Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
20.52 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Đavo  (Прочитано 15335 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« у: 20.08 ч. 01.08.2008. »

Nesto sam malo meditirao i dosao do sledece spoznaje :

Rec "andjeo" ima za svoju suprotnost rec "djavo" .
Rec "Bog" ima istu suprotnu rec: "djavo"
Da li su onda Bog i andjeo ista stvar ? Ne bih rekao ali ispravite me ako sam u krivu .
Ako sam u pravu , da li to znachi da treba razlikovati jednog djavola od drugog , ili je pak djavo univerzalniji od Boga ?


PS. Da li se Bog pise obavezno velikim slovom ?
Ako da, da li se i djavo pise velikim slovom ?


Zahvaljujem unapred
Сачувана
Дарко Новаковић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #1 у: 21.06 ч. 01.08.2008. »

Nesto sam malo meditirao i dosao do sledece spoznaje :

Rec "andjeo" ima za svoju suprotnost rec "djavo" .
Први пут чујем за ово. ЈРМС наводи да је ђаво сотона, враг, нечастиви, према томе, само супротност Богу.

Da li su onda Bog i andjeo ista stvar ? Ne bih rekao ali ispravite me ako sam u krivu .

У тумачењима религиозне литературе (Библије пре свих осталих) могуће је и овакво изједначавање Бога и анђела. Да би се одговорило на ово питање потребно је мало подробније истражити библијске списе на оригиналним језицима (арамејском, хебрејском и грчком).

PS. Da li se Bog pise obavezno velikim slovom ?
Ako da, da li se i djavo pise velikim slovom ?
http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=296.0
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Дарко Новаковић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #2 у: 21.39 ч. 01.08.2008. »

Мало сам истраживао па бих ти предложио реч демон као супротност анђелу, у значењу зао дух (пали анђео), мада се и за пале анђеле користи реч анђео па се описује њихов пад различитим речима (у Библији).
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
chiviash
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 229



« Одговор #3 у: 14.13 ч. 02.08.2008. »

Мало сам истраживао па бих ти предложио реч демон као супротност анђелу, у значењу зао дух (пали анђео), мада се и за пале анђеле користи реч анђео па се описује њихов пад различитим речима (у Библији).

Hvala Darko, imas pravo, demon bi bila prava rec...
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #4 у: 22.45 ч. 02.08.2008. »

S obzirom na poreklo (pre svega grčko, ali i latinsko, gde je naravno preuzeta iz grčkog) i sva moguća značenja reči demon, nisam sigurna da ona predstavlja odgavarajuću antitezu pojmu anđela. Značenje ove reči u celini mnogo je šire od onoga koje bi se u tom slučaju podrazumevalo. 
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #5 у: 20.15 ч. 04.08.2008. »

Ako sam u pravu , da li to znachi da treba razlikovati jednog djavola od drugog , ili je pak djavo univerzalniji od Boga ?

Zaista, u narodnom shvatanju može biti više raznih đavola, dok je bog obično jedan, pod uticajem hrišćanske tradicije. Recimo, jedna izreka kaže: „Dobar je Bog, ali i đavoli su jaki“.

A znate i onu: „Ispod Mire sto đavola vire“. Wink
Сачувана
Deky
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 43


« Одговор #6 у: 01.23 ч. 16.10.2008. »

Kako se u muslimanskoj veri kaze djavo?
Сачувана
Дарко Новаковић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #7 у: 08.40 ч. 16.10.2008. »

Šejtan.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Deky
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 43


« Одговор #8 у: 02.53 ч. 17.10.2008. »

Hvala na odgovoru Smiley
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #9 у: 22.04 ч. 18.10.2008. »

I, u očiglednoj je etimološkoj vezi s rečju satana (sotona). Pretpostavlja se zajednički prasemitski koren.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #10 у: 23.08 ч. 18.10.2008. »

Ako sam u pravu , da li to znachi da treba razlikovati jednog djavola od drugog , ili je pak djavo univerzalniji od Boga ?

Zaista, u narodnom shvatanju može biti više raznih đavola, dok je bog obično jedan, pod uticajem hrišćanske tradicije. Recimo, jedna izreka kaže: „Dobar je Bog, ali i đavoli su jaki“.

A znate i onu: „Ispod Mire sto đavola vire“. Wink


a da ne treba ovo mira malim slovom? Ne radi se tu o nekom ko se zove Mira, nego o nekom ko je miran...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #11 у: 23.13 ч. 18.10.2008. »

Vidiš, valjda si u pravu. Ja tu izreku obično umem shvatiti i na par drugojačijih načina, u kojim slučajima je Mira izvesno ženska osoba. Wink

Nazovimo to mestom neodređenosti narodnog stvaralaštva.
« Задњи пут промењено: 23.17 ч. 18.10.2008. од Ђорђе Божовић » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #12 у: 23.28 ч. 18.10.2008. »

Ne bih rekla, Djordje... Nema nikakvog smisla da to bude Mira, jer se ta izreka koristi kad hoces da kazes da je neko na prvi pogled miran i fin i tih i kako nije sklon nestaslucima, kad ono medjutim uopste nije tako... Grin
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #13 у: 23.41 ч. 18.10.2008. »

To i ja imam na umu, ali s par dodatnih konotacija. Grin U mom dijalektu postoji upravo izraz „sto đavola“ i „znati sto đavola“, pa sam sklon i tu stranu uključiti u smisao ove narodne izreke, a u tom slučaju Mira mora izvesno biti ženska osoba. Grin

(Nije redak slučaj da se u rimovanim delima narodnog stvaralaštva pojavljuju „odjednom nečija“ naoko besmislena imena, koja su tu da bi se svojim oblikom rimovala s ostatkom bajalice, izreke ili poslovice. Jedna stara užička bajalica za otklanjanje uroka počinje stihovima „Radiša je uzdanuo, Staniša je izdanuo...“; no kada se dublje zaviri u smisao ovih imena, postaje jasno zašto su baš ona tu, osim da bi se rimovala — Radiša je onaj koji radi o glavi onome sa koga se ovom bajalicom skida urok, on će „uzdanuti“, dakle prekinuti svoju rabotu; Staništa je onaj koji će zaista i zastati, „izdanuti“, dakle umreti; da ne dužim, iz ostatka bajalice jasnije je ko su oni i zašto moraju uzdahnuti i izdahnuti ne bi li se urok otklonio, ali narodnom pesniku bilo je bitno da se upravo tako i zovu. Te i Mira: tu je da bi se rimovala s onim „vire“ na kraju drugog polustiha, ali opet se iz imena otkriva prava njegova priroda, kao i prava priroda izreke — nije Mira mira kao što se doima. Wink)

Uopšte uzev, narodno književno stvaralaštvo ume biti znatno slojevitije nego što bi se na prvi pogled moglo reći.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #14 у: 20.59 ч. 19.10.2008. »

Mene to prilično i zbunjuje, jer sam češće viđala tu Miru velikim nego malim slovom.

S druge strane, koliko sam puta čula (i videla) izraz "ajde Jovo nanovo", i nisam nikad razmišljala o tome ko je taj Jova, baš zato što se dešava da se ime nađe u ovom kontekstu... onda sam jednog dana nabasala na prevod u kome je pisalo "i ovo nanovo", što mi je potpuno poremetilo koncepciju, pa sad više ne znam da li je to ime ili nam samo tako zvuči zbog brzine izgovora.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!