Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.02 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Imenice  (Прочитано 39466 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
vaca
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
home
Име и презиме:

Поруке: 6


« у: 23.03 ч. 30.11.2007. »

Cao, svima na forumu!
Prvi put sam na forumu i unapred se izvinjavam ukoliko nesto ne odradim kako treba.
Imam problem!    Huh
Imenica basta (recenica glasi: Basta je mirisala od raznobojnih ruza. ) da li oznacava ime bica, predmeta ili pojave?
Unapred hvala
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #1 у: 23.14 ч. 30.11.2007. »

Ovo je jedna jako školska definicija. Wink Imenice označavaju imena bića, predmeta i pojava. Bića su živa, je li, kao: čovek, konj, devojčica, momak, leptir — sve su to imenice. Predmeti su neživi, kao: sapun, sto, kamen, drvo itd., a prirodne pojave su npr. kiša, grom, jutro i sl. Imenica bašta, prema toj podeli na bića, predmete i pojave, ne spada, dakle, niti u živa bića, niti u prirodne pojave, nego među nežive tvari, te označava ime predmeta (nekog materijalnog objekta).
Сачувана
vaca
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
home
Име и презиме:

Поруке: 6


« Одговор #2 у: 23.24 ч. 30.11.2007. »

Hvala, ja to znam ali ovo je pitanje u udzeniku za treci razred osnovne skole i danas je vodjena velika debata oko toga i to ne samo u odeljenju nego i medju uciteljima.  Svi imaju razlicito misljenje.   
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #3 у: 23.27 ч. 30.11.2007. »

Pa da kažemo da je bašta zapravo ime mesta. Mesta nisu živa svakako, a ne verujem da mogu da se uvrste u pojave, tako da ti jedino ostaje predmet, kao što kaže Đorđe. No zbilja bi trebalo tu školsku definiciju malo proširiti.

P.S. Dobro došla. Smiley
Сачувана
vaca
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
home
Име и презиме:

Поруке: 6


« Одговор #4 у: 23.34 ч. 30.11.2007. »

Hvala, ali ja i dalje ne znam kako da to objasnim deci a da oni to razumeju.  Sta je sa imenicama livada, suma. . .  ? Oni sve mogu da progutaju ali da je predmet, tesko   :-\
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #5 у: 23.40 ч. 30.11.2007. »

Pa uključi i mesta u definiciju, može li nekako?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #6 у: 00.32 ч. 01.12.2007. »

Alčestin predlog je jako dobar i vrlo promućuran. Ozbiljno, proširi definiciju i imenima mesta. Nikome neće škoditi, jedino može da pomogne.
Сачувана
vaca
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
home
Име и презиме:

Поруке: 6


« Одговор #7 у: 21.15 ч. 01.12.2007. »

Hvala na predlogu, ali mislim da ne smem da prosirim definiciju na svoju inicijativu.   
« Задњи пут промењено: 13.14 ч. 03.12.2007. од cava » Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #8 у: 23.08 ч. 01.12.2007. »

Hvala na predlogu, ali mislim da ne smem da prosirim definiciju na svoju inicijativu.  Najgore u svemu je sto ostali ucitelji smatraju da je to pojava, a to su i rekli u svojim odeljenjima. 

   Каква појава, куку мени?! Мени, кад се помене појава, пада на памет, рецимо, метеорска киша, поларна светлост, нешто везано за струју, електрицитет, или хемију, физику... у ширем смислу, било шта везано за некакво дешавање. Мис’им, каже се и за неке људе, нпр. да су маркантне појаве, али ништа од тога ми не личи на башту.
   Сад, кад сам покушала да одредим појаву и наведем конкретан пример (осим оних какве је Ђорђе навео), схватила сам да ми то баш и није тако просто (не размишљам баш често о врстама речи...). Али ни у лудилу не бих за башту рекла да је појава  Sad.
   После се чудим и дурим кад се деца потписују онако...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #9 у: 23.28 ч. 01.12.2007. »

Hvala na predlogu, ali mislim da ne smem da prosirim definiciju na svoju inicijativu.

Zašto? Ta školska definicija nije u zlatu isklesana pa da ne sme ni po koju cenu da se upotpuni. Smiley Imenice odista označavaju još i imena mesta (osim, je li, bića, predmeta i pojava), to dakle nije netačno, i mislim da je to trebalo još odavno ubaciti u tu definiciju.

No ako se baš moramo ograničiti na bića, predmete i pojave, bašta svakako nije pojava. Pojave, u ovome školskom smislu, jesu dan, ljubav, radost, veče, sneg, munja, tuga, mrak itd. (uglavnom apstraktne imenice; a bašta nije apstraktna imenica, čak i ako živite u betonskom velegradu Wink). Obavezno na to ukažite drugim učiteljima.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #10 у: 23.45 ч. 01.12.2007. »

Možda možemo i ovako rezonovati: pojava je nešto nestalno, što se pojavi pa prođe. Bašta, i sva mesta uopšte to svakako nisu, te dakle ne mogu da budu pojave.
Сачувана
vaca
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
home
Име и презиме:

Поруке: 6


« Одговор #11 у: 18.59 ч. 02.12.2007. »

Hvala vam, isto to i ja mislim ali ispadoh glupa .     Htela da čujem jos neko mišljenje pre nego li bilo šta kažem deci.    Isto tako su me ubeđivali da je kamen pojava i ko zna šta jos!? 
« Задњи пут промењено: 13.14 ч. 03.12.2007. од cava » Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #12 у: 19.57 ч. 02.12.2007. »

   Ау, црна сестро! Како ли би објаснили (тј. у шта ли би сврстали) неки апстрактан појам?
   Пази, ипак би ми лакше било кад би ми неко рекао да су се ти тамо само грубо шалили с тобом (не оптерећуј се сувише: то што они мисле да си испала глупа само значи да су они ретардирани - и безобразни, што је врло болна комбинација). Не желим да ми до мозга дође могућност да неко (е, да је један, ни по јада...) у овакве ствари убеђује сироту збуњену дечурлију.
   
   Мислим да сам ово већ једном питала: ’ел постоји, бре, неко тело/орган, шта год, које би поштено контролисало рад учитеља и наставника? И које би могло да против оваквих учини нешто? После деца неписмена! Није ни чудо, ал’ нису, сирота, крива.
Сачувана
vaca
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
home
Име и презиме:

Поруке: 6


« Одговор #13 у: 21.02 ч. 02.12.2007. »

Pa valjda postoji.   
« Задњи пут промењено: 13.14 ч. 03.12.2007. од cava » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #14 у: 20.41 ч. 13.03.2009. »

Hvala na predlogu, ali mislim da ne smem da prosirim definiciju na svoju inicijativu.   

Претпостављам да се ради о периоду у нижим разредима основне школе. Ја бих, у том смислу, ублажила све. Научила бих их основне именице (нека то буде захтевана подела на бића, предмете, појаве) и објаснила да постоје именице које не спадају строго ни у једну од тих група, али да за сада њих неће убрајати ни у какве поделе, да ће све оне спадати у остале. И ето, и вук сит и овце на броју. Такође бих им рекла да ће их делити мало касније. Иначе, то је омиљени манир нашег школства да се прво дели, па све остало.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!