Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  red reči u rečenici...
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.45 ч. 26.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: red reči u rečenici...  (Прочитано 15668 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« у: 11.51 ч. 01.02.2009. »

Zaista, vladavina ovog mladića nije mu služila na čast.

ili

Zaista, vladavina ovog mladića mu nije služila na čast.


 Huh

Meni bolje zvuči prvo, ali nisam sigurna da je i ispravno...
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #1 у: 12.43 ч. 01.02.2009. »

Enklitici može biti zabranjeno jedino da stoji iza završene akcenatske celine. Kada bi u govoru postojala pauza posle mladića, ispravan bi bio samo prvi primer. Ja pak mislim da tu nema pauze i stoga bih obe rečenice uzeo za dobre.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #2 у: 13.02 ч. 01.02.2009. »

Hvala, Joe! Dakle, može i jedno i drugo...
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #3 у: 00.28 ч. 13.04.2009. »

И ја мислим да може и једно и друго али да зато му није у оба случаја исти.
Прво му би се могло односити на младића о коме је реч док би се у другом случају могло мислити на неког другог, некога ко је, на пример, младића довео на власт па се овај није баш "исказао".
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #4 у: 10.15 ч. 13.04.2009. »

Откуд та диференцијација? Како се му, живо ме интересује, односи на младића? То је заменица за лице које је ван дискусије и ми не можемо на основу положаја енклитике никако знати да ли га је то треће лице довело на власт.
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #5 у: 10.52 ч. 13.04.2009. »

Откуд та диференцијација? Како се му, живо ме интересује, односи на младића?

Pa, rečenica je malo dvosmislena... odnosno, nije, ali ne bih rekao da je konačni smisao i onaj koji je nameren.

Zaista, vladavina ovog mladića nije munjegovom ocu npr? služila na čast.

Da li se htelo reći:

Zaista, ovom mladiću vladavina nije služila na čast.

Ali čim ubacimo posesiv ili dativ, već kreću problemi:

Zaista, ovom mladiću njegovamladićeva ili nečija druga? vladavina nije služila na čast.

Zaista, ovom mladiću svojae tek ovo je nemoguće vladavina nije služila na čast.

Kako, dakle, to složiti da bude jednoznačno? Ili je najbolje da se izbegne idiom "služiti na čast"?  Huh


Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #6 у: 11.24 ч. 13.04.2009. »

Zaista, ovom mladiću njegovamladićeva ili nečija druga? vladavina nije služila na čast.

И овде се може схватити да је владавина неког другог, а не младићева, мада, шта има коме да служи на част туђа владавина (осим ако није збиља, владавина оца или сл.)
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 11.26 ч. 13.04.2009. »

Ali, kako necija vladavina moze da sluzi ili ne sluzi nekom trecem na cast??? Pa valjda je logicno da sluzi/ne sluzi mladicu, tj. onome koji vlada...
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #8 у: 11.58 ч. 13.04.2009. »

Па, ево видиш управо сам ја то горе приупитала па схватила да може, јер ако му је отац био смрад док је владао, онда то и сину не служи на част, зар не? Може да има разних тешкоћа приликом своје владавине, да га не воле поданици, да у њега немају поверења други владари, да и њега сматрају лошом особом...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #9 у: 12.03 ч. 13.04.2009. »

Хм, па ја се нешто мало разумем у историју, и нисам приметила да је неко био (не)омиљен због владавине свог оца... Барем ми сад не пада на памет ни један једини такав пример. Сад, можда грешим, али ја заиста ту реченицу не могу никако другачије схватити осим да је владавина самог тог младића у питању.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #10 у: 12.08 ч. 13.04.2009. »

Језички може, ја сам само потврдила ону логику којом је Дуја ишао. Но, не бих залазила у ситна цревца, мени ово изгледа само разговор разговора ради, не видим ништа трагично у тим примерима, ма који да изабереш.
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #11 у: 12.15 ч. 13.04.2009. »

Хм, па ја се нешто мало разумем у историју, и нисам приметила да је неко био (не)омиљен због владавине свог оца... Барем ми сад не пада на памет ни један једини такав пример. Сад, можда грешим, али ја заиста ту реченицу не могу никако другачије схватити осим да је владавина самог тог младића у питању.

Pa zavisi od konteksta... evo sad ću ja da izmislim jedan:

Karlo je svom sinu Filipu prepustio upravljanje zapadnim pokrajinama, kad je ovaj napunio dvadeset godina. Iako je Karlo u narodu bio cenjen kao pravedan i mudar vladar, vladavina ovog mladića nije mu služila na čast. (Karlu, očigledno.)

Verovatno je u tvom kontekstu jasno da je mladić bio taj ko je vladao i vladavinom se nije proslavio, ali ipak ostaje something to be desired u takvoj formulaciji. A da su sitna crevca — jesu, priznajem.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #12 у: 12.19 ч. 13.04.2009. »

Ја, ево досад, нисам ни помислио да се може односити на самог младића. Мени је ово му, једноставно, неко трећи ко је довео овог нечасног младића на власт па му (= том трећем) стога његова владавина не служи на част. Овде граматика, изгледа, не трпи употребу заменице за исти појам који је у датој реченици у облику посесива (уп. Марку није пријао ручак са Марков ручак није му пријао). Зато, по свему судећи, реченицу треба преобликовати у Владавина овом младићу није служила на част. Али то све и даље нема везе са местом енклитике.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #13 у: 12.41 ч. 13.04.2009. »

Хм, што више читам исту реченицу, све више видим да сте у праву... Smiley
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #14 у: 13.03 ч. 13.04.2009. »

Али то све и даље нема везе са местом енклитике.
Нема.  Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!