Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.39 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Политика  (Прочитано 11249 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« у: 15.15 ч. 11.05.2009. »

   Ових дана у другој теми причамо о значењу неких необичних речи, које се или више не користе, или су чисти локализми.
   Сад ми је пало на памет да вас питам нешто друго.
 Како бисте дефинисали појам „политика“? Реч коју  чујемо и изговарамо свакодневно и чини нам се да знамо шта значи. Ипак, покушајте да дате кратко објашњење, као да пишете енциклопедијску одредницу за тај појам у општем смислу.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #1 у: 15.18 ч. 11.05.2009. »

Ја не могу, јер ако будем рекла оно што заиста мислим, помислићете да сам простакуша... Smiley
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #2 у: 15.27 ч. 11.05.2009. »

Море, нешто си ми много снебивљива у последње време... Grin

Та реч је настала поименичавањем грчког придева politikos, ’градски; државни’, а онда су јој накачена многа значења. У најкраћем бих дефинисао као „послови“, јер у једном значењу то су ’државни послови’, у другом ’скуп радњи (послова, јелте?) који се предузима ради остваривања неког циља’. Добро, сад видим и што се Бруни скањера — уздржаћу се (и ја) од простачких коментара на рачун политике. Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #3 у: 15.29 ч. 11.05.2009. »

Више политичара, него саме политике. Постоји о на пословица која пореди политику и посрнулу жену... Smiley Па кад је тако с политиком, замисли тек онда шта би се могло рећи о политичарима...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #4 у: 16.24 ч. 11.05.2009. »

Нисте ме разумели. Питао сам за општи смисао појма. За некога се, на пример, каже да води политику незамерања. Уређивачка политика неког часописа, осигуравајућег друштва, трговинског ланца...
Нисам мислио на ове наше политичаре опште праксе.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #5 у: 16.26 ч. 11.05.2009. »

правила понашања?
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #6 у: 16.29 ч. 11.05.2009. »

правила понашања?

То је сувише широко. Постоје правила понашања на тениским теренима, у кафани, позоришту, авиону...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #7 у: 20.21 ч. 11.05.2009. »

Је л’ ти се допада реч чинидба? ’Начин на који се нешто ради; радња, функција’. „Уређивачка чинидба часописа“, „државна чинидба“, „спољна чинидба“, „унутрашња чинидба“?
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #8 у: 20.29 ч. 11.05.2009. »

Па онда само правила и смернице...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #9 у: 21.36 ч. 11.05.2009. »

Је л’ ти се допада реч чинидба? ’Начин на који се нешто ради; радња, функција’. „Уређивачка чинидба часописа“, „државна чинидба“, „спољна чинидба“, „унутрашња чинидба“?
Нисам ово разумео. Не треба ми синоним, него објашњење појма. Не зато што га ја не знам, него да видим шта други мисле о појму који се свакога дана чује много пута.
Да видимо још неко мишљење па ћу вам пренети дефиницију која се мени допада.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #10 у: 22.17 ч. 11.05.2009. »

Политика је курва? Мени се та дефиниција допада... Smiley
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #11 у: 22.18 ч. 11.05.2009. »

Па и мени. Лепо је описује..
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #12 у: 22.29 ч. 11.05.2009. »

Ово сам нашао у једном од часописа "Квалитет", а везано је за систем квалитета по стандарду ИСО 9000. Мени се допало, пошто може да се примени на све организације, па и верске. (Мирослав би додао - и на куплераје  Smiley)

"Основни циљеви одређени мисијом претачу се у политику организације, којом се прецизирају начела, принципи, ставови и критеријуми којима се усмерава одлучивање и деловање организације.
Политика је планска одлука која означава стабилно понашање, односно усмеравање одређене делатности на конзистентан начин, како би се реализовали дефинисани циљеви. Политика се дефинише за подручје активности од посебног значаја за организацију или њене целине. Омогућава да се одређена питања решавају на јединствен, унапред дефинисан начин, и представља планску одлуку, односно унапред заузет став у вези са питањима која се појављују у пословању и захтевају да се о њима донесе одлука.
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #13 у: 18.00 ч. 04.02.2014. »

Uh, uh, uh! Huh ... Smiley

Ovde opet imamo savremeno značenje (mislim na ono u negativnom kontekstu) koje se odmetnulo od svog istorijskog odn. kulturološkog korena.

U antičkoj Grčkoj apolitična osoba (ona koja ne učestvuje u društvenom životu Atinske republike (- da li se A. r. ovako piše?)) smatrana je idiotom. Uopšte se ne šalim. Mislim da sam ovo zapamtila sa predavanja na Filološkom.

Jedino što je njihovo društveno uređenje bilo robovlasnička demokratija. Takođe, ako se ne varam, ni žene nisu imale nikakva prava. Nisu imale pravo glasa. Hoću da kažem, dok su slobodni članovi starogrčkog društva u (korisnim radom ispunjenoj) dokolici filozofirali, pisali ode i tragedije, a bogme i komedije, robovi su radili za njih...  Grin
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #14 у: 21.37 ч. 04.02.2014. »

ja bih razgranicio tri osnovna znacenja

1. plan vodjenja drzavnih poslova i samo obavljanje istih ("mi uvodimo politiku reformi...")
2. aktivnosti organizacija i pojedinaca u cilju sticanja i/ili zadrzavanja moci i uticaja u politickoj zajednici ("mi se ne bavimo politikom, mi radimo na unapredjenju bla bla..."; "unutarstranacka politka u stranci x je surova")
3. stav, odnos prema nekom pitanju ili problemu ("moja politika je da se ne mesam u to...")

i onda iz toga izvedena znacenja
1a. nauka, umece, disciplina prvog ("politika je nauka o upravljanju drzavom")
2a. umece drugog ("politika je umetnost manipulacije masama")

1b, 2b sistem prvog, drugog ili i jednog i drugog ("kineska politika je nama nesto nepojmljivo"; "politika u nasoj zemlji je katastrofa")

verovatno ima jos
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!