OMali
pod_nadzorom
одомаћен члан
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 250
|
 |
« Одговор #3 у: 08.36 ч. 11.02.2013. » |
|
Sintaktički termin koji koriste u engleskom za ovaj element "uoči današnjeg susreta" je "adjunct". Ovaj termin označava sintaktički konstituent koji je najčešće neobavezan, i koji daje dodatne informacije o tome o čemu pričamo. U tvojoj rečenici osnovni sadržaj rečenice je "Nikolić je izjavio nešto", a kad je izjavio, zašto, dje, i je li se derao kad je to izjavio to su informacije koje tipično daje "adjunct". Iako ove iste informacije mogu biti sadržane u nekom od glagolskih komplemenata one su tipično dio koji možeš izostaviti u rečenici, a ljudi mogu posle da pitaju kako, zašto, dje i takve stvari. Da se objasni razlika izmedju adjunkta i komplementa trebala bi poduža priča i zato najbolje da pogledaš o tome u Cambridge Grammaru od Huddlestona i Pulluma, oni su to lijepo objasnili.
Ukratko, "uoči" nije sintaktički konstituent u tvojoj rečenici, što znači da nema funkciju u rečenici. To je predlog koji je "head" predloške fraze "uoči današnjeg sastanka", a ta fraza ima funkciju u rečenici koju možeš i sintaktički i semantički da analiziraš kao cjelinu. To naravno znači da ni imenična fraza "današnjeg sastanka" nije poseban sintaktički konstituent u rečenici, nego je sintaktički konstituent u okviru predloške fraze - komplement predloga "uoči", koja kao što rekoh čini cjelinu i semantički i sintaktički.
Kao što si rekla, postojanje gomile padeža u srpskom jeziku je osnovni (iako naravno ne i jedini) razlog što su sintaktički konstituenti u rečenici veoma mobilni. Iako su ove vremenske odrednice prilično mobilne i u engleskom, ipak možeš da kažeš da je generalno linearnost elemenata u rečenici skoro pa zapisana u kamenu. Uglavnom, ova mobilnost ti može pomoći da jasno uočiš da je predloška fraza "uoči današnjeg sastanka" sintaktički konstituent u rečenici. Možeš da je mrdaš lijevo ili desno ili dje oćeš, ali ne možeš riječi koji čine ovu frazu a da zadržiš smisao:
Uoči današnjeg sastanka Nikolić je izjavio.. Nikolić je uoči današnjeg sastanka izjavio.. Nikolić je izjavio uoči današnjeg sastanka...
Obično su elementi rečenice kompleksniji od riječi, najčešće su fraze, jer u cilju jasnoće i preciznosti proširimo svoju poruku sa nečim, pa nije "sastanak" nego je "današnji sastanak", pa onda izaberemo predlog kojim ustanovljavamo vremenski kontekst dešavanja: uoči današnjeg sastanka, poslije današnjeg sastanka, u toku današnjeg sastanka itd. Da to ne radimo jezik bi zvučao što bi rekli na engleskom kao "primer language", bukvarski, Siniša i osa i tako.
Važno je da u glavi razdvojiš sintaksu od semantike kad kreneš da analiziraš rečenicu. Veoma je zbunjujuće zbog toga koristiti termin "priloška odredba za vrijeme" jer pravi zbrku sintakse i semantike. "Odredba za vrijeme" nije sintaktički termin, to je švajcarska fraza koju koristimo da kažemo "e ovaj odje dio nam govori kad se pičvajz desio". Ono što će ti učiniti život lakšim u analizi je da jednostavno kažeš da ova fraza označava vrijeme i ne moraš da se bakćeš uopšte da smišljaš posebnu riječ ili termin da bi rekla što je jasno. Znači "priloška odredba za vrijeme" je pogrešan izraz, a "odredba za vrijeme" je po sebi nepotreban izraz u smislu njegovog ustanovljavanja kao gramatičkog termina. Na kraju nismo ni Hrvati pa da imamo tu vrstu kompulzivne opsesije sa smišljanjem novih riječi. Enivej, u engleskom da približiš semantički značenje adjunkta mogla bi da kažeš ovo je "circumstantial adjunct", ili "temporal adjunct" ili "adjunct of time" ili kako god, ne moraš da budeš precizna tu, važno je da je to osnovni kamn sens što pričaš. Ali gramatički moraš da budeš precizna i morala bi da kažeš ovo je "predloška fraza" zato što je to pojam jasno definisan, kao što je jasno definisan "predlog" kao kategorija riječi. Znači ne mora imati funkciju "priloške odredbe" i nije "uoči današnjeg sastanka" "priloška šta god" jer su prilozi riječi koje su definisane na drugačiji način nego predlozi. Ono što treba da kažeš je da je "uoči današnjeg sastanka" predloška fraza koja ima funkciju adjunkta u rečenici. Ako oćeš da približiš značenje tog elementa reći ćeš da taj adjunkt jasno izražava vrijeme pa ga možeš krstiti temporalni, vremenski ili adjunkt za vrijeme ili nešto tako.
Sad kad znamo značenje, i utvrdili smo da je predloška fraza sintaktički konstituent u rečenici možemo sintaktički dalje da je analiziramo. Može se uočiti da se predlog "uoči", kao "head" fraze, često modifikuje imeničnom frazom, na primjer: dva dana uoči današnjeg sastanka a često i sa prilogom, na primjer: neposredno uoči današnjeg sastanka..Na ovaj ili neki sličan način analiziramo frazu a ne rečenicu, važno je da uvijek znaš na kojem nivou u analizi se nalaziš da se nebi izgubila.
Možeš i dalje da analiziraš ako te interesuje, pa da uporediš predlog "uoči" sa drugim mogućnostima koje tipično nalaziš u ovakvoj frazi, na primjer:
za vrijeme današnjeg sastanka
nakon današnjeg sastanka
u toku današnjeg sastanka
poslije današnjeg sastanka
Odje jasno vidiš da se sintaksa i značenje uvijek ne poklapaju precizno. Jasno je da ćemo shvatiti da su "za vrijeme", "nakon", "u toku" i "poslije" elementi kojima ustanovljavaš vremenski kontekst Nikolićeve izjave. To je semantički gledano kako bi izdvojila elemente. Sintaktički je analiza drugačija. Sve ove fraze gore su predloške fraze sa predlogom kao osnovnim elementom fraze. "Za" uzima imeničnu frazu "vrijeme današnjeg sastanka" kao komplement, "nakon" uzima "današnjeg sastanka", "u" uzima "toku današnjeg sastanka" i "poslije" uzima "današnjeg sastanka" kao komplement. Znači, iako čine semantičku cjelinu, elementi "za vrijeme" i "u toku" nisu jedna riječ niti su jedan element sintaktički, to je važno da uočiš.
Kad pogledaš, teško da možeš da utvrdiš šta tačno predlog "za" sam za sebe znači u frazi "za vrijeme". S druge strane, "u" je predlog koji koristimo sa značenjem mjesta ali koji u frazi "u toku nečega" ima jasno temporalno značenje jer vremenski period percipiramo kao neki prostor "od ovog mjesta do ovog mjesta" ili tako, a "tok" takodje metaforično izvodimo iz osnovnog značenja toka kao u ovoj rečenici na primjer:
Višegradska kotlina je jedna od rijetkih proširenja u toku rijeke Drine koji se sastoji djelimično od visokih klisura i planina.
Ako oćemo sintaktički dalje da analiziramo funkciju fraze "u toku rijeke Drine" prvo što vidimo je da ona nije sintaktički element u rečenici već je komplement u imeničnoj frazi "rijetkih proširenja u toku rijeke Drine". Ovo je imenična fraza kojoj je head imenica "proširenje" očigledno, i koja je modifikovana ispred sa "rijetkih" a otpozadi sa "u toku rijeke Drine". Ova imenična fraza čini i semantičku i sintaktičku cjelinu. Ona je sintaktički element u strukturi rečenice.
Ali ako uzmemo sad Toma opet, na primjer:
Predsjednik Nikolić je gospodji Olbrajt u toku sastanka ponudio kompletnu uslugu ukopa po diskontnoj cijeni.
U ovoj rečenici predloška fraza "u toku sastanka" je sintaktički element u strukturi rečenice. Ova fraza je (temporalni) adjunkt koji naravno govori kad je Nikolić ovo predložio.
|