Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.14 ч. 16.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7
  Штампај  
Аутор Тема: čifur - nova reč iz Utiska nedelje  (Прочитано 43746 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114

« Одговор #75 у: 11.54 ч. 10.11.2009. »

Цитат
Мислим да је циљ пронаћи оне речи које су погрдне без обзира на контекст, попут -nigger или -kike у енглеском.

U emisiji Olje Bećković spomenuto je između ostalog i to kako su reč nigger, uvredljivu bez premca, preuzeli (crni) reperi, počeli je koristiti u svojim pesmama, i time joj na neki način oduzeli uvredljivost, donekle joj izmenili konotaciju i pridodali nova (neslućena) značenja ...

E, sad, pošto je spomenut g-din Antonije Pušić (i on je na -ić) za mene su neke asocijacije neizbežne. Cheesy 
Pesma Balkan boy mogla bi da ide i ovako: Ja sam čifur boy, i smrdim na znoj ... Time ste se duhovito poigrali sa nečim što je u drugoj kulturi ozbiljna uvreda, podsmehnuli ste se, oduzeli oštrinu, i s ponosom istakli da vi to jeste  Wink
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Belopoljanski
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 821

« Одговор #76 у: 11.56 ч. 10.11.2009. »

I ja sam saznala za tu dileju tek pre nekih nedelju dana kad su mi poslali  jutub snimak divljanja u studiju. Ne znam, zaista ne znam, sve je moguce. A to sa Djurom nisam gledala, ima li toga na jutubu?

Ево овако, сад сам урадио мало истраживање. У питању јесте глума, „Пурашевић“ је измишљена личност, креација цетињског хумористичког састава The Books of Knjige у изведби Горана Вујовића и ваљда би требало да представља неку пародију на аутентичне личности са њихове естраде или нешто налик на Тонија Клифтона:

http://www.youtube.com/watch?v=hQuCwcAC-LY

Ево га „Пурашевић“ и овде, само без перике и вештачких обрва, браде и младежа:
http://www.youtube.com/watch?v=4oEnvYrAziI
http://www.youtube.com/watch?v=VvNBJVFt7ow

Иначе, The Books of Knjige прави скечеве оваквог типа:
http://www.youtube.com/watch?v=rqAaZZ4do7w
http://www.youtube.com/watch?v=XiP0-f1C7OQ

Зову их црногорским „пајтоновцима“. Поређење је претерано, али ако им је оним снимком циљ био да саблазне јавност и учине да се о том „Пурашевићу“ прича по целој екс-СФРЈ, онда су у томе и успели. Мени је сада смешно што и ти и ја наглашавамо како за тог Пурашевића никад пре нисмо чули, а нисмо ни могли чути јер та особа заправо и не постоји.  Smiley

Ово је Ђурин снимак о којем сам причао:
http://www.youtube.com/watch?v=TVPLOy_KncE

Целу верзију нисам пронашао, а у овој варијанти је кружио пре неколико година, пре брзог интернета и ју-туба, исто тако ширећи фаму како је Ђура из Надреалиста полудео у емисији и пребио Словенца, док се у наставку испоставља да је тај Ладо или како му је већ име био на часовима глуме код Ђуре и да су се договорили да све то направе као шалу на рачун водитељке, осталих гостију и гледалаца у студију.

Уф, ал' одосмо у оф...  Cheesy
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #77 у: 15.37 ч. 10.11.2009. »

Цитат
Ако ћемо да генералишемо Срби су најмањи шовинисти и најтолерантнији од свих који су живели у покојној СФРЈ.
Језик и писмо су само један од примера.
Molim objasnjenje za ovu tvrdnju, Zorane. Odakle vam da se sovinizam ili tolerancija mogu uopste porediti. Meni zaista nije jasno kako A moze biti veci sovinista od B ili B manji sovinista od A. Sovinista je sovinista i kolicina sovinizma koju ispoljava uopste nije bitna. Jedina kolicina koja je dobra jeste kolicina 0.

Можда би требало да преформулишем закључак. Има мање Срба који су шовинисти него Хрвата. Код њих то не представља ништа лоше, напротив. 

А што се толеранције тиче остајем при тврдњи да су Срби, генерално, толерантнији од све БЈБ (бивше југословенске браће).

Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.481

« Одговор #78 у: 17.00 ч. 10.11.2009. »

Цитат
Код њих то не представља ништа лоше, напротив. 
Ja  bih rekla da je ovo opasna predrasuda. Odakle vama da sovinizam u Hrvata nije nista strasno? Zapravo, ako ste vec zapeli da poredite ono sto se porediti ne moze, pa onda i ja da kazem svoju subjektivnu konstataciju: nista nacional sovinizam niije ni manji ni veci kod Hrvata a u odnosu na Srbe. Kako imate zdravorazumskih Srba isto tako imate i zdravorazumskih Hrvata. I obrnuto. Kukolja ima i kod jednih i kod drugih. A oprocentima mislim da je izlisno pricati, jer bi to bila samo nasa subjektivna i odokativna procena. Ukoliko nemate neki statisticki podatak, verujem da cete se slozitii sa mnom.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #79 у: 17.07 ч. 10.11.2009. »

Цитат
Уф, ал' одосмо у оф...  Cheesy

Eto, necemo vise. Mnogo ti hvala na istrazivanju. Dakle, ipak je to gluma. Pa nije lose, moram priznati, dakle nesto kao Nadrealisti... Pokusala sam da izdvojim ovo u posebnu temu, ali nije moguce jer u mnogim postovima pise i o topiku i o oftopiku... Neka ga za sad ovako, a ako neko zeli da posebno raspravlja o g. Purasevicu, otvoricemo novu temu...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #80 у: 20.32 ч. 10.11.2009. »

Цитат
Код њих то не представља ништа лоше, напротив. 
Ja  bih rekla da je ovo opasna predrasuda. Odakle vama da sovinizam u Hrvata nije nista strasno? Zapravo, ako ste vec zapeli da poredite ono sto se porediti ne moze, pa onda i ja da kazem svoju subjektivnu konstataciju: nista nacional sovinizam niije ni manji ni veci kod Hrvata a u odnosu na Srbe. Kako imate zdravorazumskih Srba isto tako imate i zdravorazumskih Hrvata. I obrnuto. Kukolja ima i kod jednih i kod drugih. A oprocentima mislim da je izlisno pricati, jer bi to bila samo nasa subjektivna i odokativna procena. Ukoliko nemate neki statisticki podatak, verujem da cete se slozitii sa mnom.

Упрошћено речено у Србији се на антихрватство увек гледало као на јерес, а у Хрватској се на антисрпство гледало благонаклоно.

Но, пошто немам никакав статистички податак, слажем се и одјављујем се из ове расправе. Ем није о језику, ем ће нас одвести сувише далеко. То је тема о којој су читаве књиге написане, па није за овај форум.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #81 у: 20.40 ч. 10.11.2009. »

Цитат
Упрошћено речено у Србији се на антихрватство увек гледало као на јерес, а у Хрватској се на антисрпство гледало благонаклоно.

Ali, odakle vam ovo, zaista? Pogotovu da se u Srbiji na antihrvatstvo gledalo kao na jeres? Moja majka je Hrvatica iz Bosne, od 4 godine odrasla u Valjevu i oduvek je sebe smatrala Srpkinjom, čak joj u svim dokumentima tako piše... I veoma se dobro sećam kako su početkom 90 naše divne komšije se odjednom opsetile njenih hrvatskih korena... A takođe se sećam i Šešeljevih izjava o masovnoj deportaciji Hrvata iz Zemuna i okoline u Hrvatsku, jer zaboga, oni su Srbe izbacili iz Hrvatske i nešto se ne sećam da se bilo ko zgrozio na takve izjave... Barem ne javno, barem ne neko ko je tada imao neku vlast. Zgražavala se šačica ljudi kojima je još uvek ostalo malo pameti u glavi u sred one ludnice devedesetih... Zato, nemojmo se praviti naivni, jer su Srbi, što se toga antihrvatstva tiče, naivni ko francuska sobarica... Ne valjaju ni jedni, ne valjaju ni drugi. Bilo bi lepo kad bi Srbi istrebili svo svoje antihrvatstvo, a Hrvati svo svoje antisrpstvo, ali nažalost, meni se čini da je to utopija. Međutim, ono što jeste moguće je da probamo da budemo što više objektivni i da ne poturamo pod tepih taj višak nacionalnog osećanja koji mnogi Srbi imaju i zbog koga osećaju neodoljivu potrebu da unize druge narode, ne bi li Srbi ispali pametniji, bolji, lepši, brži, stasitiji, hrabriji, snalažljiviji i tako dalje i tako bliže.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #82 у: 21.12 ч. 10.11.2009. »

Говорио сам о времену пре деведесетих.
Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #83 у: 21.21 ч. 10.11.2009. »

Цитат
Говорио сам о времену пре деведесетих.

Uh, a meni su najsvežiji šovinistički povici Ubij Srbina i Srbe na vrbe Shocked.
(Izvinite zbog ovako ružnih i teških citata)

Zato sam mislila da govoriš s pozicije aktuelnih događaja.

Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #84 у: 21.38 ч. 10.11.2009. »

Ја сам деведесетих већ имао више од четрдесет година, па памтим шта се дешавало и много раније. Тамо није било јеретично говорити  Ubij Srbina i Srbe na vrbe. Било је чак, модерним речиком речено, политички коректно. Нико није прогањан због тога. А овде би Србин за исту ствар најебо (извињавам се на простаклуку, али немам прецизнији израз).

Него, обећао сам себи да нећу више. Ваљда ћу успети да одржим реч. 
« Задњи пут промењено: 21.44 ч. 10.11.2009. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
Ena
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

« Одговор #85 у: 21.52 ч. 10.11.2009. »

А овде би Србин за исту ствар најебо (извињавам се на простаклуку, али немам прецизнији израз).

Slažem se.

Него, обећао сам себи да нећу више. Ваљда ћу успети да одржим реч. 

Ni ja više neću. 

Lips Sealed
Сачувана

Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #86 у: 22.31 ч. 11.11.2009. »

Генерализација не искључује такве могућности зато што, као што сам већ рекао, не додељује особине свакој појединачној јединки из групе коју покушава да окарактерише, то друго се зове стереотипизација. Ако за Србе кажемо да су ратнички народ, то не значи да нема Срба на цивилном служењу...  Grin

Urošu, problem s generalizacijama jeste upravo taj što one vrlo često postaju stereotipizacije, i to vrlo često upravo kada su u rukama konzervativaca i drugih "regresivnih" političkih struja. Na primer, ovo što si rekao o Srbima onoliko je naučan metod koliko sam ja naučan metod — to je običan politički stereotip, a ne generalizacija kao naučan metod. Takva generalizacija koje je granica sa stereotipom vrlo tanahna omiljena je poslastica regresivnih ideologija, tu se ne radi ni o kakvoj nauci, a još manje o metodu.

а међу Албанцима Мајка Тереза

Majka Tereza jeste bila Albanka, i ne razumem uopšte ovo pominjanje Albanaca u ovakvom kontekstu. (Šta bi trebalo odatle "naučna generalizacija" o njima da bude — da su Albanci neosetljivi, nesuosećajni, da nemaju svest o mogućnosti pomaganja drugom čoveku, ako je Majka Tereza tu stavljena kao antipod? To prevazilazi čak i stereotipizaciju, i prelazi u klasičnu albanofobiju.)

И очито је да људи ту реч у српском изговарају са врло јасном мимиком и гестикулацијом, зато је и вероватно и почела да смета Албанцима. Оно што ја тврдим је да Срби имају готово расистички однос према Албанцима (ево опет неизбежне генерализације) и да није у питању сама реч и њој придодата нека увредљивост, него однос према појму коју та реч означава. Када би донели неки закон којима би забранили употребу речи Шиптар и обавезали људе да користе нпр. реч Екселнти, убрзо би и та реч била непожељна као квалификација за некога у Србији.

Ne slažem se, imamo reč "Albanac" kojoj ništa ne fali, a i ona označava isti pojam. Problem jeste u reči — postoje reči koje same po sebi imaju pogrdno ili pogrdnije značenje, mimo samoga pojma koji označavaju, a koji mogu označavati i druge reči bez takve konotacije. Čovek će mržnju prema nečemu upravo najpre izraziti jezikom — poslušaj ljude u napadu besa, i videćeš koliko inventivni tada mogu da budu u nazivanju raznim imenima onoga koji ih je razbesnio. To važi i za reč "Šiptar" spram "Albanac", u savremenoj upotrebi u srpskom jeziku. Jezik je u svakoj sferi čovekova života i njegove misli vrlo bitno, a i vrlo moćno oruđe. Stoga ga ne treba olako uzimati.

Такође, често се наглашава како је „Шиптар“ увредљиво због тога што албански изговор гласи „Шћип'тар“. Не знам, али гледајући видео-снимке на албанском (албански не говорим, узгред), то „ћ“ никако не чујем.

Verovatno ti promakne — na albanskom se kaže "šćiptar", sa akcentom na ultimi, i s tim što je "ć" u književnom albanskom i toskijskim dijalektima palatalni ploziv, a ne afrikata (zvuči kao makedonsko k’). Moja malenkost, uzgred, govori i albanski. Wink
Сачувана
Madiuxa
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #87 у: 22.35 ч. 11.11.2009. »

Цитат
Moja malenkost, uzgred, govori i albanski.
Auh, Đole, pa ti si moj idol!  Cheesy
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović

« Одговор #88 у: 22.47 ч. 11.11.2009. »

а србосјек говори о једној историјској тенденцији наших суседа да нас сатиру кад год им се указала прилика, до досезања етничке "чистоће". И ето да поново нагласим, када то кажем не значи да када се сусретнем са неким Хрватом да се плашим да ће да ме закоље нити се непријатељски односим према њему, него нпр. не изненадим се кад чујем изјаве неког тамо Керума, нећу се изненадити када се изабере на неку битну политичку функцију неки туђманолики порицатељ холокауста, што Томпсоновим концертима присуствује више десетине хиљада људи итд... Ето то ми говори.

Pa isto to i Bošnjak može da kaže o Srbima. Njemu reči kao što su "Turčin" ili "balija" verovatno "govore" o istorijskoj tendenciji Srba da satru Bošnjake kada god im se za to ukazala prilika, do dosezanja etničke čistoće (od Užica 1862. godine do Srebrenice sada), o tome da se ne trebaju iznenađivati izjavama jednog, recimo, Šešelja, ili tome što su radikali jedna od stranaka sa najviše pristalica u Srbiji, ili tome što koncertima onoga Baja Malog Knindže prisustvuju desetine hiljada ljudi...

Šta hoću ovime da kažem? Hoću da kažem to da nacionalizam i ksenofobija postoje svugde i svukuda u svima intenzitetima, zbog čega ih je besmisleno generalizovati i uopštavati na nivoe jednih, pojedinih nacija. Čak je i opasno to činiti, i to naročito u ovakvima, evo, situacijama, kada jedan Srbin uočava nacionalizam kod Hrvata, i još ga tako uopštava i kristalizuje, a svoj pak relativizuje, zaboravlja ili čak i opravdava (što nije retko).
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović

« Одговор #89 у: 22.51 ч. 11.11.2009. »

Цитат
Moja malenkost, uzgred, govori i albanski.
Auh, Đole, pa ti si moj idol!  Cheesy

Nemoj, molim te, zacrveneću se. Grin Kiss
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 4 5 [6] 7
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!