Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.04 ч. 16.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 ... 7
  Штампај  
Аутор Тема: čifur - nova reč iz Utiska nedelje  (Прочитано 43743 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« Одговор #15 у: 15.37 ч. 03.11.2009. »

Pitam se da li u srpskom postoji uvredljiva reč za Kineze imigrante, ali ni tako nešto nisam čula. Da li neko takvu zna? Kosooki, žuti - ovo su opšte reči za istočnjačke narode i čini mi se ni izbliza tako uvredljive kao one slovenačke kovanice.

U stvari, ja uopšte ne znam zašto sam načela ovako ružnu temu. Bolje je da ćutim. Lips Sealed
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #16 у: 16.12 ч. 03.11.2009. »

OK, ne razumes ti sta ja hocu da kazem. Nije sustina KO se naziva, nego STA ti hoces da kazes kad nekog nazoves seljakom. Al ajde, nema veze, ionako se vec sat vremena vrtimo u krug... Wink
Сачувана
chiviash
одомаћен члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 230

« Одговор #17 у: 00.18 ч. 05.11.2009. »

Ako se dobro secam, nekada su se u Sloveniji dosljaci iz drugih republika SFRJ-e nazivali Bosancima.
Kao sto se kod nas za nekog kosookog kaze da je Kinez pa makar se radilo i o drzavljaninu Koreje .
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #18 у: 08.06 ч. 05.11.2009. »

Цитат
Kao sto se kod nas za nekog kosookog kaze da je Kinez pa makar se radilo i o drzavljaninu Koreje .

Ovo je karakteristicno za sve Evropljane. Evo, i ovde, bio neko Japanac, Koreanac ili Kinez, zvi su "chino"... To je valjda sto nam svi lice jedni na druge, no i oni nama ne ostaju duzni: i mi njima svi licimo jedni na druge... Cheesy
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #19 у: 09.24 ч. 05.11.2009. »

A, ne, ne ovde grešite, ljudi! Cheesy

Ove godine B. i ja smo napravili jednodnevni izlet do Dubrovnika, i tamo je bilo turista iz celog sveta, pa i raznih kosookih. Mi smo jasno razlikovali Japance od Kineza (sitniji i sitnijih očiju od Kineza i nekako žutiji u licu), i sve njih od nekih trećih za koje smo pomislili da su Koreanci. Ovi treći bili su viši, tamnijeg tena, sa još istaknutijim jagodicama i izduženim trouglastim licem. Možda je naše raspoznavanje bilo olakšano time što su svi bili na jednom mestu, odn. mogli smo lako da ih uporedimo.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #20 у: 09.24 ч. 05.11.2009. »

Pitam se da li u srpskom postoji uvredljiva reč za Kineze imigrante, ali ni tako nešto nisam čula. Da li neko takvu zna? Kosooki, žuti - ovo su opšte reči za istočnjačke narode i čini mi se ni izbliza tako uvredljive kao one slovenačke kovanice.

Čini ti se da je slovenačka reč uvredljivija zato što ti je iz stranog jezika. To je kao one optičke varke, tako ima i u jezicima varki.

Inače su i "kosooki" i "žuti" sasvim uvredljive reči, ali pošto su iz tvoga jezika, ti osim njih znaš i kontekse u kojima si ih slušala, pa ti neki od njih, kao i značenje ovih reči koje je tebi poznato ("kosih očiju", "žute boje"), ublažavaju to pejorativno značenje. Pošto je ovo strana reč, ti ne znaš njen kontekst, a strano ti je i njeno zvučanje (i značenje toga "čifur"), pa ti se zbog toga čini uvredljivijom od nekih naših pejorativa.
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #21 у: 09.35 ч. 05.11.2009. »

Pogledaj ovo, Đorđe

Цитат
Čefurji = natives of other former Yugoslav republics, particularly those who live in Slovenia (can be very pejorative)

Što se tiče onoga kako je reč čefurji skovana, mislim da je pomenuti pisac rekao da njen drugi deo (to je kao neka uvredljiva složenica) ima veze sa Nemčurji:

In Slovenian, Nemčurji was often used to refer to pro-German Slovenes during Austro-Hungarian times. It carries the connotation of being a traitor.

... ali ne mogu da se setim šta je rekao o njenom prvom delu, a i kako je došlo do te (nastrane) kombinacije. Valjda je neko sa foruma gledao, čuo i zapamtio Smiley, pa nek se javi ...

Oni su dakle smišljeno udružili dve reči sa jako uvredljivim značenjem i napravili tu jednu, samo ja ne mogu da se setim značenja prve, a to je sve lepo taj slovenački pisac objasnio. Meni je ovo dovoljno indikativno, što se tiče stepena uvredljivosti.

Сачувана

Duja
Гост
« Одговор #22 у: 10.11 ч. 05.11.2009. »

Aman ljudi, jel' teško ukucati u Google... pa naći odrednicu na slovenačkoj vikipediji, pa otuda izvor:

http://www2.arnes.si/~ljinv16/RIG/RIG%2047/rig47_sk_11s.pdf

koji kaže, u fusnoti 13 na strani 199, prevod moj:

Цитат
Izraz čefur se u Rečniku slovenskoga književnog jezika prvi (i poslednji) put pojavila god. 1991, i bila je navedena kao sinonim za odrednicu "južnjak": "File je crnokosi čefur. Sve južnjake je Lisa zvala čefurima". U vezi s njim se pojavilo mnogo spekulacija, koji poreklo reči dovode u vezu sa rečju  čifut, (tursko cühud i arapsko Yähud - Jevrej). Ni jedna od tih spekulacija nije uspela potvrditi svoje teze, pa se može zaključiti da se oba termina, i čifut i čefur, kod nas koriste na isti način: da bi se uvredio Drugi na slovenačkom tlu. Poznajući taj kontekst, lakše je razumeti zašto se navedene spekulacije o etimologiji tako često pojavljuju u slovenačkim medijima, kao i među stručnjacima.
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #23 у: 10.22 ч. 05.11.2009. »

Hvala.Smiley 

Dujo, da nije tvoja poruka malo zalutala? Wink
« Задњи пут промењено: 10.24 ч. 05.11.2009. од Ena » Сачувана

Duja
Гост
« Одговор #24 у: 10.36 ч. 05.11.2009. »

Jeste...

Forum zeza sa onim "Već ste poslali ovu poruku!" kad zapravo nisam  Angry, pa moraš da uradiš Ctrl+A, Ctrl+C, izađeš skroz negde nazad & da se vratiš u istu temu i ponoviš postupak. E ja sam se vratio u pogrešnu temu...  Embarrassed.

Bruni će to da secne, valjda...
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #25 у: 11.16 ч. 05.11.2009. »

Sređeno. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #26 у: 11.21 ч. 05.11.2009. »

Ove godine B. i ja smo napravili jednodnevni izlet do Dubrovnika, i tamo je bilo turista iz celog sveta, pa i raznih kosookih. Mi smo jasno razlikovali Japance od Kineza (sitniji i sitnijih očiju od Kineza i nekako žutiji u licu), i sve njih od nekih trećih za koje smo pomislili da su Koreanci. Ovi treći bili su viši, tamnijeg tena, sa još istaknutijim jagodicama i izduženim trouglastim licem. Možda je naše raspoznavanje bilo olakšano time što su svi bili na jednom mestu, odn. mogli smo lako da ih uporedimo.

Koreanci su od svih tih azijatskih naroda najlepši. Visoki su, tamniji u licu, uvek nasmešeni, nemaju onako čudno iskrivljene oči... A i mladoliki su. Barem oni koje sam ja upoznala... Moj hefe ima jednoga kolegu Koreanca približno istih godina, i pored njega, izgleda kao da je deda ovom Koreancu. Koreanac, ima oko 50 godina, zift crna kosa, jedva da ima neku boricu, visok i bre lep ki upisan...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #27 у: 12.21 ч. 05.11.2009. »

Koreanci su od svih tih azijatskih naroda najlepši. Visoki su, tamniji u licu, uvek nasmešeni, nemaju onako čudno iskrivljene oči... A i mladoliki su. Barem oni koje sam ja upoznala... Moj hefe ima jednoga kolegu Koreanca približno istih godina, i pored njega, izgleda kao da je deda ovom Koreancu. Koreanac, ima oko 50 godina, zift crna kosa, jedva da ima neku boricu, visok i bre lep ki upisan...

Опа, севају варнице... Cheesy
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #28 у: 13.05 ч. 05.11.2009. »

Ah, rasne predrasude... Tongue (što bi reko Đorđe)
Сачувана
Урош
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 101

« Одговор #29 у: 03.54 ч. 06.11.2009. »

Мени се чини да по среди није језички спор него идеолошки. Ена је хтела да изнесе (бар мени) врло јасну поенту, да иако нас највише оптужују за национализам, наш језик не говори у прилог тим оптужбама јер ми немамо посебно сковане ружне речи за несрбе. И мислим да је сасвим у праву, а да се ви, који се у ствари не слажете са њом у том прилично политичком ставу, правите невешти. Мало ћу сада изаћи из тематског оквира овог форума, али морам да кажем да сам се путујући уверио да су многи народи, који се овде држе за далеко "европскије" од нас, далеко ксенофобичнији и националистичкије оријентисани. А Словенци се прилично високо котирају по свему томе, посебно у односу на нас јужне... Што би рекао Балашевић: "А на шестом настропју неки скупови тужни, ти се не друже с нама - ми смо сувише јужни." Cheesy Тако да ме ни мало не чуди словеначко језичко богатство у том погледу. Језик је ипак огледало једног народа.
« Задњи пут промењено: 04.00 ч. 06.11.2009. од Урош » Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 7
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!