Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.24 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 3 [4] 5
  Штампај  
Аутор Тема: Степени и (остале) мерне јединице  (Прочитано 60928 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #45 у: 15.39 ч. 10.04.2009. »

Tongue izgleda da nije moj dan, izvinjavam se ponovo

Нема проблема, него, да ли ти је сад јесно? Да ли си сад добио одговоре на сва своја питања? Smiley
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #46 у: 15.43 ч. 10.04.2009. »

Петар је јуче претрчао свих 42 км маратона који је био организован у част Дана школе.
Петар је јуче претрчао свих 42 km маратона који је био организован у част Дана школе.

Сва. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #47 у: 15.52 ч. 10.04.2009. »

Петар је јуче претрчао свих 42 км маратона који је био организован у част Дана школе.
Петар је јуче претрчао свих 42 km маратона који је био организован у част Дана школе.

Сва. Wink

Стварно? Ту увек грешим... Sad
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #48 у: 15.57 ч. 10.04.2009. »

Увек се гледа последња цифра сложеног броја (осим 11-14). Ако је на 2, 3, 4, слагање је паукалско (облик на ). Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #49 у: 16.00 ч. 10.04.2009. »

хехе.. Још кад бих ја знала шта је то паукалско... Tongue
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #50 у: 16.06 ч. 10.04.2009. »

Па написао сам ти: облик на за м. и с. род, а за женски (Сва четири човека/писма су стигла : Све три девојке су кренуле).
Сачувана
durdubak
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 129


« Одговор #51 у: 16.13 ч. 10.04.2009. »

Osnovna je zabuna, u stvari, oko toga koji sistem je pretežniji.
Tebi je, Brunhilda, bitnije da se ne naruši ćirilica pojedinačnog teksta/knjige, tj. ako se to može, jer ti je ružno da usred ćirilice iskoče neka dva bezvezna latinična slovca.
Meni je bitnije da se ne naruši uniformnost sistema jedinica, u svim tekstovima, bez obzira na pismo, pošto je to već moguće i bilo je izvodljivo kad sam ja išao u školu. Meni je pak ružno kad negde piše км, квч, a negde km, kWh.
Očito je da su ove koncepcije ravnopravne jer ih Pravopis dozvoljava, tj. njima nije ništa ružno.


@Miroslav
Namerno nisam dao najbolji, već samo dozvoljeni oblik, jer se u njemu lepo vidi protivurečnost ovih nesrećnih kvčeva. Svako tera vodu na svoju vodenicu  Grin
Сачувана
Miloš Stanić
сарадник
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 207


« Одговор #52 у: 16.35 ч. 10.04.2009. »

Hvala, Brunichild, jasno mi je, međutim još uvek mi nije prijatno. Ali to je već moj lični problem.
A problem je u tome što gramatika/pravopis ne haje toliko za striktnost i uniformnost kao prirodne/inženjerske nauke, pa je u gramatici/pravopisu uvek nešto "može i ovako i onako". A to meni lično nikako ne paše.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #53 у: 16.39 ч. 10.04.2009. »

Мени се сасвим разумном чини диференцијација употребе ћирилице и латинице у овом случају на основу ширине научности/стручности текста. Ако је текст уже струке, где је битно што верније приказати јединице, латиница се намеће као прецизнија (усистемљена вертикално), а ако нарушавање система писања јединица није значајно, ћирилица има предност, ради азбучне униформности текста (хоризонтални систем).
Бесмислено је да куварица пише "Улити 2 dl воде у тесто", као год што је бесмислено да физичар пише "8 квч"!
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #54 у: 17.03 ч. 10.04.2009. »

@Miroslav
Namerno nisam dao najbolji, već samo dozvoljeni oblik, jer se u njemu lepo vidi protivurečnost ovih nesrećnih kvčeva.

Дурдубаче, Џо написа како би се уразноличавали случајеви где бисмо се опредељивали за један односно други начин записивања. Рачун за струју или новински чланак није теорија релативитета, па да сад изводимо бесне глисте и пишемо у ћириличком тексту „сијалица од 60 W потроши за годину дана осам kWh“, већ ћемо се ту одлучити за пресловњавање мерних јединица у ћириличко писмо: „сијалица од 60 вати потроши за годину дана осам квч“. Поготову нећемо написати једну јединицу латиницом а другу ћирилицом — то је тек несрећно решење. Ако састављамо стручни текст или научни рад сигурно ћемо се определити за писање свију јединица латиницом, прво ради једнообразности записа, а друго због небулозности непрекидног писања тих јединица у пуном облику ћирилицом, те техничке немогућности писања свих ознака јединица ћириличким писмом, био сâм текст ћирилички.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #55 у: 17.10 ч. 10.04.2009. »

Па написао сам ти: облик на за м. и с. род, а за женски (Сва четири човека/писма су стигла : Све три девојке су кренуле).

Не то, него сама реч паукалски — не знам шта значи.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #56 у: 17.17 ч. 10.04.2009. »

Hvala, Brunichild, jasno mi je, međutim još uvek mi nije prijatno. Ali to je već moj lični problem.
A problem je u tome što gramatika/pravopis ne haje toliko za striktnost i uniformnost kao prirodne/inženjerske nauke, pa je u gramatici/pravopisu uvek nešto "može i ovako i onako". A to meni lično nikako ne paše.


Мислим да си то одлично запазио. Из искуства са Вики, позната ми је та једностраност природњака. Тамо су листом сви природњаци увек тежили за неком само њима разумљивом униформношћу, па су тако инсистирали нпр. да се или СВИ рачунарски програми транскрибују или да се СВИ остављају у оригиналу, кад знамо врло добро да неки могу и оникоји могу, треба да буду транскрибовани, а они који не могу не могу, па морају да остану у оригиналу. Ја инсистирам на ћирилици у ћириличном тексту кад је латница бесмислена — како је то Џо лепо и сликовито описао у примеру домаћице која пише рецепт. Наравно да текстови који су иоле стручнији треба да садрже јединице писане латиницом, али један текст са историјском, географском или неком другом тематиком која нема много везе са високонаучним физичким, инжењерским и осталим стручним природњачким темама заиста нема потребе ружити мешањем ћирилице и латинице кад се већ не мора. Дакле, лепо је моћи употребити једно од два наша писма у зависности од врсте текста и потребе. По мени је то предност, не недостатак.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #57 у: 17.22 ч. 10.04.2009. »

Не то, него сама реч паукалски — не знам шта значи.

Паукалски — који се односи на паукал.  Grin
Види Ђорђеву последњу поруку овде: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=2955.0.
Сачувана
durdubak
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 129


« Одговор #58 у: 12.52 ч. 11.04.2009. »

Izvinjavam se što ponovo bučem oko mernih jedinica, ali ne mogu se složiti s vašom podelom na latinicu u uskostručnim, a ćirilicu u popularnim tekstovima. Ta podela uopšte nije bitna. Evo i zašto.
Prvo, u rečenici Сијалица од 60 W..., ako želite da upotrebite skraćenicu, morate pisati latinicom, bez obzira na namenu teksta. Dalje, da Miki sad ne bi ponovo pisao celu reč, uzmimo ovu rečenicu:
Сијалице од 40 W, 60 W, 80 W, 100 W, 120 W i 150 W биће повучене из употребе. Ovde, naprosto, morate da upotrebite skraćenicu – zbog brzine rada, uštede prostora itd. (Naravno, ovo važi ako znate i poštujete pravilo da je ispravno pisati 2 kg, 3 kg i 4 kg, a ne 2, 3 i 4 kg.)
Drugo, Pravopis dozvoljava upotrebu latiničnih skraćenica mernih jedinica u ćiriličnom tekstu. Dakle, ne možete osporiti tačnost rečenice Сијалица од 60 W годишње потроши 8 (osam) kWh. Vi, u stvari, pokušavate da mi objasnite da, zarad dobrog stila, ne treba da koristim tu mogućnost. Ja tu ne vidim loš stil, meni je stilski (a i logički) prekršaj kvčkanje i ostale munje. Ovde bi trebalo da završimo ovo naše čavrljanje i nastavimo da pišemo kako ko misli.  Smiley

P. S.
Miroslave, mislio sam da prećutim, ali ne mogu da te ne pecnem.  Smiley Na računu za struju piše ovako:
Цена (дин/kWh)
Ja ovde ne vidim grešku, a ti sad uzmi pa razmišljaj da li je račun uskostručan tekst (ipak su ga trukovali neki električari) ili je za široke narodne mase (čita ga bar milion ljudi).  Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #59 у: 13.06 ч. 11.04.2009. »

Drugo, Pravopis dozvoljava upotrebu latiničnih skraćenica mernih jedinica u ćiriličnom tekstu. Dakle, ne možete osporiti tačnost rečenice Сијалица од 60 W годишње потроши 8 (osam) kWh. Vi, u stvari, pokušavate da mi objasnite da, zarad dobrog stila, ne treba da koristim tu mogućnost.

Нисам рекао да не треба да користиш ту могућност, зато што је и сȃм Правопис дозвољава, већ си ти навео пример са W и квч у једној реченици, што је, признаћеш, заиста неприхватљиво, а на шта ја реаговах да треба писати обе јединице једним писмом.

Не мораш да ме „пецкаш“ Smiley, ја сам сȁмо рекао да можда пише на рачунима за струјуквч(.)’, нисам рекао да је сигурно тако. (Не знам, јер не живи тренутно доле.) Wink Остајем при своме да рачун за струју није ускостручан текст, али Правопис нам обојици удовољава, па не морамо да настављамо ову тираду, сложићеш се. Smiley

П. С. Не знам да ли се слажеш да је (изузетно) лош стил: „додати 2 dl воде“, мада се опет намеће питање колико се рачуна има водити у приватним белешкама о стилу, док би се у новинском чланку ово заиста сматрало лошим стилом. Smiley
« Задњи пут промењено: 13.09 ч. 11.04.2009. од Мирослав » Сачувана
Тагови: merne jedinice merna jedinica pravopis 
Странице: 1 2 3 [4] 5
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!