Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.58 ч. 30.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Situacija ili materija?  (Прочитано 6864 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« у: 13.13 ч. 27.02.2009. »

Citam ovaj tekst sa interneta i malo sam se zbunila posebno rec materija,ne znam da li je prikladna rec,jer materija kako smo ucili da je rec o nekom sastavu kao masa,cestica i energija,vise je strucna rec.Nije li trebalo da umesto materije napise situacija?U poslednje vreme cesce se koristi rec materija umesto situacija,tako da dovodi ljude u dilemu. Huh

Dok se taj zakon ne donese mislim da se ta imovina mora hitno preneti gradu Nišu odnosno aerodromu. Ja nisam u toj materiji pošto je nadležna Republička direkcija za imovinu, ali ću se raspitati i potruditi se da se rešenje problema pogura još pre donošenja zakona.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #1 у: 13.23 ч. 27.02.2009. »

   'Тело је, мислим, да каже да није упућено, упознато и сл. Ал' волу људи да користу ту материју.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #2 у: 13.51 ч. 27.02.2009. »

Ma da, hteo je da kaže da nije nadležan ili upućen... nije dobar izraz ovde svakako.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #3 у: 13.59 ч. 27.02.2009. »

Ovde se ne radi o tome da li je upoznat,nego ta rec materija nema nikakve veze sa politickim shvatanjima,vec u okviru naucne teme.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #4 у: 14.12 ч. 27.02.2009. »

Pa alcesta nije ni rekla da ima veze s politickim shvatanjima, nego da je neko hteo reci da se ne razume bas najbolje u ono o cemu se prica.
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #5 у: 14.13 ч. 27.02.2009. »

Цитат
Ovde se ne radi o tome da li je upoznat,nego ta rec materija nema nikakve veze sa politickim shvatanjima,vec u okviru naucne teme.
Radi se o tome da je pismenost naših političara na prilično niskom nivou. Sad
Materija može da znači i sadržaj neke oblasti, ali u ovom kontekstu svakako ne ide.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #6 у: 14.31 ч. 27.02.2009. »

Onaj tekst sadrzi politicku temu a materija je strucna i naucna rec tako da tu ne uklapa.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #7 у: 14.43 ч. 27.02.2009. »

Зар није најпростије да се каже: ја нисам у тој струци (нисам стручњак за ту област), али ћу се распитати...
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #8 у: 15.00 ч. 27.02.2009. »

Зар није најпростије да се каже: ја нисам у тој струци (нисам стручњак за ту област), али ћу се распитати...

Боље би било....
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Duja
Гост
« Одговор #9 у: 15.21 ч. 27.02.2009. »

Onaj tekst sadrzi politicku temu a materija je strucna i naucna rec tako da tu ne uklapa.

Ne, ovde je reč o materiji u smislu "oblast, delokrug, opseg, sveukupno znanje", a ne u smislu "fizička definicija onog što ima masu". Naprimer:

Materija iz oblasti računarstva je vrlo široka.
U građevini ima veoma mnogo materije kojom bih mogao da se bavim.

Tvoj govornik je hteo/htela da kaže da nije upućen(a) u materiju (tj. oblast upravnog prava), ali se nije najbolje odrazio.
Сачувана
crni_bor
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: електроника и рачунар
Поруке: 263



« Одговор #10 у: 15.57 ч. 27.02.2009. »

Onaj tekst sadrzi politicku temu a materija je strucna i naucna rec tako da tu ne uklapa.

Ne, ovde je reč o materiji u smislu "oblast, delokrug, opseg, sveukupno znanje", a ne u smislu "fizička definicija onog što ima masu". Naprimer:

Materija iz oblasti računarstva je vrlo široka.
U građevini ima veoma mnogo materije kojom bih mogao da se bavim.

Tvoj govornik je hteo/htela da kaže da nije upućen(a) u materiju (tj. oblast upravnog prava), ali se nije najbolje odrazio.

Болдиране речи спада у научни оквир,тада је прикладније за тумачење и даје појмове у ту сврху,повезано са истраживањима а не у политици и економији.Просто ми не иде у главу јер се то веома ретко употребљава.

Подвучене реченице може то да објасни да су радње повезане са истраживањима.
Сачувана

Sve se moze kad se hoce.
Duja
Гост
« Одговор #11 у: 16.15 ч. 27.02.2009. »

Болдиране речи спада у научни оквир,тада је прикладније за тумачење и даје појмове у ту сврху,повезано са истраживањима а не у политици и економији.Просто ми не иде у главу јер се то веома ретко употребљава.

Подвучене реченице може то да објасни да су радње повезане са истраживањима.

Ne vidim zašto tako usko svodiš na naučno-istraživačku oblast. "Materija" o kojoj je ovde reč su zakonski propisi vezani za prenos imovine iz državnog vlasništva u vlasništvo lokalne samouprave. Dakle, u ovom kontekstu, "materija" je sinonim za "oblast" ili "delokrug". Lično, ove potonje dve reči mi se više dopadaju ("materija" zvuči malo birokratično) ali je "materija" sasvim OK i ne vidim ništa čudno u toj upotrebi.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!