Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.23 ч. 22.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  
Аутор Тема: Презентска основа  (Прочитано 33345 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Miki
Гост
« Одговор #15 у: 14.21 ч. 23.06.2008. »

Дићи, то је глагол на -ћи који своју презентску основу гради тако што се од аориста одбије наставак за прво лице једнине, -ох. Онда је то диг, те тако аорист гласи дигох, што смо знали и пре него што смо га направили, јер смо од њега морали да одбијемо наставак да бисмо добили основу за његово грађење Grin Huh Roll Eyes Grin Tongue Undecided Cry...
Roll Eyes  Grin
Мислиш на инфинитивну основу?

Ма да, лапсус!

Како бре ово?! Smiley Ваљда се инфинитивна основа добија одбијањем наставка -ти односно -ћи од инфинитива глагола? Дићи: ди-?? Само што са овим можемо да се сликамо. Grin Презентска је диг-, од аориста, само ми није јасно зашто презент гласи, поред наставака -м, -ш, -ø, -мо, -те, -у, дигНЕм, дигНЕш... Шта је ово НЕ, ко га је ту уденуо? Сва је сада прилика да је од искварене презентске основе добијене од 1. л. мн. през. дигн(у), уз уметање једног Е. Јес' дебилан глагол овај дићи.
« Задњи пут промењено: 14.59 ч. 23.06.2008. од Мирослав » Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #16 у: 14.23 ч. 23.06.2008. »

И мораћу да изменим, ако је то могуће, да се људи не збуњују!

Не, него напиши у новој поруци, ПЛИЗ, да буде црно на бело! (Аман, једно повлачи друго!! Зар не би требало црно на белом? Пример: Имаш лепо у граматици све црно на белом, шта се како добија и гради. Grin Grin Grin Grin Grin)
« Задњи пут промењено: 14.24 ч. 23.06.2008. од Мирослав » Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993

« Одговор #17 у: 14.32 ч. 23.06.2008. »

Како бре ово?! Smiley Ваљда се инфинитивна основа добија одбијањем наставка -ти односно -ћи од инфинитива глагола? Дићи: ди-?? Само што са овим можемо да се сликамо. Grin Презентска је диг-, од аориста, само ми није јасно зашто презент гласи, поред наставака -м, -ш, -ø, -мо, -те, -у, дигНЕм, дигНЕш... Шта је ово НЕ, ко га је ту уденуо? Сва је сада прилика да је од искварене презентске основе добијене од 3. л. мн. през. дигн(у), уз уметање једног Е. Јес' дебилан глагол овај дићи.

Инфинитивна се добија одбијањем наставка ти од несвршених глагола или сликовито од оних чијем наставку претходи самогласник (падати), а од глагола на -ћи (пећи) и свршених глагола на -ти, оних чијем наставку претходи сугласник (пасти), тако што се од аориста одбије наставак за прво лице једнине.

Презентска се код свих добија на исти начин, одбијањем наставка од другог лица једнине (или изгледа Grin од првог лица множине, ух, у чему ли је разлика?!).

И вратићу у првобитно стање, ОК.
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049

« Одговор #18 у: 14.33 ч. 23.06.2008. »

И мораћу да изменим, ако је то могуће, да се људи не збуњују!

Не, него напиши у новој поруци, ПЛИЗ, да буде црно на бело! (Аман, једно повлачи друго!! Зар не би требало црно на белом? Пример: Имаш лепо у граматици све црно на белом, шта се како добија и гради. Grin Grin Grin Grin Grin)
Grin Grin

Све се озбиљније питам шта ми је требало да се лаћам граматике.
После толико година почивања у миру ја одлучио да у свој живот поново васкрснем давно почившег колоса који ми ни онда када сам га учио није био баш најјаснији.  Wink
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић

« Одговор #19 у: 14.36 ч. 23.06.2008. »

Презентска се код свих добија на исти начин, одбијањем наставка од другог лица једнине (или изгледа Grin од првог лица множине, ух, у чему ли је разлика?!).
Разлика је у томе шта пише црно на бело, пардон, белом.  Cheesy

Не замерите ми, морам да се шалим не бих ли лакше све ово сварио.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #20 у: 14.37 ч. 23.06.2008. »

Презентска је диг-, од аориста, само ми није јасно зашто презент гласи, поред наставака -м, -ш, -ø, -мо, -те, -у, дигНЕм, дигНЕш... Шта је ово НЕ, ко га је ту уденуо? Сва је сада прилика да је од искварене презентске основе добијене од 3. л. мн. през. дигн(у), уз уметање једног Е. Јес' дебилан глагол овај дићи.

Презентска се добија од презента што јој и само име каже, а инфинитивна од инфинитива што јој и само име каже (оим оних од аориста, што им само име каже Grin), а презент од презентске и инфинитив од инфинитивне, аорист од инфинитивне...

Да резимирамо, пошто је ово постала лудница:
сви се прости глаголски облици граде од инфинитивне основе осим
презента
неких имперфеката
императива који се гради од другачије презентске основе
и радног глаголског придева који се гради од трећег лица множине презента кад на њега додамо -ћи.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић

« Одговор #21 у: 14.44 ч. 23.06.2008. »

Grin Cry
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #22 у: 14.45 ч. 23.06.2008. »

Што бих волео да се САДА неко укључи у дискусију! За двадесетак одговора ће му бити потребно добра два сата! Grin Grin Grin

После толико година почивања у миру ја одлучио да у свој живот поново васкрснем давно почившег колоса који ми ни онда када сам га учио није био баш најјаснији.  Wink

Са граматиком је лепше! Grin Grin Grin

Него, да ми бришемо читаву ову дискусију, јербо делује млого обесхрабрујуће за оне који би волели да се лате мало граматике?! Grin Grin Grin
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић

« Одговор #23 у: 14.50 ч. 23.06.2008. »

Чекај, чекај, ја споро палим као голф дизелаш на Бјелашници, али сада сам се баш загрејао.

Има једна занимљива причица у Стевановићу откуд аорист у причи о глаголским основама.
Заинтересовани?
Сачувана

Miki
Гост
« Одговор #24 у: 14.51 ч. 23.06.2008. »

Јакако! Прекуцај, молим те! Или препричај, ако ли је подугачка. Баш ме занима.
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић

« Одговор #25 у: 15.14 ч. 23.06.2008. »

Као што смо и сами закључили, одбацивањем -ћи код глагола који се завршавају на -ћи, не добија се основа инфинитива,
Цитат
већ нешто мање, јер се у томе -ћи садржи и инфинитивни наставак -ти и један део основе. Некада у прошлости је и код ових глагола постојала тачно одређена граница између основе и наставка, али су у току времена настајале гласовне промене које су пореметиле јасан однос између једнога и другог дела. И то не само код глагола који се данас у инфинитиву завршавају на -ћи већ и код већине других глагола чија се основа инфинитива завршава на сугласник. Услед гомилања сличних сугласника, једног од основе и другог од наставка, долазило је у прошлости до упрошћавања, које је мењало облик инфинитивне основе. Код глагола плести и прести, нпр., основа инфинитива није, као што то на први поглед изгледа, плес- и прес-, већ плет- и пред-..... Овде се поставља питање како се одмах, ... , може доћи до тачне инфинитивне основе свих глагола у којих се она завршава сугласником. Одговор је сасвим прост. Та се основа добија из неког од облика који се од ње праве, али им наставак не почиње сугласником већ самогласником. А један од таквих облика ових глагола је и аорист. И њихову инфинитивну основу увек можемо добити кад од 1. л. једн. аориста одбијемо наставак -ох. Ту основу, која се баш зато зове још и основа аориста, треба тражити на овај начин од глагола који се у инфинитиву свршавају на -ћи, као и од свих који непосредно испред наставка -ти у инфифнитиву имају неки сугласник, мада међу овима последњим има неких глагола, као пто је глагол трести, нпр., у којих се та основа и у самоме облику инфинитива чува неизмењена.
« Задњи пут промењено: 15.16 ч. 23.06.2008. од Дарко Новаковић » Сачувана

Miki
Гост
« Одговор #26 у: 15.26 ч. 23.06.2008. »

Е, фала. Сад је много јасније. Повлачим ранији коментар како је ово „неко трућнуо“. Требало је да укључим главу и дођем до лаког закључка како су се речи током времена мењале. Зато и имамо аористску основу, од глаголâ на -ћи или на сугласник пред инфинитивним завршетком.
Сачувана
Azrael
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Dejan Djurovic
Поруке: 3

« Одговор #27 у: 22.41 ч. 23.06.2008. »

Niko ne odgovori na postavljeno pitanje. . .  Koji to glagol postoji, a da mu prezentska osnova nije ista, ako se odbije -š ( 2. lice jedn. ), ili se odbije -mo (1.  lice mn. )?
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865

« Одговор #28 у: 22.48 ч. 23.06.2008. »

Ja sam mislila da nešto od ovoga i znam dok nisam pročitala temu. Sad sam samo dobila glavobolju i rešila da na neko vreme prestanem da se bakćem glagolskim osnovama iz zdravstvenih razloga, bar kad je o srpskom jeziku reč. Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #29 у: 01.39 ч. 24.06.2008. »

Niko ne odgovori na postavljeno pitanje. . .  Koji to glagol postoji, a da mu prezentska osnova nije ista, ako se odbije -š ( 2. lice jedn. ), ili se odbije -mo (1.  lice mn. )?

Нисам сигуран да га има, а мене још нешто копка: да ли се на исти начин објашњава, како је, наиме, због гласовних промена насталих током времена дошло до тога да се мора знати како један глагол гласи у садашњем времену у личним облицима, да бисмо дошли до презентске основе? Што се мене тиче, можемо са ма ког личног глаголског облика у презенту, изузев у 3. л. мн., смакнути наставке и добити презентску основу: дође- (пр. осн.) од дође, дође, дође, дође-мо, дође-те, не и дођу. Можда има пар изузетака, али мислим да се овакво правило може уопштено применити.
« Задњи пут промењено: 01.42 ч. 24.06.2008. од Мирослав » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!