Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Одштампај страницу - Koliko su plate ili kolike su plate?

Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum

О српском језику и култури => Стил у српском језику => Тему започео: crni_bor на 19.46 ч. 26.02.2009.



Наслов: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 19.46 ч. 26.02.2009.
Kako?


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: alcesta на 19.48 ч. 26.02.2009.
Kolike. Ako pitamo koliko, ispadne da nas zanima koliko koštaju plate, a to baš nema mnogo smisla. :)


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 20.00 ч. 26.02.2009.
E,tako je,nema smisla. Nego,gde na mestima zgodno reci "koliko kosta" ili "posto je" i kakva je razlika?


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: alcesta на 20.28 ч. 26.02.2009.
Misliš, ima li razlike između "koliko košta" i "pošto je"? Pa u značenju nema, samo je ovo drugo mnogo neformalnije.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: Madiuxa на 20.42 ч. 26.02.2009.
Црни Боре, само једна малечка напомена: иза интерпункцијских знакова увек иде белина, тј. простор. Нема потребе за економисањем, на Интернету  има места колико ти душа жели, тако да слободно лупај белине  иза зареза и тачака.... ;)


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 21.46 ч. 26.02.2009.
Bruchilde,hvala ti,nego malo da se opustim ovde. Kako citam svi ste tako korektni i simpa ;)

E,sad sam gledala naucnu emisiju,izmedju ostalog,o temi kako se pravilno definise o prirodnoj katastrofi ili prirodnoj nesreci. On je rekao da rec prirodna katastrofa ne postoji i bukvalno pogresno protumacena pa ova druga rec u potpunosti odgovara. Kako biste to ispravili?


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: Madiuxa на 21.53 ч. 26.02.2009.
А да ли је рекао зашто није добро рећи природна катастрофа? Не разумем шта фали тој синтагми.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: alcesta на 21.57 ч. 26.02.2009.
To je nešto izgleda u domenu struke, trebao bi nam neko ko se bavi tom terminologijom.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 22.13 ч. 26.02.2009.
Па требало би нам такав стручњак. Па лепо је дефинисао,реч катастрофа потиче од људског фактора,па кад спојиш са природном несрећом испадне као да је изавана,рецимо поплава или клизиште изазване људском грешком или немарношћу (а како?),док сама реч природна несрећа прикладнија јер се ради о несрећи уопште. Било би прикладније да се каже природна несрећа већих размера.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 22.17 ч. 26.02.2009.
Требало би да издвоји топик о терминологији речи и да се јави неко.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: Madiuxa на 22.19 ч. 26.02.2009.
Хм, заиста чудно тумачење речи катастрофа. РМС не говори ништа о узрочнику катастрофе, већ наводи следеће:
дагађај с тешким последицама, слом, пропаст, велика несрећа, трагедија, потпун пораз.

Ја бих рекла да је катастрофа исто што и несрећа, само много озбиљнија. Лепо каже: велика несрећа. Катастрофа може бити пожар, и ту свакако да може да постоји људски фактор (или не), али такође и поплава или земљотрес, који јесу природне несреће који, у зависности од последица и жртава могу да се претворе у природне катастрофе.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: alcesta на 22.28 ч. 26.02.2009.
Katastrofa je mnogo ozbiljnija od "obične" nesreće. I nema veze sa tim šta je uzročnik, jedino ako se konkretno u toj stručnoj oblasti tako ne tumači, ali tu već nisam kompetentna da govorim. U laičkom smislu "prostog" jezika, to nije tačno.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: Зоран Ђорђевић на 22.34 ч. 26.02.2009.
Мени "природна катастрофа" уопште не звучи некоректно. Замислите неку од пре 100 000 година. По којим критеријумума би то била "несрећа"? За кога?


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: alcesta на 22.40 ч. 26.02.2009.
Pa i RMS uz pridev navodi primer "katastrofalan zemljotres".


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: Зоран Ђорђевић на 22.51 ч. 26.02.2009.
Шта фали овом исказу.
Становнике плодне долине ... задесила је тешка несрећа. Катастрофалне поплаве уништиле су целокупну летину, однеле на десетине кућа и разориле путеве и мостове.



Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 22.52 ч. 26.02.2009.
Ево изгуглала сам мало,ево рецимо,у античко доба становници су живели у групама и превозно средство је било ретко или слабо,веза са светом такође је било слабо или никако,у њиховом окружењу било је ређе несреће или на грчком катастрофа,нису могли знати за огромне пожаре као ова сад у Аустралији,или земљотреси великог интензитета,или цунами,једноставно нису знали за то јер није било историјских записа. Катастрофа на грчком требала би изједначити са несрећом једнаке природне моћи. Дакле,требао би стручнији израз за нешто веће од катастрофе,нешто што је ван људске моћи или фактора. Можда наш преводилац није га добро превео,док стручњак лепо дефинисао ту разлику мање и веће несреће,са и без људских фактора.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: Зоран Ђорђевић на 22.59 ч. 26.02.2009.
Дакле,требао би стручнији израз за нешто веће од катастрофе,нешто што је ван људске моћи или фактора. 
Онда је то катаклизма. Ту већ "природна" не иде.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: alcesta на 22.59 ч. 26.02.2009.
Ima izraz, veća od katastrofe je kataklizma.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 23.00 ч. 26.02.2009.
Да разјаснимо мало,није исто кад човек изазове пожар већих размера и то је врло могуће али не може изазвати цунами,падавину киша или снега,поплаву и земљотрес (ко може поиграти са водом већих рамера),како би се тачно дефинисала под чијом кривицом?


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: Зоран Ђорђевић на 23.01 ч. 26.02.2009.
Ima izraz, veća od katastrofe je kataklizma.
Ко ће пре. :)


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: alcesta на 23.03 ч. 26.02.2009.
Pa to sve vreme i govorimo, nema veze čijom je krivicom, zove se isto. Jedino ako baš nije neka uskostručna terminologija, ali u običnom jeziku je katastrofa sasvim u redu.

Ima izraz, veća od katastrofe je kataklizma.
Ко ће пре. :)
;D ;D ;D


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 23.09 ч. 26.02.2009.
хехехе ко је спреман за "Милионера"? ;)

Kataklizma ili kataklizam (od grčke riječi kataklysmos, potop) je naziv za katastrofu velikih razmjera koja ostavlja trajne posljedice na širokom području ili na cijeloj planeti Zemlji. (Википедија)

Катаклизма не само у смислу Потопа,може и заменити неки глобални догађај као удар метеорита у Сибиру и Монголији,изумирање животињских врста,ледено доба. . . . али,мислим ми нисмо у томе,дакле катастрофа је исто што и несрећа једнаке размере,већ нешто између ::)


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: Зоран Ђорђевић на 23.11 ч. 26.02.2009.
Да разјаснимо мало,није исто кад човек изазове пожар већих размера и то је врло могуће али не може изазвати цунами,падавину киша или снега,поплаву и земљотрес (ко може поиграти са водом већих рамера),како би се тачно дефинисала под чијом кривицом?
Ако ћемо да ситничаримо није да не може. Баш пре неколико дана су на телевизији приказали велики снег у Кини, који је намерно изазван после вишемесечне суше. Подводна атомска експлозија може да изазове цунами, рушење бране поплаву...



Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 23.14 ч. 26.02.2009.
Цитирано: alcesta link=topic=3410. msg33375#msg33375 date=1235685805
Pa to sve vreme i govorimo, nema veze čijom je krivicom, zove se isto.  Jedino ako baš nije neka uskostručna terminologija, ali u običnom jeziku je katastrofa sasvim u redu.

Ма слажем се,сви ми исто мислимо,али ме занима ту разлику изазвану јер човек раније није могао да изазове велику несрећу а сада може. Разумела сам оног стручњака и знам шта је хтео да каже,него мислим да у српском језику не постоји тај ираз.



Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 23.17 ч. 26.02.2009.
Да разјаснимо мало,није исто кад човек изазове пожар већих размера и то је врло могуће али не може изазвати цунами,падавину киша или снега,поплаву и земљотрес (ко може поиграти са водом већих рамера),како би се тачно дефинисала под чијом кривицом?
Ако ћемо да ситничаримо није да не може. Баш пре неколико дана су на телевизији приказали велики снег у Кини, који је намерно изазван после вишемесечне суше. Подводна атомска експлозија може да изазове цунами, рушење бране поплаву...



Е,то је теорија,али без доказа,само што то човек ради врло суптилније.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 13.19 ч. 27.02.2009.
U tom slucaju nazvala bi se 'teoretska katastrofa' izazvana posledicom ljudskih faktora,bez direktnih i indirektnih dokaza.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: alcesta на 13.42 ч. 27.02.2009.
Katastrofa ne može da bude teoretska, bez obzira ko je izaziva. Ako već do nje dođe onda je vrlo konkretna.
Nego sad mi se čini da shvatam... ti kažeš da je prevedeno tako? Onda je to bio neki strani program, a ovo o nesreći i katastrofi je pisalo u titlovima?


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 13.56 ч. 27.02.2009.
Tako je,strani program u titlovima.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: alcesta на 13.58 ч. 27.02.2009.
A pa onda ne moramo toliko u sitna crevca, titlovi nisu nikakav autoritet za stručnu terminologiju, bar ne naši. :D Kod nas verovatno stručnjaci koriste neke druge izraze da naprave razliku, ako je uopšte prave.


Наслов: Одг: Koliko su plate ili kolike su plate?
Порука од: crni_bor на 14.34 ч. 27.02.2009.
A pa onda ne moramo toliko u sitna crevca, titlovi nisu nikakav autoritet za stručnu terminologiju, bar ne naši. :D Kod nas verovatno stručnjaci koriste neke druge izraze da naprave razliku, ako je uopšte prave.

Ili ignorisu.:D