Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
07.08 ч. 16.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Kud i kamo bolje  (Прочитано 7844 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
bunker310
гост

Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 2


« у: 14.34 ч. 18.08.2013. »

Na internetu sam našao ovu definiciju pojma "kud i kamo" : "-Pridjevni dodatak koji izražava bolju od solucija. ".  E, sad mene zanima da li ovaj izraz znači "puno" bolje, "malo" bolje, "jedva" bolje, najbolje ili nešto drugo?

Hvala na odgovorima.
Сачувана
Пера
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Петар Радоничић
Струка:
Поруке: 92


« Одговор #1 у: 22.19 ч. 18.08.2013. »

Куд и камо боље значи врло или веома боље, али постоји и оно друго: куд и камо лошије, слабије итд
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #2 у: 22.29 ч. 22.08.2013. »

То се пише заједно — кудикамо. Види у РЈН код Клајна.
Сачувана
Пера
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Петар Радоничић
Струка:
Поруке: 92


« Одговор #3 у: 11.23 ч. 24.08.2013. »

Постоји ли још неки лингвист осим Клајна? Каква је то зараза, сви га цитирају? А зашто? Питам се када ће овај народ да схвати шта су Клајнове Недоумице за српски језик? Елементарна неопогода!!! Да ли је могуће да се тако слепо верује једној назовилингвистичкој писанији? Ко је то Клајна прогласио оцем српског језика и његовим законодавцем? Да ли је могуће да нико нема неко своје знање, нешто што ће се у човеку бунити против Клајнових ставова?
Видим да су, барем на сајтовима који третирају српски језик, људи подељени у две групе: једну чине они који, из њима знаних разлога, дувају у Клајнова једра, а другу ови који слепо верују. Да ли неко размишља својом главом? Што се пре освесте, то боље за српски језик!
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #4 у: 13.36 ч. 27.08.2013. »

Постоји ли још неки лингвист осим Клајна?
Постоји, и сви ће ти рећи да се кудикамо пише заједно. Погледај и у РМС.
Ово што си написао је, најблаже речено, некоректно:
Цитат
Да ли неко размишља својом главом?
Сачувана
Пера
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Петар Радоничић
Струка:
Поруке: 92


« Одговор #5 у: 20.14 ч. 27.08.2013. »

Зоране, у праву си за кудикамо, мада сам цео претходни пост написао у вези оног "Види у РЈН код Клајна", тако да сам на тему и заборавио. Али то ме не оправдава.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #6 у: 20.48 ч. 27.08.2013. »

Зоране, у праву си за кудикамо, мада сам цео претходни пост написао у вези оног "Види у РЈН код Клајна", тако да сам на тему и заборавио. Али то ме не оправдава.
РЈН је само приручник, није ни пропис ни закон. Има и код Клајна недоследности и нелогичности. Ипак, овде се често цитира. Укуцај Клајн у претрагу па ћеш видети.
Имали смо одавно чак и посебну тему о њему.
Ти си овде нов, па ниси у току.

« Задњи пут промењено: 20.57 ч. 27.08.2013. од Зоран Ђорђевић » Сачувана
Пера
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Петар Радоничић
Струка:
Поруке: 92


« Одговор #7 у: 12.41 ч. 28.08.2013. »

Знам да Клајна невероватно много цитирају. Потпуно неоправдано, јер Недоумице имају превише грешака. Да ли људи знају то што кажеш, а што је апсолутно тачно, да то није ни пропис ни закон? Изгледа да не знају или је нешто друго у питању. Не бих више овом приликом о њему и Недоумицама, да од Пеђе не бих добио пацке.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #8 у: 20.19 ч. 28.08.2013. »

Кад неко жели да одговори на неко питање онда се обично позове на неки извор. Важећи правопис, РМС, "жуту граматику" или нешто треће. Клајн је ту врло чест као ауторитет.
Ко сам ја да теби кажем како се пише кудикамо? Могу да се позовем само на мој лични језички осећај и ништа више. Морам то нечим да поткрепим.
Сачувана
VladKrvoglad
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.137


« Одговор #9 у: 21.16 ч. 28.08.2013. »

Знам да Клајна невероватно много цитирају. Потпуно неоправдано, јер Недоумице имају превише грешака. Да ли људи знају то што кажеш, а што је апсолутно тачно, да то није ни пропис ни закон? Изгледа да не знају или је нешто друго у питању. Не бих више овом приликом о њему и Недоумицама, да од Пеђе не бих добио пацке.

Klajn nije bezgresan, naravno. Ali da 'Nedoumice' imaju previse gresaka???
Nije poenta u tome. "Greske" su se pojavile u glavama onih koji ne shvataju da je standarni jezik Srba - ekavica i ijekavica. To su uglavnom oni koji govore ekavicom i prosto ne mogu da se sete da postoji iole ista drugo osim onog sto oni bogom dano pricaju. Ako cuju ijekavicu, onda je to odmah "hrvatski'.  
Trebalo bi da se sete da je i Vuk Karadjic bio ijekavac. Kao i mnogi drugi znameniti ljudi iz naseg naroda.
Danasnji novokomponovani 'ultralingvisti' koji ne vide dalje od nosa - to su ti o kojima Pera prica kao o 'mnogim lingvistima'... Cast izuzecima, naravno.
Сачувана
Тагови: kud i kamo  kud  kamo 
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!