Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
12.24 ч. 22.04.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Свој/ваш?  (Прочитано 3427 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
charmed94
Гост
« у: 15.22 ч. 06.04.2010. »

Уф, ово ме убија! Никако не могу да укопчам када да користим свој а када Ваш. За свој/мој и некако погодим. Ево примера:

„Овде можете подесити све остале опције везане за Ваш профил“ — мислим да је ово идентично као следећи пример, него да имамо оба. Smiley

„Овде можете променити садржај странице „О мени“ на свом профилу“ — По збирци за пријемни, колико се сећам, овде би морало да стоји свом, мада је мени некако „лепше“ ставити Ваш. Grin

Има ли уопште неко правило за овако нешто или морате насумично да погађате, уколико неко има „добар“ слух као ја.  Cheesy
« Задњи пут промењено: 15.26 ч. 06.04.2010. од charmed94 » Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #1 у: 15.26 ч. 06.04.2010. »

Главно је правило да се заменица за свако лице свој употребљава када је лице на које се односи присвојна заменица (мој, твој, његов/њен, наш, ваш, њихов) једнако лицу субјекта.
Ја сам узео свој (: мој) тањир.
Ти си узео свој (: твој) тањир.
Он је узео свој (: његов) тањир.

Стевановић каже да норма нешто блаже гледа на некоришћење заменице за свако лице у 1. и 2. л. мн. (Узмите ви ваш тањир, а ми ћемо наш, мада је боље: Узмите ви свој тањир, а ми ћемо свој.)
Сачувана
charmed94
Гост
« Одговор #2 у: 15.29 ч. 06.04.2010. »

Главно је правило да се заменица за свако лице свој употребљава када је лице на које се односи присвојна заменица (мој, твој, његов/њен, наш, ваш, њихов) једнако лицу субјекта.
Ја сам узео свој (: мој) тањир.
Ти си узео свој (: твој) тањир.
Он је узео свој (: његов) тањир.

Стевановић каже да норма нешто блаже гледа на некоришћење заменице за свако лице у 1. и 2. л. мн. (Узмите ви ваш тањир, а ми ћемо наш, мада је боље: Узмите ви свој тањир, а ми ћемо свој.)

Свака част на брзом одговору.

Хвала!
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!