Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2 Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  ''Свих'' има :)
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
23.56 ч. 25.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: ''Свих'' има :)  (Прочитано 4898 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
BugA
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Игор Ђорђевић
Струка: дипл. инж. индустријске информатике
Поруке: 38



« у: 10.34 ч. 13.06.2009. »

Одавно ми се није десило да упаднем у овакву блокаду, и још увек се не могу искобељати Tongue

Пре пар дана друг и ја причали нешто око неке слике, сви наши другари су се сликали и били на њој, само нас двојице нема, чудили се ми где смо тад били... Да не дужим, он у једном тренутку рече: ''Свих има, само нас нема.'' Ја сам почео да се смејем... а онда сам ућутао, свестан да не могу да се сетим како би се правилно конструисала нека таква изјава! То вече смо мало мозгали, консултовали се са осталима, али нисмо се нешто усрећили.

... и тако, ево нама теме Grin

Како би исправно рекли оно одозго - ''Свих има на слици''? Да ли је могуће да је то исправно, а да је мени (касније свима нама) само смешно зазвучало?  Huh Акузатив од ''сви'' гласи ''свих'', зар не? Или је овде неки други падеж?
Сачувана

Говорим тихо и водим пса са собом.
Miki
Гост
« Одговор #1 у: 10.37 ч. 13.06.2009. »

То је генитив, и конструкција је исправна. Акузатив од сви гласи све. Могосте рећи и Сви су на слици. Wink
Сачувана
BugA
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Игор Ђорђевић
Струка: дипл. инж. индустријске информатике
Поруке: 38



« Одговор #2 у: 10.43 ч. 13.06.2009. »

То је генитив, и конструкција је исправна. Акузатив од сви гласи све. Могосте рећи и Сви су на слици. Wink

Могли, али овако је краће Grin

... ццц, обрука се за акузатив Roll Eyes Дабоме - од кога, од чега... тако беше? А за акузатив је - кога, шта? Логично да је ''све''  (ал` сам сад паметан Cool)
Сачувана

Говорим тихо и водим пса са собом.
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #3 у: 12.53 ч. 13.06.2009. »

   А шта је „Свију има“? Сад сам ја мало заглупела...
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #4 у: 13.11 ч. 13.06.2009. »

И то је генитив те заменице, али се он данас осећа застарело.
Сачувана
Mallrat
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 142


« Одговор #5 у: 14.26 ч. 13.06.2009. »

То је исто као кад кажеш "Мене има (на слици)." Није то у овом случају акузатив, већ генитив.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #6 у: 16.51 ч. 13.06.2009. »

Meni nesto zvuci kao "Sviju ima samo nas nema", al sto kaze Joe, zvuci malo arhaicno. A da li je ispravno?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #7 у: 17.36 ч. 13.06.2009. »

Стевановић каже да јесте.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!