Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
20.11 ч. 14.05.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3] 4 5  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Srpska sujeverja  (Прочитано 119182 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Miki
Гост
« Одговор #30 у: 20.24 ч. 25.03.2008. »

И ја сам волео гребу, што се на дан мог венчања и показало.  Wink
Smiley
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #31 у: 13.35 ч. 27.03.2008. »

И ја сам волео гребу, што се на дан мог венчања и показало.  Wink
Aj priznaj da si se venčao u oktobru Grin
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #32 у: 13.41 ч. 27.03.2008. »

Ma kakav oktobar, stvarno. Bila je sredina jula.
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Miki
Гост
« Одговор #33 у: 13.46 ч. 27.03.2008. »

A Tи се надао лепом времену! Требало је да пратиш временску прогнозу, а не да ми гребу окривљујеш! Grin Grin
Сачувана
Дарко Новаковић
сарадник
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Дарко Новаковић
Струка: dipl. el. inž.
Поруке: 1.049



« Одговор #34 у: 14.55 ч. 27.03.2008. »

Greba je svemu kriva! Cheesy
Сачувана

Nevolja s ovim svetom je ta što su glupi tako sigurni, a pametni puni sumnje. Bertrand Russell
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #35 у: 17.55 ч. 30.03.2008. »

Цитат
Odatle i pljuvanje (simbolično, "pu pu pu"), kao simboličko odricanje od onoga što je izrečeno. Stvarno pljuvanje je vezano za stvarno odricanje ili gađenje, bilo da se govori o nečemu gadnom, osobi koja se mrzi, ili sluša o nečem takvom.

Vremenom se običaj malo i izmenio, pa se "pljucka" i kad se namerno ne upućuju pohvalne reči. Na primer, kad se vide lepa deca, pa se, uz osmeh i blage reči, kaže "jao, što ste gadni", iza čega opet sledi "pljuckanje". A pljucka se i samo kad se vidi nešto dobro ili lepo, opet da se ne "urekne" (valjda od lepih misli).

Ako ste prisustvovali krštenju, poznato vam je da u jednom trenutku sveštenik pita kuma da li se ovaj odriče đavola (tj. satane, reč koju koristi sveštenik). Ovaj treba da odgovori, naravno , odričem se i  da pljune. Ne znam da li ovo ide jednom ili se ponavlja tri puta. Kad obred dođe na to, svaki put se smejuljim u sebi Smiley .  Nije dovoljno odreći se poglavara zla (samo) na rečima, već i simboličkom radnjom.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #36 у: 19.03 ч. 30.03.2008. »

Kad smo već kod sujevjerjâ i krštenja, znate li da sam ja dva puta kršten? Zapravo, jednom za stvarno a drugi put simbolički. Naime, pošto sam ja bio rođen s pupčanom vrpcom obmotanom oko vrata, a moja majka je bila prilično sujevjerna, odvela me je kod jedne babe u nekom selu da ova otkloni tu kletvu s mene, jer verovanje kaže da je to znak da ću, daleko bilo, prerano umreti nasilnom smrću. Wink Ta je baba, neka Vladimirka, bajala oko mene da mi skine tu „omču“ s vrata, pa me je majka kupala nekom njenom vodom, što bi trebalo da simbolizuje ponovno krštenje i moje „novo“ rađanje, bez „omče“ i kletve koju ova sa sobom nosi. Tako sam ja u stvari dva puta kršten, jednom u hrišćanskoj crkvi a drugi put u „crkvi“ babe Vladimirke. Wink Zanimljivo, zar ne?

Užičani su, inače, veoma sujevjerni, što su nasledili još iz srednjeg veka, od vlaških stočarskih plemena koja su svojedobno protutnjala ovim krajem ostavivši svoja mračna verovanja i vradžbine. Takvih baba koje se bave otklanjanjem kletvi i uroka, pravljenjem amajlija i proricanjem sudbine i dan-danas ima po užičkim selima. (Setite se samo Tarabića i Kremanskog proročanstva.) I moja čukunbaba se, nekad davno, time bavila, i ljudi su k njoj dolazili s raznih strana.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #37 у: 19.08 ч. 30.03.2008. »

Стварно занимљиво. Нисам знао да и у овом случају „треба отклонити зле чини“.

Да си ти нама жив и здрав!
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #38 у: 19.09 ч. 30.03.2008. »

Ha, ha, hvala. Cheesy
Сачувана
Vila
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 3


« Одговор #39 у: 09.01 ч. 26.01.2009. »

Mnoga sujeverja kod Srba su ostala kao prezici, kako to etnolozi kazu, odnosno ostaci postovanja kulta mrtvih.
Сачувана
Waigani
Гост
« Одговор #40 у: 04.51 ч. 31.01.2009. »

NOKTE SECI SAMO PETKOM, tako ces uvijek imati dovoljno novca.
Ovo je neki obichaj,shto se u moja familija odrzava,donijeto iz Crne Gore. Cheesy
Сачувана
Bojan
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
nema Smiley
Име и презиме:
Bojan
Поруке: 271



« Одговор #41 у: 23.23 ч. 31.01.2009. »

А заборависте на све оне бркове и репове што требаше да вам израсту кад сте пили кафу као дјеца.....
Па исто тако да ако сједиш на ћошку стола да се нећеш оженити, или да ћеш се оженити 6 пута...(зашто 6, то већ стварно не знам) Smiley
Моја бака иначе носи зихерицу на свом јелеку - против урока, е сад како зихерица уклања уроке не знам, можда зато што је сјајна, а за то је и служило огледалце на разним наросним ношњама и женским капама, да одбије зле погледе...
Па онда, знате да кад рода клепеће на кући да ће се десити нека штета...
неки зао предзнак имају и вране...
Сјећам се да и из неког разлога не ваља изјутра прво јести јабуку( а мислим да се то односи на сво воће), и ја сам био опомињан за хљеб када стоји наопако, а и дан данас имам обичај да кад купим хљеб да увијек пазим како га остављам...
ее да, ово су неке средњошколске форе, стати на четвртаст шахт је несрећа, а на округли срећа и треба замислити жељу при стајању на исти, исто тако није добро проћи кроз средину, тј. два идентична предмета, нпр. два стуба итд... Онда и она фора са мердевинама, да не ваља проћи испод њих... Исто тако је и било нешто да кад се види траг авиона на небу па се неке жеље замишљају...
И једно питање: Зашто дјецу не шишају док не напуне годину дана, то је исто неко сујевјерје, па сва дјеца зачупаве и имају дугу косу.... Smiley
Сјећам се чак да ни косу није неким даном било добро прати, али не сјећам се којим даном и зашто.... Smiley

Ето толико за сад....... Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #42 у: 23.44 ч. 31.01.2009. »

NOKTE SECI SAMO PETKOM, tako ces uvijek imati dovoljno novca.
Ovo je neki obichaj,shto se u moja familija odrzava,donijeto iz Crne Gore. Cheesy

Jeli, jel deluje? Ako deluje, da prebacim secenje noktiju u petak... Cheesy A jel bitno da li su rucni ili nozni, ili je svejedno?
Сачувана
Waigani
Гост
« Одговор #43 у: 03.40 ч. 01.02.2009. »

Volim chitati o ovim obichajima,nije nam proshlost suvoparna i dosadna.
Za seci nokte petkom?Vazi i za one na rukama i na noge.
Da li vrijedi,pa recimo ,svi smo skloni u familija da troshimo,ali josh niko nije bio gladan.
Isti obichaj imaju i neki Srbi,Mojsijeve vjere.
Сачувана
aleksandra7
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 58



« Одговор #44 у: 14.20 ч. 20.03.2009. »


А Петак 13 или сам број 13? Сматрам да је наш српски народ веома сујеверан. Живим са сујеверним људима и не могу се начудити том незнању. Мени су та сујеверја толико смешна ,још кад их чујем од озбиљних људи. Верујем као што ме поучила Православна црква, да само ако верујеш  у  нешто, може заиста да ти се деси. Треба се клонити сујеверја и не призивати га. "По вери вашој нек вам буде".
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3] 4 5  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!