Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
20.13 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Чему служи правопис?  (Прочитано 38526 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #30 у: 09.24 ч. 19.03.2007. »

Ne bi trebalo!!!
O ovom smo već pričali i to nije pravilno. To su izmislili bankarski službenici (tj. nekadašnji SDK) i nema blage veze sa pravopisom. Niti je čitko, niti te ikako štiti (nađi negde temu o ovom i videćeš da je nemoguće izmeniti iznos), niti će ikada biti pravilno.
Uzmi pravopis i proveri ako ne veruješ nama. Sigurno se neću sa šalterskim radnicima raspravljati o pravopisnim pravilima. Nekako mi se ipak čini da je Pravopis merodavniji po tom pitanju.

Кад сам рекао правилно заиста нисам мислио на правопис, као што је Бојан већ казао. Што се тиче тога како је по правопису, прочитао сам већ био тему коју помињеш и баш сам се био обрадовао што по правопису није спојено већ одвојено, дакле онако како је мени природније и како ја увек радим.

Ne, ne nerviram se. Samo sam mislila da smo ovo već prežvakali, čak sam i bila prilično popustljiva po tom pitanju, dok nisam prelomila da neću da povlađujem tuđem neznanju. Dosta mi je mog Cheesy

У овом случају, није реч о нечијем незнању, већ о нечијој процени да тако треба из неких техничких разлога, ваљда да те то некако штити. То свакако нема везе с правописном нормом. А то што је та процена можда погрешна, друга је ствар.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #31 у: 21.51 ч. 30.03.2007. »

   Нешто смо брзо побегли од теме чему служи правопис. Или не знамо одговор, или га, пре ће бити, знамо, али нико нема срца да баш он то каже.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #32 у: 23.21 ч. 31.03.2007. »

Zorane, zaista nemam pojma na šta ciljate. Slobodno iznesite svoje zapažanje (taj „odgovor koji svi znamo“), pa možemo popričati i o tome.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #33 у: 11.06 ч. 01.04.2007. »

Ако важи ово (из јуче отворене теме о ошишаној латиници):
Цитат
Dokle god je u pitanju privatna prepiska ne vidim razloga za preki sud. To je privatno i kao takvo se i tretira. Da li neko želi da koristi naša slova je njegova odluka, a najčešće je odluka koja je doneta praktičnosti radi.
онда је одговор прост - не служи ничему.

Наравно, важи и оно што сте Ви својевремено рекли:

Цитат
kako će ko da govori stvar je njegovog ličnog izbora. Ipak, ako budete govorili pravilno, to vam sigurno niko neće uzeti za zlo, a ako budete govorili nepravilno, neka vrata u životu će vam nažalost biti zatvorena. Nećete moći da budete novinar, pisac, prevodilac, TV ili radio voditelj, reporter, portparol, pi-ar menadžer...

Ипак, ништа се не дешава онима који греше а не би смели. Или ја за то не знам.
Ако сам почео да претерујем упозорите ме. Престаћу.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #34 у: 13.08 ч. 01.04.2007. »

Да ли сте занли да мжеоте окаво да пшиете и да наш мзоак то рзумае; бтино је смао да пвро и зњдае солво буду на совм мсету.
Стварно, чему онда правопис? Wink
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #35 у: 21.46 ч. 04.04.2007. »

   Изгледа да нисам добро поставио питање. Интересује ме, заправо, нешто друго. Ко мора да се придржава правописа? Многи не морају, то ми је јасно; не морам ни ја ако нећу или не умем. Али правопис због нечега постоји. Ко нема право да каже: ''па шта''? Не мислим само на оне којима ће, како рече Бојан, нека врата бити затворена.
   Да будем конкретан са једним примером, и посебну тему сам због тога отворио. Сме ли ико на званичним документима да користи ошишану латиницу? Не улазим више у полемику ћирилица-латиница, о томе смо довољно расправљали, али, забога, неће ваљда то писмо да почне да преовлађује.
   Можда сам оматорио (није да нисам) па не успевам да разумем нове ствари, али за мене је то јерес.
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #36 у: 01.55 ч. 05.04.2007. »

Sme li ministar vlade jedne zemlje da šutira i psuje novinara čije mu se pitanje ne sviđa, ili da bez zakonskih dozvola podiže navodnu bolnicu? Sme li ministar vlade jedne zemlje da se krije iza demagoške floskule "Hilandar gori, a vi me pitate za obijanje kioska"? Itd. itd.

Kad razrešiš enigmu zvanu "srpski mentalitet", a posebno "srpski vladarski mentalitet" (u oba zadatka ti, Zozili, želim mnogo sreće), biće valjda jasno i zašto se zvanična dokumenta pišu ošišanom latinicom (ili čak i ćirilizovanom ošišanom latinicom) uz obrazloženje "Pa šta?"
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #37 у: 16.04 ч. 05.04.2007. »

То је немогућа мисија.
За српски менталитет је карактеристична изрека која се овде често чује - ''Сад нећу ни како ја хоћу!''
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #38 у: 23.53 ч. 05.04.2008. »

За српски менталитет је карактеристична изрека која се овде често чује - ''Сад нећу ни како ја хоћу!''

Смешно јесте, али и сурово истинито. Свеукупно — трагикомично (више трагично но комично).
Сачувана
Вук
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 194


« Одговор #39 у: 13.12 ч. 07.04.2008. »

За српски менталитет је карактеристична изрека која се овде често чује - ''Сад нећу ни како ја хоћу!''

Смешно јесте, али и сурово истинито. Свеукупно — трагикомично (више трагично но комично).


Ви изгледа не знате колио је ово корисно. Нарочито у "специјалним" тренуцима. Чува менталну стабилност и растерећује.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #40 у: 19.53 ч. 19.04.2008. »

Занимљиво питање скроз, касним с укључивањем, али збиља је занимљиво. Прво, ја бих га проширила не само на правопис, већ и генерално на леп и правилан језик. Јер једно питање иде с другим, зар не?
Шта бих ја одговорила? Прво на последње Wink: Правопис не мора да поштује нико! Нико неће бити кажњен нити ће отићи у затвор. Мислим да је поштовање правописа, или лепота изражавања уопште, стање свести. Кад неко баца отпатке по улици, тај такође има идеју да је забрана која га покушава спречити у том чину, глупава, и тај се сигурно пита чему забрана. Глупо питање "Чему то и то", шта год то било, говори о особи која пита, а не о дотичној материји, и имам утисак да ту особу ни један једини одговор не би задовољио, јер она заправо поставља само реторичко питање, будући да је одговор њој већ знан, а он гласи: Не служи ничему.
Тако да, драги мој Зоране, иако апсолутно разумем шта ти то заправо питаш / се питаш... мислим да нема одговора. Ја лично, такве људе отписујем, или покушам да их понизим. Ја бих такву особу питала, нпр.: Чему повлачење воде после одласка у ВЦ? или слично питање које говори о томе да се човечанство помало развило од времена мумлања и живљења у пећини.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #41 у: 21.50 ч. 19.04.2008. »

   За мене је писање по правопису питање личне сујете. Као што за одлазак у позориште или на пословни састанак нећу обући тегет сако и хавајску кошуљу.
   Иначе, немам никакве практичне користи од писања по правопису. Још сам навукао на себе гнев свих секретарица у фирми кад почнем да им исправљам писма. Нарочито кад пишу прво презиме па име. Једина ми је сатисфакција што углавном мене питају (кад их то интересује или се споре) како се шта правилно пише. Једино ја имам правопис на столу.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #42 у: 18.28 ч. 21.04.2008. »

Занимљиво питање скроз, касним с укључивањем, али збиља је занимљиво. Прво, ја бих га проширила не само на правопис, већ и генерално на леп и правилан језик. Јер једно питање иде с другим, зар не?
Шта бих ја одговорила? Прво на последње Wink: Правопис не мора да поштује нико! Нико неће бити кажњен нити ће отићи у затвор. Мислим да је поштовање правописа, или лепота изражавања уопште, стање свести. Кад неко баца отпатке по улици, тај такође има идеју да је забрана која га покушава спречити у том чину, глупава, и тај се сигурно пита чему забрана. Глупо питање "Чему то и то", шта год то било, говори о особи која пита, а не о дотичној материји, и имам утисак да ту особу ни један једини одговор не би задовољио, јер она заправо поставља само реторичко питање, будући да је одговор њој већ знан, а он гласи: Не служи ничему.
Тако да, драги мој Зоране, иако апсолутно разумем шта ти то заправо питаш / се питаш... мислим да нема одговора. Ја лично, такве људе отписујем, или покушам да их понизим. Ја бих такву особу питала, нпр.: Чему повлачење воде после одласка у ВЦ? или слично питање које говори о томе да се човечанство помало развило од времена мумлања и живљења у пећини.

Управо. Ово је срж.

Требало би издати један Правопис, у коме ће све да беде наведено супротно од важећег, па ће они којима се Правопис не свиђа, наравно из ината, почети да пишу по „Тајном правопису“. Wink
Сачувана
Психо-Делија
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.457


« Одговор #43 у: 18.44 ч. 21.04.2008. »

А ја, наивац, мислио да писање (и говорење) по Правопису служи бољем споразумевању међу људима. Huh
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #44 у: 18.51 ч. 21.04.2008. »

Ех, па није питање било чему служи, већ шта би ти (или бисмо ми) одговорио (одговорили) људима који те (нас) скептично/злурадо/... питају: Ма чему служи (тај твој/ваш) правопис?
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!