нико не би тврдио да је плеоназам. Значења речи 'доста' и 'често' се не подударају; 'доста' додатно описује учесталост - колико често.

Као што је Пеђа навео, плеоназам је нешто попут 'око десетак', где је значења речи 'око' и суфикса '-ак' идентично, па самим тим и употреба једног од њих сувишна.

Не треба се служити математичком логиком. Дупла негација па и одређени плеоназми су природан део нашег језика и понекад могу имати и стилску функцију.

Зато се не слажем да су 'ситни детаљи' и 'објавити јавно' плеоназми, јер детаљи могу бити и крупни, док се нешто може објавити и ужем кругу људи. А 'током месеца _', 'попео се горе' и 'сишао је доле', иако се могу сврстати у плеоназме, нису накарадне конструкције. Економичност није једино мерило језика. Свакако, она има своје предности и лингвисти с правом осуђују неекономичност бирокатског језика. Али не треба ићи у крајност и треба разумети шта лингвисти заправо осуђују. Они осуђују накарадност тог бирократског језика, навпдећи између осталог и његову неекономичност, а не стилско изражавање уопште, које је, строго говорећи, неретко 'неекономично'.
« Задњи пут промењено: 22.34 ч. 12.01.2016. од s.z. » Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
jadranka84
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: dipl. novinarka
Поруке: 129


« Одговор #10 у: 07.12 ч. 13.01.2016. »

Pleonazmi su česti u birokratskom ( administrativnom, upravnom, kancelarijskom ) stilu pisanja, namjera im je točan i jasan način izražavanja. Nije uvijek pogreška uporabiti pleonazam, ali treba imati mjeru jer pojedini ( uglavnom gore već spomenuti ) samo dodatno opterećuju tekst jer dovode do jezične inflacije.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!