Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
04.09 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Prilog ili pridjev?  (Прочитано 13188 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
123456
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
...
Име и презиме:
millie wolf
Струка: prof.
Поруке: 36


« у: 15.44 ч. 04.01.2012. »

Koja je vrsta rijeci SIMPTOMATICNO u sljedecoj kopulativnoj konstrukciji - Opet ste rekli jednu neistinu i to je zaista simptomaticno. Je li to prilog, tj. vrsi li ovdje funkciju priloskog predikativa?
Сачувана
duša
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 8


« Одговор #1 у: 20.00 ч. 16.01.2012. »

 У наведеној конструкцији СИМПАТИЧНО је придев (део именског предиката ЈЕ ЗАИСТА СИМПАТИЧНО) и добијамо га на питање КАКВО? док бисмо прилог добили на питање КАКО?  :)
Сачувана
radosch
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 23


« Одговор #2 у: 10.21 ч. 18.01.2012. »

Цитирано: 123456 link=topic=7166. msg64638#msg64638 date=1325688272
Koja je vrsta rijeci SIMPTOMATICNO u sljedecoj kopulativnoj konstrukciji - Opet ste rekli jednu neistinu i to je zaista simptomaticno. Je li to prilog, tj.  vrsi li ovdje funkciju priloskog predikativa?


to predikativni prilog. . . . . . .
Сачувана
radosch
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 23


« Одговор #3 у: 10.23 ч. 18.01.2012. »

Цитирано: radosch link=topic=7166. msg64700#msg64700 date=1326878463
Цитирано: 123456 link=topic=7166.  msg64638#msg64638 date=1325688272
Koja je vrsta rijeci SIMPTOMATICNO u sljedecoj kopulativnoj konstrukciji - Opet ste rekli jednu neistinu i to je zaista simptomaticno.  Je li to prilog, tj.   vrsi li ovdje funkciju priloskog predikativa?


da , mislim da je to predikativni prilog.  .  .  .  .  .  . 
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #4 у: 22.55 ч. 18.01.2012. »

Radose, ovo 'simptomaticno' se odnosi na izostavljenu imenicu 'nesto'.
Dakle: "Opet ste rekli jednu neistinu i to je (NESTO) zaista simptomaticno"
Radi se, dakle, o reci koja dopunjava imenicu a ne glagol. Znaci, ipak o pridevu.
Сачувана
duša
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 8


« Одговор #5 у: 23.37 ч. 18.01.2012. »

Radoše, potvrdu o tome da je Vaš navedeni primer imenski predikat (pom.  gl. +pridevska sintagma), odnosno, da je u pitanju PRIDEV možete naći u gramatici za srednje škole (ja imam staro izdanje - 1989.  od autora Živojina Stanojčića, Ljubomira Popovića i Stevana Micića i tu je na strani 214).  Pozdrav! :-)
Сачувана
radosch
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 23


« Одговор #6 у: 23.51 ч. 18.01.2012. »

Цитирано: VladKrvoglad link=topic=7166. msg64703#msg64703 date=1326923711
Radose, ovo 'simptomaticno' se odnosi na izostavljenu imenicu 'nesto'.
Dakle: "Opet ste rekli jednu neistinu i to je (NESTO) zaista simptomaticno"
Radi se, dakle, o reci koja dopunjava imenicu a ne glagol.  Znaci, ipak o pridevu.
. . mislio sam na pridev u sluzbi predikata odn.  predikativni pridev jer se odnosi na to da nesto jeste nekakvo a to jeste je od biti, a nesto biti nekakvo je predikativni pridev. . . . . . zamenio sam pridev sa prilogom. . . pridev u sluzbi imenskog dela kopulativnog predikata je dakle to, zar ne? malo je skakljiva terminologija koju stalno menjaju , pa se da covek zbuniti. . . .
Сачувана
radosch
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 23


« Одговор #7 у: 23.54 ч. 18.01.2012. »

. . izvinjavam se jer se zapravo radi o tome da sam umesto pridev napisao prilog pokusavajuci da se registrujem  . . . . . hvala na reakciji i izvinjavam se!!!!!!
Сачувана
radosch
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 23


« Одговор #8 у: 00.22 ч. 19.01.2012. »

Цитирано: radosch link=topic=7166. msg64706#msg64706 date=1326927290
.  .  izvinjavam se jer se zapravo radi o tome da sam umesto pridev napisao prilog pokusavajuci da se registrujem  .  .  .  .  .  hvala na reakciji i izvinjavam se!!!!!!

. . . mada je i dalje zbunjujuca terminologija . . . . . . veoma zbunjujuca. . . . .
Сачувана
duša
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 8


« Одговор #9 у: 01.55 ч. 19.01.2012. »

Да, Радоше,тако је (одг. бр.  6).  Нема потребе извињавати се.  И. . .  терминологија је заиста измењена, поготово у односу на време кад сам ја студирала.  Поздрав!  :) :-)
Сачувана
123456
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
...
Име и презиме:
millie wolf
Струка: prof.
Поруке: 36


« Одговор #10 у: 12.34 ч. 19.01.2012. »

Iza kopule ide i prilog za nacin, otuda moja nedoumica. Stanojcic i Popovic, strana 220 navode i konstrukciju sa priloskim predikativom:
Subjekat + kopula (jesam/biti) + priloski predikativ (1. priloska jedinica za mjesto, vrijeme ili nacin; 2. imenicka jedinica ili prilosko-padezna konstrukcija)
Navode primjer: Nikola je dobro. Da je primjer bio: Rekli ste istinu i to je dobro, ovo dobro bio bi prilog...?





Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #11 у: 13.48 ч. 19.01.2012. »

Opet nije. Dusha ce ti verovatno napisati da moras postaviti pitanje 'kakvo' za pridev (ili 'kako' za prilog), a ja cu dodati opet ono 'nesto': "Rekli ste istinu i to je (NESTO) dobro"

Dakle: prilog bi bio da je recenica glasila: "Rekli ste istinu i to je dobro receno."
« Задњи пут промењено: 14.00 ч. 19.01.2012. од VladKrvoglad » Сачувана
123456
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:
...
Име и презиме:
millie wolf
Струка: prof.
Поруке: 36


« Одговор #12 у: 15.32 ч. 19.01.2012. »

hvala!
Сачувана
duša
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 8


« Одговор #13 у: 15.38 ч. 19.01.2012. »

:-) Baš tako! :-) s tim što bih za ovaj Vaš primer (primer iz Gramatike) još dodala: u nezavisnoj rečenici: ". . . to je dobro", TO je subjekat - imenska reč: pokazna zamenica, a predikat je JE DOBRO; pitanje: kakvo je TO? po meni (ili, za jezičke čistunce: po mom mišljenju), to je imenski predikat: kopula JE+PRIDEV; a drugi pr.  bih ovako analizirala: JE DOBRO REČENO - predikativ, u glagolskoj sintagmi DOBRO REČENO glavna reč je REČENO - gl.  pridev trpni, dakle,GLAGOL i DOBRO je u tom primeru PRILOG.  Ostaje nedoumica: nepotpun predikat (JE DOBRO) - dobar postupak ili dobro učinjeno?! Bojim se da sam se previše raspisala i iskomplikovala nedoumicu :-[.  Više nisam sigurna da li sam u pravu :-\, pa bih volela komentar nekog kompetentnijeg od mene.  :-) Od mene toliko.  Pozdrav!
Сачувана
radosch
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 23


« Одговор #14 у: 21.24 ч. 19.01.2012. »

problem je u tome sto u raznim gramatikama ista stvar se drugacije naziva.....uglavnom su izbacili originalne nazive koji su vladali kod prvih gramaticara i polako ubacuju latinski princip ili ni ne znaju sta ubacuju  i tu dolazi do prepirki , jer se za jedno te isto kaze na nekoliko nacina i svi nacini se srecu.....a svaki udzbenik fura svoj princip..jezivo!
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!