Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.22 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Evo su  (Прочитано 21416 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Duja
Гост
« у: 10.07 ч. 20.02.2009. »

Imao sam podužu raspravu sa prijateljima iz Smedereva o upotrebi konstrukcija kao što su "evo su olovke", "eno su komšije", i uzalud ih ubeđujem da "evo, eno, eto" mogu biti praćeni samo imenicom/zamenicom u genitivu, tj.  "evo olovaka", "eno komšija".  "A gde ti je tu glagol?" "Pa nema ga, to su krnje rečenice. . . ".  Onda ja pitam, "Da li kažete 'evo sam ja' ili 'evo mene'?" Dakle, ja u klin, oni u ploču, a rešavanje po analogiji ni sa čim ne ide, jer su prosto te konstrukcije takve, samo sebi slične. . .  Moja poenta je da je, prosto, u gramatici kao jedino pravilno izabrano to evo+genitiv, koje se javlja na većem delu našeg jezičkog prostora, a da je "evo su" lokalizam. . . 

1) Ima li nešto o tome zabeleženo po stručnoj literaturi? (A ne posedujem veće količine iste  :P ).
2) Koliko је u stvari raširena konstrukcija "evo su" po lokalnim govorima? Moj utisak je da je to jedan deo centralne Srbije. . .  samo koliki?
Сачувана
mama Helen
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 68



WWW
« Одговор #1 у: 10.20 ч. 20.02.2009. »

Mislim da si ti gramaticki u pravu, ali neka presude strucnjaci.
A da li je lokalizam u pitanju ili je to narodni govor, a ne knjizevni. Cini mi se da kazu: "Eno olovka"(bez glagola), ali u mnozini :" Eno su olovke" (sa glagolom). Ali nisam cula da neko kaze drugacije do :" Eto je olovka" ( nisam cula da neko kaze: "Eto olovka"). Isto, kod mene u kraju, kazu:" Eno ga komsija" i " Eno je komsika" a kad, recimo, dolazi, onda:" Evo komsije", ili " Eto nama komsike"
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #2 у: 11.17 ч. 20.02.2009. »

Има, има у граматикама. Ево, сад ћу покушати да пронађем како тачно гласи правило.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #3 у: 11.37 ч. 20.02.2009. »

Не успех да нађем у граматикама, али нађох примере у речнику и рећи ћу оно што ја знам, али неко ће се наћи да ти цитира из граматике, јер сам сигурна да сам то код неког лингвисте читала, али сам заборавила код кога и где.

Те реченице које помињеш зову се непотпуне. Кад се не би смело тако говорити, онда не бисмо смели ни да кажемо: Добар дан. Да. Не. и слично. Дакле, то је у вези с "њиховом" погрешном идејом да то нису реченице.

Мислим једино да грешиш за генитив. Ту може и генитив и акузатив. Заправо, иза тих речца (у случајвевима на које се односи твоје питање) иде прави објекат, дакле генитив без предлога или акузатив без предлога. Ево (ти) хлеб. Ево хлеба. Ево, ето, ено, гле, све су то речце истог типа, речце за показивање/указивање.

Примери из речника:

Ево сунца.
Ево шећер, на. (дакле акузатив може)
Ево ти оно што сам ти... (Овде је датив иза, али ево се односи на реч оно, а ово ти је само коме ево, тј. коме дајеш то нашта указујеш овом речцом)
Сео је ево овако.
Учитељ је ту ево већ четири године.
Дело излази, ево, и у српском преводу.
Ево, истину ћу казати.


Оно што одмах пада у очи јесте да се ни у једном примеру не појављује глагол нити било шта слично ономе што "они" говоре. Потпуно си у праву, ако "они" инсистирају, навешћу ти шта који пример значи.
Сачувана
emm
Гост
« Одговор #4 у: 10.43 ч. 21.02.2009. »

Онда би они рекли и: ево је он?  :D
Можда би рекли: ево га он, али то не би био глагол, него заменица.

Ево сам.
Ево си.
Ево је Марија.
Ево је Милош.
Ево је дете.


 :o
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #5 у: 12.25 ч. 21.02.2009. »

Свакако глагол не може ићи после ево, ето, ено. То сигурно пише у жутој граматици, мрзи ме да тражим и прекуцавам.

Те реченице које помињеш зову се непотпуне.

У новије време (од Поповићеве синтаксе) те се реченице зову специјалним јер ништа у њима није изостављено. Добар дан и сл. јесу елиптичне (непотпуне) реченице јер се глагол подразумева, а код специјалних уопште нема потребе за глаголом (такве су, на пример, Лепог ли дана!, Незналице једна!)

Мислим једино да грешиш за генитив. Ту може и генитив и акузатив. Заправо, иза тих речца (у случајвевима на које се односи твоје питање) иде прави објекат, дакле генитив без предлога или акузатив без предлога. Ево (ти) хлеб. Ево хлеба. Ево, ето, ено, гле, све су то речце истог типа, речце за показивање/указивање.

Ево сунца.
Ево шећер, на. (дакле акузатив може)

Није ми при руци Стевановић, тако да не могу баш да потврдим да не може ништа осим генитива, али ако би ишта могло, то, без сумње, не би био акузатив, него номинатив. У примеру са шећером нема спора да се ради о номинативу (уп. слично Ево рука! са *Ево руку!).
Сачувана
emm
Гост
« Одговор #6 у: 12.38 ч. 21.02.2009. »

Али када кажемо: Ево ти хлеб, говоримо о предмету, мислим да би у томе била кључна разлика.  Не можемо рећи: Ево човек, јер човека не можемо да пружимо неком.  С тим да у неким случајевима и жива бића можемо да пружимо, па можда тако можемо да кажемо: Ево ти беба (придржи бебу), Ево ти куче (на поклон) и слично.  Када се човек сам појављује, дакле нико га никоме не пружа, онда би ишао генитив: Ево Марка

Објаснила сам зашто не иде уз глагол бити, јер би онда том логиком било: Ево је Јован.  Па тако не може ни Ево сам.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #7 у: 13.28 ч. 21.02.2009. »

Koliko se ja secam, pravilno je reci evo ih, a ne evo su. Evo njih, evo  ih.... Eto njega, Eto ga, od eto njega ne eto je on, eto nje...
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #8 у: 17.07 ч. 21.02.2009. »

Није ми при руци Стевановић, тако да не могу баш да потврдим да не може ништа осим генитива, али ако би ишта могло, то, без сумње, не би био акузатив, него номинатив. У примеру са шећером нема спора да се ради о номинативу (уп. слично Ево рука! са *Ево руку!).

Мислим да је ипак у питању акузатив. Чак и у примеру са шећером. Ево шећер, на. значи Ево ти дајем шећер. Кога, шта дајем, кога, шта ти ево? Узмимо да је у питању човек: Ево Петра. То је облик и генитива и акузатива. Ево Петар већ може мало теже, зар не? Такође ако употребимо заменицу: Ево га. Не може Ево он.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #9 у: 17.21 ч. 21.02.2009. »

Мислим да је ипак у питању акузатив. Чак и у примеру са шећером. Ево шећер, на. значи Ево ти дајем шећер. Кога, шта дајем, кога, шта ти ево? Узмимо да је у питању човек: Ево Петра. То је облик и генитива и акузатива. Ево Петар већ може мало теже, зар не? Такође ако употребимо заменицу: Ево га. Не може Ево он.

Већ је неко рекао да номинатив важи за неаниматне именице. Сложио бих се с тобом, Оли, само кад би ми дала један једини пример именице III врсте која уз ове речце стоји у акузативу.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #10 у: 18.26 ч. 21.02.2009. »

Занимљиво. Нисам о томе резмишљала, рекох да сам одговарала без гледања у литературу. Но, не бих рекла ни да може номинатив. Као што кажемо Ево жене, али не и Ево жену, не верујем да можемо рећи Ево жена. Рекла бих пре да акузатив важи за неаниматне именице, мада тај податак нисам знала, али сада ми делује логично.

Но, сад кад боље размислим, изгледа да алтернирају акузатив и генитив где и иначе могу да алтернирају. Можемо ми ипак употребити глагол иза овог ево: Ево иде Петар... а онда ћемо збиља употребити номинатив, али који се слаже с глаголом ићи, а не с речцом евоHuh
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #11 у: 19.42 ч. 21.02.2009. »

Можемо ми ипак употребити глагол иза овог ево: Ево иде Петар... а онда ћемо збиља употребити номинатив, али који се слаже с глаголом ићи, а не с речцом евоHuh

Не може субјекат да се слаже с предикатом, него је обрнуто. Како било, у реченицама с глаголом више нема специјалне конструкције и не поставља се питање који падеж иде уз речце.

Мислим да је ипак у питању акузатив. Чак и у примеру са шећером. Ево шећер, на. значи Ево ти дајем шећер. Кога, шта дајем, кога, шта ти ево?

Још једанпут, ово нису елиптичне реченице и нису преобликоване/скраћене од предикатских, тако да акузатив уз давати не доказује ништа јер нема везе са конструкцијом о којој говоримо. (А не знам шта треба да представља реченица: Кога/шта ти ево?)

Као што кажемо Ево жене, али не и Ево жену, не верујем да можемо рећи Ево жена. Рекла бих пре да акузатив важи за неаниматне именице, мада тај податак нисам знала, али сада ми делује логично.

Ако се слажеш да Ево + номинатив (или, по твоме, акузатив) важи само за неаниматне именице, зашто помињеш им. жена, која је аниматна? Дакле, треба расправити шта је од овога граматично: (*)Ево тегла, Ево тегле, (*)Ево теглу. Ја гласам за прво и друго. (А као доказ за прво прилажем пример из РМС s. v. ето: Ето зора, из Радичевића). Узгред, Речник САНУ (под ено) каже: најчешће уз генитив, понекад уз номинатив.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #12 у: 11.05 ч. 22.02.2009. »

Можемо ми ипак употребити глагол иза овог ево: Ево иде Петар... а онда ћемо збиља употребити номинатив, али који се слаже с глаголом ићи, а не с речцом евоHuh

Не може субјекат да се слаже с предикатом, него је обрнуто. Како било, у реченицама с глаголом више нема специјалне конструкције и не поставља се питање који падеж иде уз речце.

Да, када је у питању конгруенција, али ја сам овде говорила о рекцији.

Мислим да је ипак у питању акузатив. Чак и у примеру са шећером. Ево шећер, на. значи Ево ти дајем шећер. Кога, шта дајем, кога, шта ти ево?

Још једанпут, ово нису елиптичне реченице и нису преобликоване/скраћене од предикатских, тако да акузатив уз давати не доказује ништа јер нема везе са конструкцијом о којој говоримо. (А не знам шта треба да представља реченица: Кога/шта ти ево?)
[/quote]

Ја сам их допуњавала. Нисам схватила у твом јучерашњем посту да ни оне нису непотпуне, а тога се не сећам, па ти верујем.

Као што кажемо Ево жене, али не и Ево жену, не верујем да можемо рећи Ево жена. Рекла бих пре да акузатив важи за неаниматне именице, мада тај податак нисам знала, али сада ми делује логично.

Ако се слажеш да Ево + номинатив (или, по твоме, акузатив) важи само за неаниматне именице, зашто помињеш им. жена, која је аниматна? Дакле, треба расправити шта је од овога граматично: (*)Ево тегла, Ево тегле, (*)Ево теглу. Ја гласам за прво и друго. (А као доказ за прво прилажем пример из РМС s. v. ето: Ето зора, из Радичевића). Узгред, Речник САНУ (под ено) каже: најчешће уз генитив, понекад уз номинатив.
[/quote]

Изабрала сам именицу жена због именица треће врсте. Нисам у том моменту размишљала о живом и неживом. Међутим, проблем је сад што мени и код тегле смета номинатив али и акузатив. Huh Grin

Оно око чега смо се свакако сложили јесте да помоћни глагол не иде иза овог типа речци. Smiley
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #13 у: 11.34 ч. 22.02.2009. »

Да, када је у питању конгруенција, али ја сам овде говорила о рекцији.

Али, Оли, не може номинатив да буде рекција глагола ићи. (Могао би да буде рекција глагола, рецимо, постати.) То је непрелазни и не(семи)копулативни глагол.

Оно око чега смо се свакако сложили јесте да помоћни глагол не иде иза овог типа речци. Smiley

Надам се и да се слажемо да није правилна конструкција Ево + енкл. облика л. заменице у генитиву + номинатив (Ево га Петар).  Smiley
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #14 у: 21.41 ч. 22.02.2009. »

Али, Оли, не може номинатив да буде рекција глагола ићи. (Могао би да буде рекција глагола, рецимо, постати.) То је непрелазни и не(семи)копулативни глагол.

Знаш шта, ту сам се ја мало спетљала око оног акузатива и номинатива и уопште целе ове приче, па сам се понашала као да је акузатив, а био је номинатив. Све у свему, јасно ми је да су аргументи на твојој страни, мада ми се не допада ни номинатив ни акузатив на овом месту.


Надам се и да се слажемо да није правилна конструкција Ево + енкл. облика л. заменице у генитиву + номинатив (Ево га Петар).  Smiley

Наравно, слажемо се да не може енклитика иза ево, била она од помоћног глагола или од личне заменице. Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!