Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.36 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Чему служи правопис?  (Прочитано 38522 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #15 у: 22.06 ч. 13.03.2007. »

Почетком ове године један Нишлија је послао ''Политици'' подуже писмо у коме се жалио на угроженост ћирилице. Пошто смо о томе већ довољно разговарали нећу ћирилицу ни да помињем, само бих  искористио један део његовог текста због онога што смо овде почели, правописа.

...........................................................................................................................................
У пошти на дисплеју промиче текст „Постовани корисници ПТТ нет, умрезите се, полецемо. Информације и техницка подрска... На свим салтерима Посте мозете врсити уплате виртуелних вауцера...”
– Телеком Србија ми доставља „Спецификацију одлазног телефонског саобрацаја”, са временом „поцетка и заврсетка рада”. Срби запослени у банци „Сосиете женерал” члану моје породице шаљу извештај о стању на „текуцем рацуну” из којег сазнајемо да се презивамо Филиповиц, да нам је улица Воздова, а град Нис. У рибљем ресторану гостима нуде „ниско пиво на тоцење””, „рибљу цорбу”, „Свезу купус салату” и „ослиц”. У продавницама опомињу да је „купац дузан да цува рацун у прецнику од двадесет метара”, на рафовима стоје „псеницно брасно”, „цоколада”, „сецер”, „суботицки кацкаваљ”, „зеле бонбоне”, „цварци”. На електронским дисплејима градских аутобуса читамо одредишта – „Ниска Бања”, „Зелезницка станица”, „Целе кула”, „Тросарина”, „Дуванисте”, „Цалије”, „Доња Врезина”, наводи озлојеђено Филиповић.

.......................................................................................................

Да ли је дозвољено, на званичним документима, писати том несрећном ошишаном латиницом? Могу да опростим кафеџији, али Пошти нећу. Не могу да се ваде ни на то да имају неке дрљаве компјутере који не умеју да пишу š, đ, ž, ć i č, нити да њихови момци не знају да то наместе.
То више није ни немар, то је чист безобразлук. Ако би господин Филиповић одбио да плати рачун зато што није на његово име, што не зна шта да плати (рацун), па се тако ''ћерали'' до суда, шта би од тога могло да испадне. 
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #16 у: 22.14 ч. 13.03.2007. »

Цитат
Prema tome, mislim da pravopisne norme postoje zato da bi potceline reči, rečenica i teksta, u svojoj suštinskoj povezanosti, ostale dovoljno dobro razgraničene i semantički i tvorbeno i vizuelno, čime se olakšava percepcija.

Да би, поред осталог, када се записује нечији говор, он био верно пренет на папир.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #17 у: 22.19 ч. 13.03.2007. »

Цитат
Neko je zaista u stanju da rečima zavede, opčini, ubedi, uzbudi i iznervira ako treba,


Баш ови:
Цитат
свештеници, проповедници, рекламирачи свега и свачега, адвокати, испирачи мозга
За то се уче школе, није то тако просто.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #18 у: 22.30 ч. 13.03.2007. »

Da, naravno, za to se uče škole, i to nije nimalo jednostavno, mada nekom možda tako izgleda; ali mislim da i talenat tu dobro dođe Wink
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #19 у: 23.36 ч. 13.03.2007. »

« Одговор #18 послато: јуче у 23:30:33 »
Пеђа, како јуче, кад је послато пре пет минута?
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #20 у: 08.27 ч. 14.03.2007. »

Почетком ове године један Нишлија је послао ''Политици'' подуже писмо у коме се жалио на угроженост ћирилице. Пошто смо о томе већ довољно разговарали нећу ћирилицу ни да помињем, само бих  искористио један део његовог текста због онога што смо овде почели, правописа.

...........................................................................................................................................
У пошти на дисплеју промиче текст „Постовани корисници ПТТ нет, умрезите се, полецемо. Информације и техницка подрска... На свим салтерима Посте мозете врсити уплате виртуелних вауцера...”
– Телеком Србија ми доставља „Спецификацију одлазног телефонског саобрацаја”...

Ovo pismo i nije toliko friško. Videla sam ga i ranije, a i tada sam se zapitala (i pored toga što se uglavnom slažem sa nekim konstatacijama) da li ovaj gospodin zna šta je zvaničan dokument i u kojoj godini živi. Telekom (a na njemu se poprilično zadržao) svoje račune izdaje (istina latinicom) sa svim našim slovima. I tako je već dugo. Čak i da nije tako, nije lepo, nije pravilno, ali nije ni smak sveta. Prosto, ide na čast firmi i to je to. Račun, odnosno obaveštenje o potrošenim impulsima je tek to - račun i obaveštenje o potrošenim impulsima. Ako ga izgubite, niste izgubili važan dokument, ne morate da trčite u sud, objavljujete ga nevažećim, uplaćujete takse i čekate u redovima da vam izdaju novi takav dokument. Račun je račun i ništa više. Bilo bi lepo da su svi papiri ispisani lepim, pravilnim srpskim tekstovima, ali onda bi ovaj forum bio suvišan i mi ne bismo imali o čemu da divanimo.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #21 у: 21.11 ч. 15.03.2007. »

   Могу ли онда ја, кад попуњавам уплатницу на 4 646 динара, тамо где се износ уписује словима да напишем — cetiri hiljade sesto cetrdeset sest (или, по бирократски, cetirihiljadesestocetrdesetsest)?
Само питам.

Друго.
Цитат
Bilo bi lepo da su svi papiri ispisani lepim, pravilnim srpskim tekstovima
Зар ово није одговор на питање ове теме?
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #22 у: 07.16 ч. 16.03.2007. »

Na uplatnicama se negde upisuje iznos slovima? Meni je to promaklo. A odgovor na to pitanje je - možeš. Ako ti nadobudna službenica vrati uplatnicu, reci joj da pozove šefa. Obično se tu završi svaka diskusija. Smiley
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #23 у: 08.34 ч. 16.03.2007. »

Na uplatnicama se negde upisuje iznos slovima? Meni je to promaklo. A odgovor na to pitanje je - možeš. Ako ti nadobudna službenica vrati uplatnicu, reci joj da pozove šefa. Obično se tu završi svaka diskusija. Smiley

Na nekim (npr. EDB-ovim) uplatnicama se upisuje iznos i slovima. Na opštoj uplatnici ne. Pravilno je pisanje spojeno, ali ja to nikad ne radim, uvek pišem odvojeno i nemam nikakvih problema. Pored toga postoji valjda i neko idiotsko pravilo da treba pisati slova onim pismom kojim je uplatnica štampana. To takođe ne poštujem u popriličnoj većini slučajeva i nikad nisam imao problema ni zbog toga.

Da dopunim Zorana, trebalo bi pisati četirihiljadešestočetrdesetšestdinara, dakle i reč dinara se lepi za iznos.
« Задњи пут промењено: 08.47 ч. 16.03.2007. од Вученовић » Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #24 у: 10.11 ч. 17.03.2007. »

Ne bi trebalo!!!
O ovom smo već pričali i to nije pravilno. To su izmislili bankarski službenici (tj. nekadašnji SDK) i nema blage veze sa pravopisom. Niti je čitko, niti te ikako štiti (nađi negde temu o ovom i videćeš da je nemoguće izmeniti iznos), niti će ikada biti pravilno.
Uzmi pravopis i proveri ako ne veruješ nama. Sigurno se neću sa šalterskim radnicima raspravljati o pravopisnim pravilima. Nekako mi se ipak čini da je Pravopis merodavniji po tom pitanju.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #25 у: 10.36 ч. 17.03.2007. »

Kontra, nemoj se nervirati, imam utisak da je Vučenović hteo reći da je to po „pravilima“ za popunjavanje uplatnica. Naravno, ta „pravila“ vrlo lako mogu da budu protivna Pravopisu, a u ovom slučaju i zdravom razumu.
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #26 у: 21.04 ч. 17.03.2007. »

Ne, ne nerviram se. Samo sam mislila da smo ovo već prežvakali, čak sam i bila prilično popustljiva po tom pitanju, dok nisam prelomila da neću da povlađujem tuđem neznanju. Dosta mi je mog Cheesy
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #27 у: 21.13 ч. 17.03.2007. »

... neću da povlađujem tuđem neznanju.

Ti si moja idolkinja  Kiss
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #28 у: 22.41 ч. 17.03.2007. »

Цитат
O ovom smo već pričali i to nije pravilno. To su izmislili bankarski službenici (tj. nekadašnji SDK) i nema blage veze sa pravopisom. Niti je čitko, niti te ikako štiti (nađi negde temu o ovom i videćeš da je nemoguće izmeniti iznos), niti će ikada biti pravilno.
Плус за Контру.

Данима смо се својевремено препирали око овога и мене су успели да убеде само у то да сам непоправљиво тврдоглав. А нико нигде никада није видео правило, чак ни интерно, по коме треба  да се пише све заједно. Само знају да се тако ради.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #29 у: 23.34 ч. 17.03.2007. »

Ja mislim da ste svi vi strašno, strašno surovi.
Baš hoćete da oduzmete šalterušama sav smisao života Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!