Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.01 ч. 28.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Trpni glagolski pridev - s se permutuje u š  (Прочитано 12558 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Wookman
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Vuk
Струка: student
Поруке: 28


« у: 23.05 ч. 27.04.2011. »

Gomila ljudi ne zna kad je i koja varijanta ispravna.  Iskren da budem, ponekad ni sam ne znam.  Zanesen-ili je sa š. . . Pretresen-ili je sa š. . . ja bih svaki put rekao sa "s" radije, eventualno u situacijama "isprošena" i to pa da kažem u redu.  A još kad vam kaže neko jekavicom ili ijekavicom, pa ne možete čoveku dokazati, jer on kad to kaže i vama izgleda prirodno.  Jednostavno nema pravila, u pitanju je osećaj, a nemam neku referencu po kojoj da se ponašam.  Pre nekoliko godina sam naleteo na knjigu gde je navedeno da kad god može, ispravnije je "s", ali ne mogu da se setim koja je.  Ima li neko možda ko bolje poznaje temu? :)
Сачувана
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« Одговор #1 у: 07.19 ч. 28.04.2011. »

Milsim da je ispravno i jedno i drugo. Vidi http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=184.msg1036#msg1036
Сачувана

VPF
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Vladimir Filipović
Поруке: 194


« Одговор #2 у: 20.42 ч. 12.05.2011. »

Ne baš. Tamo je Bojan govorio o konkretnom drugom glagolu koji ima potpuno uporedne oblike - praktično, radilo se o dva različita glagola (istog značenja). To nije slučaj s ovima.


tresem, treseš... - tresen
iznesem - iznesen (ili iznet)
napasem (stoku) - napasen
izvezem - izvezen
izvedem - izveden
pletem - pleten
grebem - greben
prerastem - prerasten

Nema jotovanja, dakle zanesen (ili zanet) i pretresen. Ali:


vidim - viđen
molim - moljen
besim - bešen
plezim - pležen

Ovde ima jotovanja. Dakle, isprošena.


(Ovo je moje dumanje, nemam pri ruci knjigu da potvrdim.)
Сачувана
VPF
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Vladimir Filipović
Поруке: 194


« Одговор #3 у: 01.18 ч. 13.05.2011. »

Aha, evo i potvrde.

"Glagoli s infinitivnom osnovom bez ikakvog nastavka (I i IVA vr.) i glagoli čija se infinitivna osnova završava samoglasnikom i ili e, a presentska samoglasnikom ī (VI vr.) - grade se od ove druge osnove nastavkom -en: tresen, liven, čuven, ispijen, nošen, viđen."

"Glagoli sa samoglasnikom i u osnovi prezenta redovno u ovome obliku imaju jotovanjem izmenjen suglasnik na kraju osnove. A kod glagola u kojih se nastavak -en dodaje na osnovni deo sa samoglasnikom na kraju (IVA) između ova dva samoglasnika javlja se ili suglasnik v (čuven) ili suglasnik j (ispijen)."

(M. Stevanović, Savremeni srpskohrvatski jezik, tačka 352-v)


Izmena: Hm, po toj logici ispada i podupr(ij)en, zatren, kunen, šnjen, mnjen, žanjen (pored žnjen). Ali ovo su sve neki svojeglavi glagoli, nijedan nije sasvim "običan"; verujem da za 99% glagola stoji ovako kako je napisao.

Biste li rekli razumen ili razumet?
« Задњи пут промењено: 01.39 ч. 13.05.2011. од VPF » Сачувана
Wookman
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Vuk
Струка: student
Поруке: 28


« Одговор #4 у: 19.39 ч. 30.05.2011. »

Konacno da se dokopam i ja kompjutera.  Video sam Vaš post, i hvala na tome, VPF.  A za Vašu dilemu, rekao bih razumen.  "Nikola Tesla nije bio razumen od strane svojih kolega, i mnogih savremenika" Glup primer, ali mislim da je nije bio razumet mi zvuči kao da je neki hrvatski ili bosanski akcenat.  Znam da je hercegovački priznat u srpskom jeziku, ali ne volim ga, i ne leži mi prizvuk.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!