Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.47 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: ie, eg и сл. скр. у енгл. јез.  (Прочитано 3550 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« у: 20.46 ч. 13.04.2008. »

   (Пребацих нас у нову тему, да не заузимамо место Радету, тј. да му не скрећемо са теме.)

   Ma, знам ја да је од егземпли грација, али сам, коза тек сад погледала у Вебстеру и то. Такође су га навели без тачака, размака и сл.:
   Main Entry:eg
   Function:abbreviation
   Etymology:Latin exempli gratia
   for example

   А мени је то баш некако ружно. Ајд’ ’де су ови „Енглези“, да дојаве на шта чешће наилазе?
   
   P. S.
   Ово одувек (осим кад се очигледно глупирам) пишем латиницом, са тачкама и размацима, изнад текста који додајем. Тако су ме научили као малу и захвална сам им на томе.

   P. P. S.
   Хвала у сваком случају!
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #1 у: 20.49 ч. 13.04.2008. »

Цитат
П.С. се пише овако, великим словима

У правопису стоји да се пише малим: p. s.


 Јеел’ Huh (коме би још пало на памет да погледа Правопис  Lips Sealed).

...

   Па’и с’варно! Ето ти сад! Али у сваком случају латиницом.
« Задњи пут промењено: 20.52 ч. 13.04.2008. од Сошке » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #2 у: 21.21 ч. 13.04.2008. »

Није малим словима, тако је било у Правопису из 1960, како је Бојан навео. Само ћу ископирати поруку са друге теме да буде доступна свим заинтересованима:

dok se P.S. po pravilu piše latinicom

Ne baš, jer sam Klajn (sa Šipkom) u Velikom rečniku navodi: „скраћенице P. S., П. С., ПС“, a identično je navedeno i u samom Pravopisu (što će ovde odneti prevagu nad Rečnikom jezičkih nedoumica; ujedno, poslednji pravi grešku što *P.S. piše slepljeno, iako treba staviti belinu između — greška je ispravljena u nekim narednim izdanjima).

Ово што Бојан овде наводи је по важећем правопису и једино је исправно (до следећег Правописа Wink).
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #3 у: 21.23 ч. 13.04.2008. »

Да се вратимо на тему. Напред „Енглези“. Smiley

Допуна: Ајде, мори, „Енглези“, што се не јављате?!
« Задњи пут промењено: 18.06 ч. 14.04.2008. од Мирослав » Сачувана
Nenad Tomović
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Nenad Tomović
Струка: Anglista
Поруке: 26


« Одговор #4 у: 22.03 ч. 14.04.2008. »

Uh, pa postoje varijante sa tačkom i bez nje. Pretpostavljam da je verzija bez tačke ušla u jezik po analogiji sa drugim skraćenicama (BBC, ABS itd. ), ali je teško reći koji je oblik češći.  U literaturi koju najčešće čitam na engleskom (lingvistika, novine, stručni tekstovi, beletristika) nešto češće se upotrebljava ovo s tačkom.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #5 у: 22.37 ч. 14.04.2008. »

Цитираћу самог себе, колико да потврдим оно што рече Ненад:
Што се тиче овог i.e. и e.g., ја знам само писање са тачкама у другом случају, а у првом може, како си и навела и без тачака, а тако и са тачкама. Тако је мени познато.

Ово e.g. је, мислим, од латинског exempli gratia и требало би да значи на пример. Као што рекох, мени је познато само писање са тачкама.

Немој ме држати за реч, али бићу слободан толико, и рећи ћу да сам прилично сигуран. Smiley

Требало би и да допуним самог себе, јер сам, погледавши у речнике, нашао и „бестачкно“ и „тачкано“ писање. Smiley Наилазио сам и ја при читању енглеских текстова чешће на случајеве са тачкама, у оба примера.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!