Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
23.06 ч. 26.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Srpska sujeverja  (Прочитано 118821 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
RBRS
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 44


« Одговор #15 у: 12.45 ч. 09.02.2007. »

Кад једем и случајно окренем хљеб наопако мајка ми увијек говори да га вратим како је стајао.Просипали су и воду за мном,ал није помагало Smiley
Кажу да кад штуцаш неко мисли на тебе.

А како је дошло до стварања тог израза "не трчи пред руду",мислим,опишите ми каква је то радња Smiley
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #16 у: 01.07 ч. 11.02.2007. »

Руда је попречна осовина на запрежним колима. На њу се закаче коњи или волови који вуку кола. Истрачити пред руду није нимало здраво Smiley
Сачувана

dudank
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 38


« Одговор #17 у: 20.48 ч. 11.02.2007. »

Пун израз гласи "трчи као теле пред руду". Ако теле још сиса, трчка око мајке, па излеће пред руду и омета вучу кола. И пардон, руда није попречна, већ уздужна, стоји између двају теглећих грла.

А што се сујеверја тиче, лично мислим да су њихови трагови драгоцени за антропологе, етнологе и остале -ологе. Чак су многа сујеверја и за њих везани гестови често симпатични - уколико човек није склон тзв. магијском модусу живљења, тј. ако не верује баш толико здушно у њих. Некада су многа "сујеверја" имала своје практично оправдање.  Чувено веровање да четрдесет дана по рођењу детета из куће не треба да излазе ни мајка ни дете, да пелене не смеју да заноће под ведрим небом итд. данас је одвратно (признајем), али некада је заиста имало свој разлог: како је другачије нека сирота жена, поготову на селу, могла да причува и себе и дете током тих оправдано ризичних шест недеља - сем ако није имала могућност да се уз сестринску помоћ других жена позове на зле духове? Што се хлеба тиче... кажу да се "не ваља" кад хлеб стоји наопако, али свакако је нејасно зашто бисмо било који предмет који има јасно дефинисану доњу и горњу страну стављали наопако. Вазу, телефон, ципелу... било шта. Мислим да посреди није сујеверје, већ поштовање према хлебу и као основном јелу и као симболу у многим религијама. Понегде се, међу старијим светом, може видети да неко пољуби хлеб који му је случајно испао на земљу, као у знак извињења. Германи имају причу о девојци која је згазила на хлеб, па пропала у пакао... итд. Иза већине сујеверја стоји далеко и дубоко митско значење, па колико год она понекад изгледала глупо, занимљиво је проникнути у њихово порекло и значење. Бар мени. Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #18 у: 22.31 ч. 11.02.2007. »

   Моја мајка није ни религиозна ни сујеверна жена. Ипак, никако не воли да види на столу нож окренут, случајно, оштрицом нагоре. Одмах га обара, уз коментар – то се не ваља, биће свађе у кући.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #19 у: 01.06 ч. 12.02.2007. »

И пардон, руда није попречна, већ уздужна, стоји између двају теглећих грла.

Mislio sam, poprecna na osovine tockova.
Сачувана

dudank
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 38


« Одговор #20 у: 04.15 ч. 12.02.2007. »

Онда је ред да се извиним ја вама, Пеђа. Ако је за оправдање, стварно знам људе који не разликују руду од рукуница... да већ не помињем друге делове запрежних кола... отприлике знају шта је точак и шта је коњ. Није ми пало на ум да неко размишља логично, а јесте логично. Smiley Моја грешка.

У име искупљења, прилажем једно мени драго сујеверје: кад се неко (поготову дете) пореди с покојником, "против урока" се увек додаје "по сунцу ишао" (тј. дабогда био жив, а не под земљом, за разлику од оног с којим се пореди). Нпр: "Исти си покојни деда, по сунцу ишао!" Узречица јесте поникла из сујеверја... али је лепа као жеља. А сад ме подсети и на оно "не било примењено" (кад нпр. неко на неком делу тела показује где се ко разболео или повредио). У великој мери јесмо сујеверан народ (мада вероватно не онолико панично као Медитеранци или Турци), но има ту и лепих сујеверица.
Сачувана
Ludwig Van
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 46


« Одговор #21 у: 13.55 ч. 15.02.2007. »

Ako pojedes sve iz tanjira (i po mogucstvu, olizes ga, ili obrises parcetom hlegba), bice ti lep muz. Sto je tanjir cistiji, to je muz lepsi...

Ako pevas za stolom, muz ce ti biti lud...

Da nisi možda iz Vojvodine?  Smiley

Ja sam kao mali iste ove stvari slušao od babe (samo kontra - za buduću ženu). Samo, mislim da ovde nije reč o sujeverju, nego o "loženju" klinaca, kako bi jeli mirno i sve pojeli. Sve po principu "Baki je srci najpunije kad vas vidi da jedete".

Цитат
Puj, puj da ne ureknemo... Zasto se pljuje da se ne bi ureklo?

Prastar običaj, koji nije vezan samo našu kulturu, a odnosi se na to da ništa ne treba hvaliti, da se ne bi "ureklo", to jest, da se ne bi preobrazilo u suprotnost, ili se izgubilo. Da li je hrišćanski običaj, po kome čovek ne treba da se gordi, inače će mu Gospod oduzeti povod njegove gordosti, ili prehrišćanski, ne znam, ali ostaje kao opšta praksa da se ne treba hvaliti, da ne bi bilo "da Bog da imao, pa nemao". Odatle i dodatak "da ne čuje zlo", kad god se govori o nečemu što dobro ide. Odatle i pljuvanje (simbolično, "pu pu pu"), kao simboličko odricanje od onoga što je izrečeno. Stvarno pljuvanje je vezano za stvarno odricanje ili gađenje, bilo da se govori o nečemu gadnom, osobi koja se mrzi, ili sluša o nečem takvom.

Vremenom se običaj malo i izmenio, pa se "pljucka" i kad se namerno ne upućuju pohvalne reči. Na primer, kad se vide lepa deca, pa se, uz osmeh i blage reči, kaže "jao, što ste gadni", iza čega opet sledi "pljuckanje". A pljucka se i samo kad se vidi nešto dobro ili lepo, opet da se ne "urekne" (valjda od lepih misli).

Цитат
Da li je srpski narod sujeveran narod?

Koje sujeverje vam izgleda specijalno glupo?

Koje sujeverje vam se cini ipak istinitim, o barem delimicno istinitim?

Rekao bih da su srpske žene sujeverne, ali ne preterano - negde na prelazu srednjo-Evropljana u Mediterance. Čak ne bih ni rekao da se po tome nešto mnogo razlikujemo od ostalih naroda.

Glupa su ona sujeverja koja nisu, da tako kažem, "iskonska", već se vezuju za neke novotarije, a sve vezano za kojekakva vračanja, sanovnike, astrološke zabavnike ili vračanja u vezi sa crkvom.

Istinita ili neistinita... ko to može znati? U svakom slučaju, ono sujeverje vezano za strah od hvaljenja se može posmatrati kao pozitivno u vaspitnom i karakternom smislu, jer podstiče čovekovu skromnost, dostojanstvo, uzdanje u sopstvene snage i svest da se sve što se ima, uvek može izgubiti.

Eto, to je moje mišljenje.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #22 у: 16.07 ч. 15.02.2007. »

Цитат
Ja sam kao mali iste ove stvari slušao od babe (samo kontra - za buduću ženu). Samo, mislim da ovde nije reč o sujeverju, nego o "loženju" klinaca, kako bi jeli mirno i sve pojeli.

Sigurno je tako. U tom smislu, ja bih rekla da je ovo „praktična primena“ sujeverja Smiley A ono „ne pevaj za stolom, imaćeš ludog muža/ženu i slično“, isto tako sigurno služi da se klinci obuzdaju i ne luduju za vreme jela Wink

Цитат
Моја мајка није ни религиозна ни сујеверна жена. Ипак, никако не воли да види на столу нож окренут, случајно, оштрицом нагоре. Одмах га обара, уз коментар – то се не ваља, биће свађе у кући.

I ovo sujeverje je - možda bar u početku, kad je nastalo - lako moglo imati praktičnu svrhu - da se spreči da se neko poseče ili nabode.
Uopšte, mislim da verovatno dobar broj ovih narodnih verovanja ima i neku praktičnu svrhu, koja je često čvrsto prepletena sa praznoverjem Smiley
« Задњи пут промењено: 19.06 ч. 15.02.2007. од Lolita » Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #23 у: 16.36 ч. 15.02.2007. »

Prastar običaj, koji nije vezan samo našu kulturu, a odnosi se na to da ništa ne treba hvaliti, da se ne bi "ureklo", to jest, da se ne bi preobrazilo u suprotnost, ili se izgubilo. Da li je hrišćanski običaj, po kome čovek ne treba da se gordi, inače će mu Gospod oduzeti povod njegove gordosti, ili prehrišćanski, ne znam, ali ostaje kao opšta praksa da se ne treba hvaliti, da ne bi bilo "da Bog da imao, pa nemao". Odatle i dodatak "da ne čuje zlo", kad god se govori o nečemu što dobro ide. Odatle i pljuvanje (simbolično, "pu pu pu"), kao simboličko odricanje od onoga što je izrečeno. Stvarno pljuvanje je vezano za stvarno odricanje ili gađenje, bilo da se govori o nečemu gadnom, osobi koja se mrzi, ili sluša o nečem takvom.

Vremenom se običaj malo i izmenio, pa se "pljucka" i kad se namerno ne upućuju pohvalne reči. Na primer, kad se vide lepa deca, pa se, uz osmeh i blage reči, kaže "jao, što ste gadni", iza čega opet sledi "pljuckanje". A pljucka se i samo kad se vidi nešto dobro ili lepo, opet da se ne "urekne" (valjda od lepih misli).
Тај обичај имају и Јевреји широм света.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #24 у: 16.48 ч. 15.02.2007. »

Цитат
Da li je hrišćanski običaj, po kome čovek ne treba da se gordi, inače će mu Gospod oduzeti povod njegove gordosti, ili prehrišćanski, ne znam

Ja mislim da su u sva sujeverja i praznoverja u suštini paganska.

Цитат
Glupa su ona sujeverja koja nisu, da tako kažem, "iskonska", već se vezuju za neke novotarije, a sve vezano za kojekakva vračanja, sanovnike, astrološke zabavnike ili vračanja u vezi sa crkvom.

A ovo je dokaz da su paganizam i magijsko mišljenje prilično tvrdokorni Wink
Сачувана
Ludwig Van
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 46


« Одговор #25 у: 21.11 ч. 15.02.2007. »

Ja mislim da su u sva sujeverja i praznoverja u suštini paganska.

Па јесу, у суштини. Исто тако и неке религије и народи могу имати нешто што је у суштини хришћански, а да за хришћанство никад нису чули, нити су с њим икада имали везе. Када сам рекао "хришћански", мислио сам, и мислим, на обичај настао у хришћанству, хришћанског порекла, иако су и многи обичаји паганског порекла данас хришћански.

Цитат
A ovo je dokaz da su paganizam i magijsko mišljenje prilično tvrdokorni

Људска тврдоглавост је тврдокорна. Исто тако је тврдокоран "обичај" не-веровања у било коју религију, а опет би било парадоксално назвати га паганским.
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #26 у: 08.56 ч. 28.02.2007. »

Цитат
Ja sam kao mali iste ove stvari slušao od babe (samo kontra - za buduću ženu). Samo, mislim da ovde nije reč o sujeverju, nego o "loženju" klinaca, kako bi jeli mirno i sve pojeli.
Sigurno je tako. U tom smislu, ja bih rekla da je ovo „praktična primena“ sujeverja Smiley A ono „ne pevaj za stolom, imaćeš ludog muža/ženu i slično“, isto tako sigurno služi da se klinci obuzdaju i ne luduju za vreme jela Wink
E, vala bih ja uvek samo podizala glas i nastavljala još glasnije da pevam kad bi mi to rekli. Oduvek sam išla uz vetar, ali mi nikada nije bilo jasno to sa muževima/ženama. Zašto bi meni to trebalo biti interesantno kad sam klinka? A jedino dok si baš klinac takvu priču mogu da ti poture, a opet - tada me takve mogućnosti ama ič nisu zanimale.
Isto i sa onim - ako mrvice sa stola obrišeš rukom bićeš ćelav. Cheesy Na ovo sam se obavezno valjala od smeha svaki put kada bih čula.

Naravno, svako od starih sujeverja koje sam čula imalo je neku praktičnu osnovu. Uvek se setim onog ne seci nokte kad zađe sunce. Lupala sam glavu nedeljama kad sam to prvi put čula (bejah u gostima, pa mi je bilo neprijatno da u toj situaciji mnogo zapitkujem), ali sam vremenom saznala da ta "preporuka" datira jaaaaako odavno, te da je imala smisla - preporučuje da ne radiš nešto pipavo pri lošem osvetljenju Cheesy
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #27 у: 17.47 ч. 28.02.2007. »

Ma, uvek su muževi i žene zanimljivi, Kontra... večita je to tema Wink
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #28 у: 01.14 ч. 25.03.2008. »

Да се надовежем. Нико није поменуо следеће сујеверје. Елем, ја сам одувек волео да огребем кашичицом масноћу из млека која се накупи на дну шерпе, након што млеко буде попивено. То је за мене незаобилазни чин, јер млеко и млечне производе обожавам. Увек сам био, притом, опомињан од своје мајке да то не радим, јер ће ми "падати киша на свадби". Чак ми је то понекад и забрањивала.

Нисам упоште сујеверан, немам никакве ритуале ни у једној ситуацији, чак никад не "куцнем у дрво", нити "прегризем језик", поготово се не вратим три корака уназад ако ми црна мачка пређе пут, али нисам се још оженио, па чекам да видим хоће ли се ово обистинити! Smiley Smiley Smiley

Вероватно је и ово празноверје произашло из тога да је ова масноћа, могуће, нездрава или нечег другог.
« Задњи пут промењено: 01.18 ч. 25.03.2008. од Мирослав » Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #29 у: 18.09 ч. 25.03.2008. »

И ја сам волео гребу, што се на дан мог венчања и показало.  Wink
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!