Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Koje su vrste reči u ovoj rečenici?
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
20.29 ч. 25.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Koje su vrste reči u ovoj rečenici?  (Прочитано 24602 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #15 у: 22.14 ч. 16.04.2009. »

У РМС стоји пилићи множина, пилад збирна именица.
А за јагањце стоји да је множина јагањци и јагњићи, те би тако сигурно могло и јагањаца (што мени уопште није пало на памет, иако ми је блискије).
А то са -ета, више важи за дрвета и сл.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #16 у: 22.15 ч. 16.04.2009. »

Не, Бојане, стоји множина јагањци и за јагње и за јагањац.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #17 у: 22.17 ч. 16.04.2009. »

A ovo poslednje pitanje mi je jos bitnije. . .  Slaganje imenica po broju??? Ako možete i na to pitanje da mi odgovorite!!!

Које? Зар ти нисмо одговорили на све?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #18 у: 22.19 ч. 16.04.2009. »

РМС није доследно спровео ову врсту граматичке квалификације. Негде испред ових облика на -ћи и на -ци ставе да је суплетивна множина (нпр. под куче), а негде не ставе. То је свакако суплетивна множина, регуларна од тих именица не постоји.

Није ми најјасније зашто упорно одвојено иза множина наводе обл. -ад као збирну именицу, кад и претходне две варијанте једнако функционишу као "збирне".
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #19 у: 22.23 ч. 16.04.2009. »

Па јагњад се и доживљавају као скуп а јагањци као неколико појединачних јагањаца.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #20 у: 22.23 ч. 16.04.2009. »

Још давно ми неко рече да се на много тога из РМС не може потпуно ослонити.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #21 у: 22.27 ч. 16.04.2009. »

Па јагњад се и доживљавају као скуп а јагањци као неколико појединачних јагањаца.

ОК, донекле да. Али јагњићи : јагњад? Сигурно није исти однос као у листови : лишће! Ако је обл. на -ад само збирни, шта ћемо са петоро телади?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #22 у: 22.31 ч. 16.04.2009. »

Али јагњићи : јагњад? Сигурно није исти однос као у листови : лишће!

Рећи ћемо Утерао је јагањце у тор колико год да их има, али никада *Почистио је листове који су опали нити *Отишла је да бере цветове (осим ако знамо да се ради о јако малом броју цветова/листова).
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #23 у: 13.12 ч. 17.04.2009. »

Ово сам већ једном написао.  Кад је у питању теле, па више њих, сељаци у мом крају кажу телаци. Пошто су телаци? Како је у другим крајевима?
Сачувана
b.n.
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 373


« Одговор #24 у: 14.03 ч. 20.04.2009. »

(Хв)   
Мени је јагњићи необично и не бих никад употребила тај облик.
Телаци нисам никад ни чула. Телад је облик на који сам навикла, а мислим (мора бити) да постоји и телићи. Штета што ово нисам прочитала раније, управо сам била у крају у коме има и телади и јагањаца па сам могла да проверим (за телиће).
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #25 у: 14.26 ч. 20.04.2009. »

Занимљиво, никад не бих рекла да је могуће рећи телаци! Ни у шали. То ми је као гледалаци. Grin
РМС бележи телаци и дозвољава фигуративну употребу овакве множине од телац ― мушко теле (у односу на исправну теоци).
Сачувана
атех
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 40


« Одговор #26 у: 15.32 ч. 08.06.2009. »

Precizno odrediti vrste reci u sledecoj recenici
Ne, nemoj mi prici hocu iz daleka da zelim i gledam tvoja oka dva.

Речца, помоћни глагол, лична заменица у дативу, глагол, глагол, предлог, поименчени придев (далек, далека, далеко; мада може бити и прилог далеко, али не би у том случају могао мењати облик), везник, глагол, присвојна заменица, именица, основни број.



Zar nije infinitiv od "nemoj" - MOĆI. A koliko znam MOĆI nije pomoćni glagol.
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #27 у: 15.38 ч. 08.06.2009. »

Zar nije infinitiv od "nemoj" - MOĆI. A koliko znam MOĆI nije pomoćni glagol.

Nije. Upravo sam odgovorio na to ovde (i pre nego što sam pročitao ovu tvoju poruku )
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!