Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.44 ч. 27.09.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Писање писма  (Прочитано 18699 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Даниел
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 41

« у: 21.54 ч. 23.09.2010. »

Када писмо почињемо формом "Драги <неко име>," па затим пређемо у следећи ред, да ли прву реч у том следећем реду треба да пишемо с великим или малим почетним словом?

Или, да питање буде јасније, који од ова два примера тачно написан?

Цитат
Драги Зоране,
Проверио сам оно што си ме питао.
...

Цитат
Драги Зоране,
проверио сам оно што си ме питао.
...
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #1 у: 23.09 ч. 23.09.2010. »

Драги Данијеле,

Направи прво размак од једног реда, па почни реченицу великим словом.
Сачувана
Mirela
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: student knjizevnosti
Поруке: 60

« Одговор #2 у: 00.06 ч. 24.09.2010. »

Kako je to pravilno,ako postoji ta zapeta? Mislim, ne sumnjam ja da je pravilno, ali ja mislim da bih tu napravila gresku bas zbog te zapete...Pa me samo zanima zbog cega je to tako?
Сачувана
Даниел
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 41

« Одговор #3 у: 00.22 ч. 24.09.2010. »

Значи, велико слово и размак од једног реда. Хвала, Зоране.

Иначе, направио си правописну грешку у писању мог имена. Cheesy

И мене би, као и Мирелу, занимало ако неко зна како је настало ово, можда помало нелогично, правило да се то прво слово, иако после зареза, пише велико.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.368

« Одговор #4 у: 09.44 ч. 24.09.2010. »

Извине Даниеле,

Мислим да је ово пре свега типографско (словослагачко) правило. Текст треба и визуелно лепо да изгледа.
Сачувана
Stoundar
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973

« Одговор #5 у: 10.56 ч. 24.09.2010. »

Nije Zoran pogriješio.

http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=4477.msg45180#msg45180
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688

« Одговор #6 у: 20.49 ч. 24.09.2010. »

Ипак јесте.

Та правописна рубрика (имена и њихове норме) саветодавног је карактера. Она чак неће постојати у следећем издању Правописа. Наравно да Правопис не може да регулише како ће се неко звати. Ја могу да се зовем Џ ако хоћу (о томе је у једној књизи опширно писао Клајн). Једино може да даје препоруке у таквим случајевима, што и чини у реченици која следи иза цитиране.

У П стоји: „не допушта се писање: […] Јулиана”. То не значи да некога, ако се тако зове, треба прекрштавати у Јулијана, него да просто не треба дати детету такво име. Али кад је штета већ учињена… А шта ћемо тек с оним Радмиоом, о којем смо својевремено дискутовали?

(Сад сам тек видео да је ово већ речено на датој теми, па се извињавам на дуплирању.)
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322

« Одговор #7 у: 21.22 ч. 24.09.2010. »

А шта ћемо тек с оним Радмиоом, о којем смо својевремено дискутовали?

Kako glasi ime u nominativu, Radmio? Pa zar se onda ne bi normalno dekliniralo — Radmila, Radmilu, Radmilom?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #8 у: 21.33 ч. 24.09.2010. »

Би, ал’ човек хоће да се падешки разликује од Радмило-Радмила.

Сад никако не могу да нађем ту дискусију, ваљда је то на форуму било. Сећа ли се још ко?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović

« Одговор #9 у: 22.21 ч. 24.09.2010. »

Pa ne može čovek da izmisli deklinaciju. Smiley Imenica se deklinira kako se deklinira, njegovo -o alternira sa -l jer je postalo od historijskog -l, pobogu, nije ga on sâm izmislio.

To bi isto bilo kao kad bih ja ili neki drugi Đorđe tražio da i moje krajnje -e iz nominativa bude deo osnove, pa se deklinirao Đorđea—Đorđeu—Đorđeom. Ali ono nije deo osnove pa nije, gramatički je nastavak za nominativ jer je prosto gramatički nastavak za nominativ, tako je jednostavno došlo s jezikom i pre nego što sam ja ili neki drugi sadašnji Đorđe poneo to ime. Smiley

Gaj i Gajo dekliniraju se isto (osim u vokativu), Vid i Vide opet isto (u svim padežima) i sl., pa su različita imena/prezimena/nadimci. Akcenat ih verovatno razlikuje (ako je ovaj drugi Víde a ne Vȋde), ali isto tako može i tu dvojicu ako se ovaj drugi zove Radmílo. Ako se dvojica zovu Vȋd i Vȋde, na primer, nema nikakve razlike u padežima (kad je i Vide po I deklinaciji), čak ni u akcentu.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #10 у: 22.52 ч. 24.09.2010. »

Pa ne može čovek da izmisli deklinaciju. Smiley Imenica se deklinira kako se deklinira, njegovo -o alternira sa -l jer je postalo od historijskog -l, pobogu, nije ga on sâm izmislio.

Знам да не може, зато је то и смешно. Нисам ја то сврстао у исти кош с Даниелом.

Па ко се још зове Radmílo? Ваљда Ра̀дмило. А овај други треба да је Рȁдмио.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović

« Одговор #11 у: 00.34 ч. 25.09.2010. »

Ja bih izgovorio isto Ràdmilo i Ràdmio, ali i Radmílo mi je takođe sasvim prirodan akcenat u mom dijalektu. Smiley
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611

« Одговор #12 у: 01.28 ч. 25.09.2010. »

Сад никако не могу да нађем ту дискусију, ваљда је то на форуму било. Сећа ли се још ко?

„Nedoumica“ mi je poznata, ali se ne sećam da ju je neko pominjao na forumu. Fekete je, nimalo neiznenađujuće od njega, insistirao na promeni Radmia, Radmiu itd., uz sledeće zaista neoborive argumente: prvo, kaže da je sam proupitao pomenutog lekara, nosioca dotičnog imena, kako on svoje ime menja po padežima (i kao odgovor dobio navedenu promenu); drugo, ime Radmio u padežima zadržava osnovni oblik neizmenjen, za razliku od npr. imena Mario, koje u (nekim) padežima dobija međusamoglasničko J (u prevodu: promena glasi Radmia, Radmiu... zato što ime u padežima zadržava osnovni oblik neizmenjen; a kako znamo da ime u padežima zadržava osnovni oblik neizmenjen — pa tako što u padežima glasi Radmia, Radmiu..., svašta!). Zaista je teško ostati imun na ovakve argumente.

To bi isto bilo kao kad bih ja ili neki drugi Đorđe tražio da i moje krajnje -e iz nominativa bude deo osnove, pa se deklinirao Đorđea—Đorđeu—Đorđeom.

Zapravo, u ovom primeru cenim da ti imaš to pravo. Smiley Prosto, ukoliko bi svoje ime izgovarao s postakcenatskom dužinom na E (što jeste neuobičajeno, ali ti nijedan propis to ne može zabraniti — jer, kao što već konstatovasmo na ovoj temi, nominativ imena samostalno biraš), promena bi izgledala upravo tako.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:

« Одговор #13 у: 01.47 ч. 25.09.2010. »

„Nedoumica“ mi je poznata, ali se ne sećam da ju je neko pominjao na forumu. Fekete je, nimalo neiznenađujuće od njega, insistirao na promeni Radmia, Radmiu itd., uz sledeće zaista neoborive argumente: prvo, kaže da je sam proupitao pomenutog lekara, nosioca dotičnog imena, kako on svoje ime menja po padežima (i kao odgovor dobio navedenu promenu); drugo, ime Radmio u padežima zadržava osnovni oblik neizmenjen, za razliku od npr. imena Mario, koje u (nekim) padežima dobija međusamoglasničko J (u prevodu: promena glasi Radmia, Radmiu... zato što ime u padežima zadržava osnovni oblik neizmenjen; a kako znamo da ime u padežima zadržava osnovni oblik neizmenjen — pa tako što u padežima glasi Radmia, Radmiu..., svašta!). Zaista je teško ostati imun na ovakve argumente.

Био сам убеђен да смо се овде томе већ смејали. Cheesy Ја сам само помешао, мислио сам да тражи да му и остане у основи.
А ко беше тај Радмио?
Сачувана
Stoundar
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 973

« Одговор #14 у: 09.23 ч. 25.09.2010. »

Ипак јесте.

Та правописна рубрика (имена и њихове норме) саветодавног је карактера. Она чак неће постојати у следећем издању Правописа.

Ako se zaista smatra savjetodavnom rubrikom, onda su smjernice loše prikazane u P 93. Iz t. 73a(1): „Ovo je norma i za lična imena [slijede primjeri] ... a za prezimena samo savetodavna.“ Dakle, za lična imena nije samo savjetodavna. Iz t. 73b(4): „I za imena je pravilan lik bez j [slijede primjeri] ... ali ta preporuka ne obavezuje nosioce.“ S obzirom da ove napomene nema kod ličnih imena, čitalac zaključuje da ta preporuka nekoga obavezuje.

RJN samo kaže „Vojin, Vojislav, ne Voin itd.“ Pisac nađe Voin u tekstu, sjeti se ove odrednice i prepravi ga u Vojin. Bolje bi valjda bilo napisati „Vojin, Vojislav, ne Voin itd. osim ako se nosilac tako zove.“

Наравно да Правопис не може да регулише како ће се неко звати. Ја могу да се зовем Џ ако хоћу (о томе је у једној књизи опширно писао Клајн). Једино може да даје препоруке у таквим случајевима, што и чини у реченици која следи иза цитиране.

U toj rečenici se samo preporučuje roditeljima da ne upisuju takva imena u matične knjige, ali ne kaže se ništa o tome kako ih koristiti u praksi. Mislim da Pešikan na početku tog pasusa razdvaja normiranje imena od normiranja pravopisa: „Pravopisna norma ne reguliše oblik imena, nego samo način njegovog pisanja...“ Šta je onda taj oblik imena i zašto nigdje nema nedvosmislene zabrane prekrštavanja?

Možeš li se sjetiti u kojoj je knjizi Klajn to pisao?
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!