Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.11 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Омер-бег Сулејманпашић Скопљак: Пјесме  (Прочитано 32595 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #30 у: 23.04 ч. 03.02.2009. »

U pravu ste Smiley. Ne znam šta drugo da kažem, ja lično čekam neki nov utisak - kao da smo zakoračili u nešto ali još nismo stigli gde treba... 
Сачувана
aurelije
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:
slobodni strelac Smiley
Име и презиме:
Златан Кадрагић
Поруке: 5


« Одговор #31 у: 16.33 ч. 14.07.2009. »

Цитирано: Ђорђе Божовић link=topic=2964. msg30134#msg30134 date=1233453347
Da ne pominjemo neistinitosti o tome kako u doba Turaka nije bilo nikakve kulture, nikakve književnosti, nego je jedino postojao zulum nad Srbima i globe, od kojih je najstrašnije otimanje dece, a koje se provlače kroz naše škole sve dok se ne urežu našoj deci ne u lobanju nego u koru mozga.  A kultura i književnost su i te kako cvetali, suživot između muslimana i hrišćanske raje je negde funkcionisao možda i bolje nego danas, a silina naroda je svojevoljno davala decu u Carigrad u islam i u osmanlijsku vojsku kako bi napredovali.

Gospodine razmišljate potpuno isto kao i ja sam.  Istorijski devširme (romantičarski danak u krvi) je uziman u 16.  veku, pa sledi pauza od nekoliko decenija pa poslednje uzimanje 1647.  koje je rezultovalo strašnom korupcijom pa je sakupljač dobio katalferman.

Delo je delo, a sagledavanje konteksta i interpretacija je sasvim druga stvar.  Neko čitajući Gorski vijenac može videti genocidno delo spram muslimana tj.  Bošnjaka (hodža riče, istraga = ubistva i proterivanje), a drugi može videti oklevanje vladike da započne bratoubilački rat, nevoljnost da se krene na brata druge vere iako su svi spremni da se late oružja (ko na brdu ak i malo stoji više vidi no onaj pod brdom. . . ).  U ovoj zemlji punoj mržnje stvarno treba imati pozitivnije i optimističkije tumačenje književnosti i istorije a ne samo kolac, sablja, kama, jama, pa svakih 50 godina ispočetka da proveravamo da li nam je krv iste boje :D
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #32 у: 16.51 ч. 14.07.2009. »

Zlatane, svaka ti je zlatna! Cheesy
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #33 у: 20.23 ч. 14.07.2009. »

Istorijski devširme (romantičarski danak u krvi) je uziman u 16.  veku, pa sledi pauza od nekoliko decenija pa poslednje uzimanje 1647.  koje je rezultovalo strašnom korupcijom pa je sakupljač dobio katalferman.

Molim za dodatno objašnjenje - prvi put čujem za katalferman pa sam proverila u rečniku turcizama i tamo stoji doduše katul-ferman, katal-feman, kataluk, katali ferman, m (ar. i pers.) i < tur. katilferman - ferman kojim se naređuje da se neko pogubi.
Sakupljač danka u krvi je - pogubljen?  Huh
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #34 у: 21.48 ч. 14.07.2009. »

Па да, вероватно није добро обавио посао. Smiley

БН, обрати пажњу:


Istorijski devširme (romantičarski danak u krvi) je uziman u 16.  veku, pa sledi pauza od nekoliko decenija pa poslednje uzimanje 1647.  koje je rezultovalo strašnom korupcijom pa je sakupljač dobio katalferman.

Страшна корупција >> Каталферман >> фик глава јер си курумпиран ки крумпир... Grin
« Задњи пут промењено: 21.51 ч. 14.07.2009. од Brunichild » Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #35 у: 18.27 ч. 15.07.2009. »

Како ли је то могло изгледати, питам се, та страшна корупција - сакупљач би био потплаћен да - шта? Да узима или да не узима данак, или да узима ову или ону децу или нешто треће?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #36 у: 18.31 ч. 15.07.2009. »

Pa valjda su uzimali pare da ne odvode decu koju su nameracili, ili da odvode neku posebnu decu, ili sta vec. U svakom slucaju, izbor je bio poremecen: umesto najbolje i najodlicnije dece, Carstvo je dobijalo osrednje primerke, pa im je valjda to zasmetalo...
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #37 у: 21.35 ч. 16.07.2009. »

Мора бити да је било тако нешто. Ужасна времена, у сваком случају. Мило ми је што су прошла - бар у том виду и у тим размерама.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #38 у: 21.37 ч. 16.07.2009. »

Мора бити да је било тако нешто. Ужасна времена, у сваком случају. Мило ми је што су прошла - бар у том виду и у тим размерама.
hehe, bas si optimisticna, b.n. Pa nesto cisto sumnjam da su prosla. Zlo je i dalje tu, ali je samo promenilo oblik delovanja...
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #39 у: 23.16 ч. 25.07.2009. »

Па, не знам шта да кажем. Најпре, извињавам се што касним са одговором, била сам ван града. А затим - одговор, рецимо: и-ју, па мени нико ништа није рекао...  Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #40 у: 23.19 ч. 25.07.2009. »

Па, не знам шта да кажем. Најпре, извињавам се што касним са одговором, била сам ван града. А затим - одговор, рецимо: и-ју, па мени нико ништа није рекао...  Smiley

Па где си била ти деведесетих година?
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #41 у: 23.21 ч. 25.07.2009. »

Ах, па овде, наравно, мислим - у земљи. Нисам схватила да се мисли на зло током деведесетих. Говорила си у презенту а сада је већ скоро 2010. па...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #42 у: 23.29 ч. 25.07.2009. »

Ах, па овде, наравно, мислим - у земљи. Нисам схватила да се мисли на зло током деведесетих. Говорила си у презенту а сада је већ скоро 2010. па...

Па зла има увек и свуда, не само у Србији и само деведесетих. Зло узима свакојаке облике и прилагођава се савременим тенденцијама. Ето, некад су људе набијали на колац, а данас на пример, педерасти путем интернета лове девојчице и дечаке. Бело робље, дечја проституција, злоупотреба илегалних имиграната, кориде, борбе паса, злостављање у породици, инцест, масовна убиства, злостављање у школи, гомила ратова који се воде по свету, почев од Ирака, Авганистана, преко сад најновијих немира у Кини и Хондурасу, разноразне диктатуре, нестајање људи, мучења политичких неистомишљеника, расна, полна и верска сегрегација... Листа је врло дугачка, чак бескрајна.... Ја не знам у ком свету живиш ако никад ниси чула за све те ствари...
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #43 у: 23.33 ч. 25.07.2009. »

Боже, Бруницхилд, па ко каже да никад нисам чула за такве ствари.
БТЊ, заборавила си мобинг...  Grin
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #44 у: 23.42 ч. 25.07.2009. »

A razrešenje sviju zala ovoga sveta, kada se uoči njihov uzročnik, toliko je jasno da je prosto neverovatno kako ljudima ne sine samo po sebi — ukinuti državu i društvo u ovom obliku. Smiley Granice? Patrijarhat? Zakoni? Teritorije? Jurisdikcija? Hijerarhija? Sistem? Patriotizam? Birokratija? Staleži? Novac? Kapitalizam? Uređenje? Podele? Klerikalizam? Sve to mora nestati, jer sve to je uzročnik ovih, i drugih, zala modernoga sveta. A sigurno nije nešto bez čega se ne može, nego naprotiv. Wink
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!