Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
16.06 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Ću da dem pet jabuka na pet žena.  (Прочитано 5010 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Didaskalija
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Ivana Mihajlović
Струка:
Поруке: 19


« у: 19.36 ч. 31.01.2014. »

Kad sam bila mala, otac me je pitao kako bih ovu rečenicu rekla pravilno, i sećam se, nakon mog bezuspešnog lupetanja, sam odgovorio: "Daću pet jabuka petorama žena". Pa me sad zanima, da li je baš tako?
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #1 у: 21.01 ч. 31.01.2014. »

Rekla bih .... petorama ženama.

Mislim da obe reči sintagme petore žene (nom.)  treba staviti u dativ.

Ako nije tačno, neka me neko ispravi.
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Didaskalija
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Ivana Mihajlović
Струка:
Поруке: 19


« Одговор #2 у: 21.11 ч. 31.01.2014. »

A da, sad je jasno kad si ih vratila u nominativ. Smiley Mnogo sam se udaljila od ovih stvari.
Сачувана
Suomalainen
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Student srpskog jezika i književnosti
Поруке: 258



« Одговор #3 у: 17.40 ч. 02.02.2014. »

     Zar ne bi bilo petorIma ženama? Smiley
     Broj pet je nepromenljiv broj. Sintagma pet žena je nepromenljiva, pa ako želimo zadržati broj u rečenici, moramo reći Daću pet jabuka ženama kojih je pet. No, pošto ne možemo menjati broj pet, možemo ga transformisati u brojni pridev, koji glasi petore (petori, petore, petora), kao što ste i rekli. Ali, s obzirom na to što je brojni pridev – menja se kao pridev, pa bi bilo petorima, ne *petorama (Dajem lepim ženama, pa tako i Dajem petorima ženama).
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #4 у: 18.00 ч. 02.02.2014. »

Moguće.  Smiley

Uopšte nemam osećaj kako bi se petori, petore, petora menjalo  po padežima. Da li sam dobro razumela, da nezavisno od roda, u ovom slučaju u dativu uvek ide nastavak -ima, tj. za sva tri roda?
Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #5 у: 18.10 ч. 02.02.2014. »

Prema ovome, brojni pridevi se primenjuju samo na ...

http://zapetplus.blogspot.com/2012/11/blog-post_4404.html

Бројни придеви означавају колико има предмета који су означени именицама које увек имају множину. Мењају се само по роду.

двоја врата, троје маказе, четворе фармерке, петоре наочаре

Промена по роду: двоја уста, двоје панталоне


... onda ispada da uz imenicu žene ne možemo da primenimo brojni pridev?

Elem, moglo bi da se kaže: petori ljudi, petore makaze, petora vrata; ali ne i petore žene, jer žene imaju i jedninu - žena.
« Задњи пут промењено: 18.17 ч. 02.02.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
s.z.
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:
_
Име и презиме:
s.z.
Струка: _
Поруке: 900



« Одговор #6 у: 18.16 ч. 02.02.2014. »

Колико ја знам, 'петорима' се користи за све речи, без обзира на род, јер се ради о бројном придеву. Исто као што придев 'леп', 'лепа' и 'лепо' имају само облик 'лепим' (а не 'лепшем' и 'лепом' - ово друго је прихватљив облик, али сама под једним другим значењем), тако и овде имамо само 'петорима'. Мислим да је то Соумалаинен рекао.

Узгред, ни ја немам природан осећај за промену ових речи по падежима. Мало ко има.
Сачувана

자세히 보아야
예쁘다
오래 보아야
사랑스럽다
너도 그렇다
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #7 у: 18.25 ч. 02.02.2014. »

Našla sam i na ovom forumu, pogledati pod D

http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=2376.0;prev_next=prev

Цитат
Д — бројни придев: стоји 1. уз именице које немају једнину (pluralia tantum) сва три рода (двоје маказе, троји резанци, четвора врата), 2. уз именице које означавају пар (троје чарапе = ’три пара чарапа’) или 3. (доста ређе) када именује број одвојених скупова бића или предмета: двоји просци (= две групе просаца), троји јарићи (= три „генерације“ јарића).

Uzgred, ili sam u zabludi, ili u pravu: zar nije od mn. rezanci jednina rezanac? Rezanci su ono što se stavlja u supu, slažemo se oko toga? Zašto se (jedan) rezanac ne bi tako zvao?

Treba pogledati u rečnik.  Smiley
« Задњи пут промењено: 18.31 ч. 02.02.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #8 у: 18.39 ч. 02.02.2014. »

Prema Stevanoviću jeste pluralija tantum, ali opet, pitam se, pitam...

Цитат
158. Ima i imenica što se upotrebljavaju samo u obliku množine, i zato se zovu pluralija tantum. To su imenice koje označavaju (ili su bar nekad označavale) pojedine predmete sastavljene od više delova, od više čestica ili pojave koje se izražavaju na više mesta ili u više mahova.

    a) S tim oblikom srećemo veliki broj mesta, kako ćemo to videti iz ove nekolike naredne rečenice:

    Karlovci su bili prvi centar prosvete i kulturnog života među Srbima severno od Save i Dunava. – Stragari, Natalinci, V re oci i Parcani su nazivi poznatih mesta u Srbiji, Šaranci jedno crnogorsko pleme pored Tare, Pljevlja najeeća varoš u severozapadnom Sandžaku, a Krivošije su brdovita naseljena visoravan iznad Risanskog zaliva.

    b) Kao navedene vrlo se često upotrebljavaju i imenice:

    naočari, nogari, grudi, Karlovci, Kolari, opiljci, rezanci, leđa, prsa, nedra, kola, vrata, novine, gusle, jasle, toke, kučine, mekinje, pihtije, strugotine, desni, probadi; boginje, ospice, ponude itd.

Meni je rezanac legitiman oblik za jedninu. Kada npr. sa tacne (poslužavnika) na kojem se, recimo, rezanci suše, pojedeš jedan rezanac.  Huh   

Ono, istina, nekada su svi rezanci bili sastavni deo nečeg većeg, pa su se seckanjem pretvorili u rezance, ali ipak, brojivi su i ne liče mi na dvojinu. A, moram da dodam, imali smo fizičko na faksu na prvoj godini, i tokom časa aerobika bila sam zauzela neki iskrivljeni stav na parketu, i profesorka fizičkog mi je prišla i rekla: Kako to ležiš, kao kuvani rezanac!  Cheesy
« Задњи пут промењено: 18.50 ч. 02.02.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
MasaMalinovski
одомаћен члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Maša Malinovski
Струка:
Поруке: 374


« Одговор #9 у: 01.08 ч. 03.02.2014. »

Rezanci gramaticki izgledaju kao normalna mnozina ali se zapravo radi o gradivnoj imenici tako da su 'rezanci' odvojen pojam od 'rezanac' sto je nesto individualizovano iz te materije koja je prvobitna, umesto da je rezanac kao jednina prvobitan, dakle ono iz cega se dobija mnozina.
Mislim jezicki se svakako rezanci dobija iz rezanac ali pojmovno mozda ne tako da se tu desava neka separacija.
Ovo je samo moja bizarna teorija, mozda nema veze sa mozgom.
Сачувана
Ena
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка: filolog
Поруке: 1.114


« Одговор #10 у: 12.31 ч. 03.02.2014. »

Mogu da se složim, uz dodatak da se rezanci uglavnom koriste (i u stvarnosti i u jeziku, odn. u jezičkoj stvarnosti koja odslikava pravu stvarnost) mahom u množini. Retko se koristi jednina rezanac, ali i to može, navela sam gore dva usamljenija primera.  Wink

Ista (slična?) je stvar sa ospicama i boginjama, ukoliko imena ovih bolesti dovedemo u vezu sa njihovim ispoljavanjem tj.
simptomima - flekicama (plikčićima) koje ostavljaju na koži.

Uh, sada vidim da sam u prvoj rečenici upotrebila pleonazam (uglavnom .....mahom), ali neka ostane tako, nije na odmet.  Cheesy
« Задњи пут промењено: 12.33 ч. 03.02.2014. од Ena » Сачувана

These our actors, as I foretold you, were all spirits, and are melted into air, into thin air ...
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!