Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.46 ч. 10.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: nedoumice  (Прочитано 12467 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
andriana
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:
student
Име и презиме:
ana milovanovic
Поруке: 56

« Одговор #15 у: 22.56 ч. 27.09.2008. »

Ponovo ja.  .  .   Varijacije na temu.  .  .   

1) Sto se tice brojeva.  .  .   Ovaj akuzativ kolicine o kome govoris mi nije bas najjasniji.   To bi znacilo da je pravilno reci i „Devojka od dvadeset jednu godinu“, a to mi se ne cini kao pravilno! Kao ni ono: „prosuto je tonu“.  .  .  . 

2,2 milijarde- kako ovo procitati: dva zarez dve milijarde ili dve zarez dve milijarde?

2)Ako sam dobro razumela tvoja prethodna obasnjenja, pravilno je reci danas JE dve godine, bilo JE dve drugarice.  .  .  (uz ove glagole), ali izmerena SU dva stepena?

3) Zasto je: „u detalje“, a ne: „u detaljima“??

4) Sescemo napolje, na terasu, legli su napolje.  .  .  .  legao je u spavacu sobu.  .  .  .  Kako se uz ovakve glagole koristi akuzativ? Objasni mi malo bolje!

5)Zaposlio se u firmi, to smo apsolvirali.   Ali, da li se zaposlio na to radno mesto ili na tom radnom mestu?

6)Mi deca smo mislili.   Kazes mora da se slaeze uz MI.   Kako onda objasnjavas ovo: „Mi zene smo mislilE“?

7)Takođe te molim da mi ponovo objasnis one konstrukcije uz broj, telefon.   Ja cesto cujem :“Narudžbine na broj taj taj, Dobićete informacije na broj taj i taj.  .  .  Kada je na broj, a kada je na broju.   Zašto ne može: "Naći ćeš me na taj broj"? Dostupna sam na tom broju.  .  .  . 

Cool Da li je nepravilno reći:" Evo smo!" ? A pravilno samo :"Evo nas!"?

9) Da li se može reći :"razmutiti lek u vodU"?

10)U vezi sa onim glagolima zapisati, napisati.  .  .   kako stoje stvari sa npr istetovirati, obelčežiti?Nikako mi ne zvuči Obeležiti na pločU.   Kod kojih glagola te vrste može da se koristi akuzativ?

11) Nosim tu garderobu na posao.  Za mene je ovo nepravilno, mada se čuje.    Slično tome:"obukla je tu sukinju na proslavu-ili proslavi "? I još i ovo:"Čekam te na ručak" Pravilno?

12)Da li se ipak može reći:"Pred sobom postavlja cljeve.  " Lokativ, mesto gde se radnja vrši.  .  . 

13) Oko podne ili oko podneva??

14)Jesi li razmislio o primerima sa društvom i policijom?

15)Imam drugarcu koja kaže: Pustiti na kasetofoN, snimiti na diktafoN? To mi se ne čini kao pravilno.  Jedino ne znam u slučaju: Pustiti na televiziju, da li može sa znašenjem-pustiti u program??

HVALA

« Задњи пут промењено: 10.22 ч. 28.09.2008. од andriana » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!