Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.43 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  
Аутор Тема: Круг, никако кружница  (Прочитано 51476 пута)
0 чланова и 2 гостију прегледају ову тему.
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #15 у: 09.54 ч. 19.12.2006. »

   Мислим да су математичари без преке потребе увели у праксу појам ''површ''.

Прека потреба за два строго различита појма у стручном језику (само у стручном језику) постоји. Што се избора термина тиче, можда је било бољих решења. Можда би решење могло да буде "површина" и "мера површине". Важно би било тада да се термин "површина" не сме употребљавати за меру. Вероватно су покушали да направе аналогију са појмовима дуж, дужина. Не знам, међутим, да су отишли толико далеко да уведу и запрем, запремина. Вероватно зато што се запремина, чини ми се, не користи ни у обичном језику за било шта друго, осим за меру, па забуне нема.

   У сваком случају, добро Ви нама дошли, господине Вученовићу.

Хвала и боље вас нашао! Smiley
« Задњи пут промењено: 11.07 ч. 19.12.2006. од З. В. » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #16 у: 10.33 ч. 19.12.2006. »

A, ne. Ne, ne, ne. Jasno si stavio do znanja da jezik po tvom mišljenju nema veze sa tim.

Jasno sam rekao da jezik nema veze s tim, i to još uvek jasno kažem. Dakle, nažalost, opšta pravila jezika nemaju veze sa stručnom terminologijom (za ovo si rekao: „Pa to, valjda, niko ne spori“), a kao i Pešikan smatram kako bi trebalo da ima. Šta je tu nejasno?


То, дакле, значи да, попут мене, сматраш да језички стручњаци смеју да критикују лоша решења.
Супротно томе, став да језик нема везе са тим употребљаваш као аргумент против протеривања кружнице. Даље, кад професор Петровић каже да су стручне потребе задовољене у оба случаја (са кружницом и без ње), заступаш мишљење да је ту прича завршена и да је свака даља прича излишна.
Е, сад, шта је нејасно? Па противуречни ставови.

Međutim, kada već, opet nažalost, postoji dvojstvo, taj drugi što će iz konteksta da zaključi o čemu je reč o tekstu svakako će proći bolje nego onaj prvi, kom je ceo život servirana samo jedna varijanta, i kom će tekst biti potpuno nerazumljiv. Je li to tvoj cilj proganjanja kružnice — da svojim studentima (pretpostavljam kako ćeš jednog dana biti profesor) učiniš polovinu geometrijskih tekstova nerazumljivim?
Да ли је то мој циљ? Као одговор на ово цитирам самог себе:
Bojane, tvoja dva primera vezana za deljivost, odnosno za dogovor o tome da li je nula prirodan broj ili ne su lepi primeri postojanja dvojstava u terminologiji. Posle toga sledi priča sa kojom se potpuno slažem. Vrlo je važno predočiti takva dvojstva studentima, da ih kasniji nailasci na knjige koje slede drugačije konvencije od onih koje su usvojili njihovi profesori ne bi dovodile do zabune.

(pretpostavljam kako ćeš jednog dana biti profesor)
То је врло мало вероватно, нажалост. Радио сам као професор у средњој школи годину дана, а већ скоро седам година радим као програмер у Инфостану. Не верујем, нажалост, да ћу се враћати у школу и поред лепоте тог позива. Ко зна, никад не реци никад. Smiley
« Задњи пут промењено: 10.34 ч. 19.12.2006. од З. В. » Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #17 у: 10.51 ч. 19.12.2006. »

Ако "круг" и "кружна површ" треба да добију предност, да ли је следећи корак укидање термина "сфера" и увођење "лоптасте/кугласте површи"?
Не верујем.

Сем тога, ако ћемо се ИОЛЕ руководити књижевним и(ли) колоквијалним српским језиком (мимо математичких конвенција), с именицом "круг" користи се увек предлог "у/из", а никад "на/с(а)" - нпр. "Он спада у круг мојих пријатеља", "Та тема излази из круга проблема којима се бавимо" итд. - што сведочи о томе да се под кругом у српском језику подразумева ограничена површ(ина), а не линија која ту површ(ину) ограничава, јер би се у том другом случају користили предлози "на/с(а)", као и код свих других линија или пак објеката који се доживљавају линеарно: "на граници, с(а) границе", "на обали, с(а) обале", "на путу, с(а) пута" итд.
Залажеш ли се, онда, и за квадратицу, елиптицу, хиперболицу... Мислим да твоја прича важи и у тим случајевима. Хтео бих само да још једном подвучем да је терминолошка доследност веома важна када уводимо вештачке термине попут тих. Иначе, што се тиче круга пријатеља, отишао си предалеко, то стварно излази из круга проблема којим се бавимо.
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #18 у: 10.52 ч. 19.12.2006. »

Ne kapiram, zašto je problem što postoje sinonimi? Bitno je samo da se isti izraz ne koristi za različite pojmove, jer bi to pravilo zabunu.

Meni je veći problem to što sam sad saznao da je disk kružna površina, a ne valjak veoma male visine kako sam ja ceo život mislio.
Сачувана

Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #19 у: 10.56 ч. 19.12.2006. »

Ne kapiram, zašto je problem što postoje sinonimi? Bitno je samo da se isti izraz ne koristi za različite pojmove, jer bi to pravilo zabunu.
Никакав проблем, битно је, као што си рекао, само то да се исти израз не користи за различите појмове.
Meni je veći problem to što sam sad saznao da je disk kružna površina, a ne valjak veoma male visine kako sam ja ceo život mislio.
Зашто ти је то проблем?
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #20 у: 11.06 ч. 19.12.2006. »

Ако "круг" и "кружна површ" треба да добију предност, да ли је следећи корак укидање термина "сфера" и увођење "лоптасте/кугласте површи"?
Не верујем.

Али камо толико цењена терминолошка доследност? Или што би рекао прост свет, камо императив да искивамо све термине на исти калуп? Тврдите да се у року од неколико месеци нећете јавити с предлогом да се прихвате термини "коцкаста површ, паралелопипедна површ, купаста површ, додекаедарска површ, елипсоидна површ" и тако даље? Ако захтевате доследност од нас, захтевајте је прво од себе, па нас заспите још гомилом "недоследно скованих" математичких термина и борите се за њихово право грађанства. Smiley
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #21 у: 11.12 ч. 19.12.2006. »

Ако "круг" и "кружна површ" треба да добију предност, да ли је следећи корак укидање термина "сфера" и увођење "лоптасте/кугласте површи"?
Не верујем.

Али камо толико цењена терминолошка доследност? Или што би рекао прост свет, камо императив да искивамо све термине на исти калуп? Тврдите да се у року од неколико месеци нећете јавити с предлогом да се прихвате термини "коцкаста површ, паралелопипедна површ, купаста површ, додекаедарска површ, елипсоидна површ" и тако даље? Ако захтевате доследност од нас, захтевајте је прво од себе, па нас заспите још гомилом "недоследно скованих" математичких термина и борите се за њихово право грађанства. Smiley
Не верујем да је то следећи корак, не значи да ми се та идеја не свиђа.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #22 у: 11.14 ч. 19.12.2006. »

Не верујем да је то следећи корак, не значи да ми се та идеја не свиђа.
Молим само да ме не схватите погрешно. Не кажем ни да ме се свиђа. Не кажем, заправо, ништа осим "Не верујем".
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #23 у: 11.26 ч. 19.12.2006. »

То, дакле, значи да, попут мене, сматраш да језички стручњаци смеју да критикују лоша решења.
Супротно томе, став да језик нема везе са тим употребљаваш као аргумент против протеривања кружнице.

Jesu li jezički stručnjaci kritikovali jedno od ovih rešenja? Nisam siguran, možda i jesu. Je li kritika urodila plodom među matematičarima? E ovde sam siguran, očigledno nije. Dakle, ako želimo da vidimo šta dalje, kad smo već došli dovde, onda se od jezika nećemo ’leba najesti.

Даље, кад професор Петровић каже да су стручне потребе задовољене у оба случаја (са кружницом и без ње), заступаш мишљење да је ту прича завршена и да је свака даља прича излишна.

Zar sam rekao da je dalja priča izlišna? Naprotiv, naveo sam primer matematičara koji ima (po mom mišljenju) realne poglede na sadašnju situaciju, za razliku od (opet po mom mišljenju) Lučića, na čije stavove si se ti pozivao.

SMRT KRUŽNICI!

Vrlo je važno predočiti takva dvojstva studentima, da ih kasniji nailasci na knjige koje slede drugačije konvencije od onih koje su usvojili njihovi profesori ne bi dovodile do zabune.

Ovo ja ne razumem. Nije li ovde reč o protivrečnim stavovima? Želiš li da predočavaš dvojstva studentima, ili da sahraniš kružnicu i ne posvetiš joj ni jednu jedinu reč?

Nego, Farenhajtova poruka mi je skrenula pažnju na nešto što gubim iz vida od početka. Da li pod trouglom, kvadratom... podrazumevaš liniju ili celu oblast? Koliko sam shvatio iz dosadašnjih poruka, mislim da podrazumevaš liniju, s čim se (tek sad primećujem) ne slažem. Je li moguće da nikad nisi čuo za konstrukcije poput „u trouglu/kvadratu date su tačke...“? Naprotiv, ja sam čuo jedino za takve konstrukcije, a kada neko želi da odabere tačke na liniji, onda će reći „na stranicama kvadrata/trougla...“ Prema tome, analogijom koju si sam odabrao i kojom se vodiš od početka, unutrašnjost se lepo može nazvati krugom, dok bismo za liniju imali nešto poput „stranica kruga“; da malo ulepšamo ovo poslednje, neka bude „obod kruga“, ali u oba slučaja prihvatamo kružnicu samo zbog ekonomičnosti (kao što imamo, opet Farenhajtov primer, sfera umesto loptasta površ).
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #24 у: 11.30 ч. 19.12.2006. »

Можда не би било лоше да се дотакнемо и још једног момента. Ако проф. Лучић као свој главни аргумент наводи да је кружница "чешка реч коју су прво преузели Хрвати", није ли заправо посреди већ толико пута виђено "насилно језичко србовање"? Исти онај процес који је навео појединце да протерују "хебрејски језик" и захтевају "јеврејски језик", исти онај процес који би Новосађанима да укине "професорицу" и пропише им само "професорку", итд.

Но, што ли ће јадни србоваоци ("србоватељ" звучи боље, али је авај наставак -тељ особенији за Хрвате) кад чују којим се све хрватским речима неизбежно служе у свакодневном говору, без одговарајуће замене у српском? Одрећи ћемо се "кафића"? Одрећи ћемо се "хидроелектране" и "термоелектране" да бисмо се вратили српској "хидроелектричној централи" и "термоелектричној централи"? Одрећи ћемо се "водокотлића" и вратити се вишезначном "казанчету"? Примера као плеве.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #25 у: 11.46 ч. 19.12.2006. »

Nego, Farenhajtova poruka mi je skrenula pažnju na nešto što gubim iz vida od početka. Da li pod trouglom, kvadratom... podrazumevaš liniju ili celu oblast? Koliko sam shvatio iz dosadašnjih poruka, mislim da podrazumevaš liniju, s čim se (tek sad primećujem) ne slažem. Je li moguće da nikad nisi čuo za konstrukcije poput „u trouglu/kvadratu date su tačke...“? Naprotiv, ja sam čuo jedino za takve konstrukcije, a kada neko želi da odabere tačke na liniji, onda će reći „na stranicama kvadrata/trougla...“ Prema tome, analogijom koju si sam odabrao i kojom se vodiš od početka, unutrašnjost se lepo može nazvati krugom, dok bismo za liniju imali nešto poput „stranica kruga“; da malo ulepšamo ovo poslednje, neka bude „obod kruga“, ali u oba slučaja prihvatamo kružnicu samo zbog ekonomičnosti (kao što imamo, opet Farenhajtov primer, sfera umesto loptasta površ).
То није прихваћено. Можда се и појављује. Пре ћеш наићи на "На троуглу (квадрату) су дате тачке", у смислу на некој (не знамо којој) ивици (страници) троугла (квадрата), укључујући и темена троугла (квадрата). Можда бисмо могли да уведемо појам ивице (странице) круга, као синоним за круг, ако таква потреба постоји. Чини ми се да потребе за тим ипак нема.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #26 у: 11.48 ч. 19.12.2006. »

Ако проф. Лучић као свој главни аргумент наводи да је кружница "чешка реч коју су прво преузели Хрвати"
Не наводи то као главни аргумент. Не наводи то уопште као аргумент.

, није ли заправо посреди већ толико пута виђено "насилно језичко србовање"? Исти онај процес који је навео појединце да протерују "хебрејски језик" и захтевају "јеврејски језик", исти онај процес који би Новосађанима да укине "професорицу" и пропише им само "професорку", итд.
Није посреди.
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #27 у: 11.53 ч. 19.12.2006. »

Цитираћу вас:

У српски језик та реч је увезена у новије време, професор Лучић каже из чешког језика. Прво се појављује у хрватским књигама, па је касније прихваћена и у српским.

Молим, објасните дискрепанцију између овога што сте рекли на почетку и ваше малопређашње изјаве.
Сачувана
Вученовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
_
Име и презиме:

Поруке: 889



« Одговор #28 у: 12.02 ч. 19.12.2006. »

Цитираћу вас:

У српски језик та реч је увезена у новије време, професор Лучић каже из чешког језика. Прво се појављује у хрватским књигама, па је касније прихваћена и у српским.

Молим, објасните дискрепанцију између овога што сте рекли на почетку и ваше малопређашње изјаве.

Констатација само, никако аргумент за било шта. Ако се у тој реченици нешто сматра некаквим аргументом, то је само "новије време", што даје неку наду да још није касно избацити рогобатну реч из српског језика. Требало би је избацити и из хрватског. Само не бих да ширим причу, ограничимо се овде на српски. Прочитај целу тему и видећеш који су аргументи у игри.
Сачувана
Фаренхајт
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Поруке: 803


« Одговор #29 у: 12.12 ч. 19.12.2006. »

Прочитао сам целу тему, пре него што сам уопште ишта и написао. По питању рогобатности се нипошто нећу сложити - сваки термин од две речи јесте по дефиницији рогобатнији од термина од једне речи. Још ћете тврдити да је реч "нобеловац" рогобатна и тражити да се то каже "добитник Нобелове награде"? А што се тиче тога шта се подразумева под троуглом, квадратом итд., приклањам се ономе што каже Бојан Башић: геометријске фигуре су у свести српског говорника УВЕК биле и остале дводимензионални скупови, а не линије. И никакав "терминолошки труст математичара" то неће моћи да измени.

Лингвисти већ одавно критикују математичаре који су протерали термине "разнострани, равнострани, равнокраки" троугао и прописали СТРАХОВИТО рогобатне и НЕПРИМЕРЕНО дугачке изразе "неједнакостранични, једнакостранични, једнакокраки" троугао. Наводно, страна није исто што и страница (фалш!), или "равно" није исто што и "једнако" (опет фалш!).
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4 ... 6
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!