Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.44 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  
Аутор Тема: LOTR  (Прочитано 38790 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #15 у: 12.59 ч. 22.02.2007. »

U svakom slucaju HP ima vecu slicnost sa Dicsworld-om, ali to ni u kom slucaju ne znaci da je plagijat, jer zapravo i nije.. Sta, ako je neko napisao knjigu u kojoj ima magije, to znaci da je svaka naredna  sa slicnom tematikom plagijat?!?! Malkice mi nije jasno.. A i mene na fakultetu uce da su sve knjige zapravo "plagijati" jer gomila pisaca dobija ideju po drugim delima. I Roulingovoj takodje skidam kapu jer je zena stvarno fantasticno "odradila" posao. I jako je ruzno sto se uopste porede LOTR i HP jer ti serijali nemaju veze jedan sa drugim sem "drugog sveta" i magije. Stil, tema i u krajnjem slucaju kriticna masa citaoca su potpuno drugaciji.
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #16 у: 17.59 ч. 22.02.2007. »

Dobro vas uče na fakultetu Wink Umetničke teme svojina su celog ljudskog roda. Koliko je Tajnih večera ili Pijeta dosad naslikano i izvajano, i da li se one smatraju plagijatima? A ako se bavite književnošću, verovatno znate da postoji i tzv. ur-Hamlet, koji nimalo ne umanjuje vrednost onog za kojeg svi znamo Smiley
« Задњи пут промењено: 18.10 ч. 22.02.2007. од Lolita » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #17 у: 18.55 ч. 22.02.2007. »

A ja baš namerno nisam komentarisala poređenje s Roulingovom, sve u nadi da nećemo zabrazditi u analizu HP na ovoj temi. Cheesy
Tolkin je inače kategorički tvrdio da LOTR nije nikakva alegorija na Drugi svetski rat, a naravno niko ne mora da mu veruje ako neće. Smiley Razume se da je u vreme kada je pisao dosta takvih elemenata moglo da mu se "uvuče" u priču a da sam nije toga bio svestan.
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #18 у: 23.58 ч. 22.02.2007. »

Mozda nismo trebali da poredimo,ali samo se nametnulo. uostalom svi se slazemo da je lotr sjajan,a ovako se mozda razvija konstruktivna rasprava Wink
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #19 у: 01.54 ч. 23.02.2007. »

Što ih ne bismo poredili, niko nije nedodirljiv Smiley Ja inače ne volim idolopoklonički odnos čak ni prema najvećim umetničkim autoritetima, takve analize su uvek strašno dosadne i ne donose ništa novo, liče na one izanđale prikaze dela koje siroti đaci moraju naizust da uče u školi. Mnogo je zanimljivije sagledati svako delo iz nekog novog ugla Wink
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #20 у: 20.24 ч. 23.02.2007. »

Nije to u pitanju, ali ja zaista ne vidim bogzna kakve sličnosti osim pojedinih motiva koje se provlače kroz većinu dela epske fantastike, a tada nema razloga da mislimo kako ih je Roulingoiva uzela baš od Tolkina i ni od koga drugog. Jedino mi Dambldor liči na Gandalfa, druge konkretne sličnosti ne nalazim.
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #21 у: 13.28 ч. 25.02.2007. »

Mozda zato sto ih je glumio isti glumac?! Wink
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #22 у: 14.02 ч. 25.02.2007. »

Pa, više sam mislila na knjige nego na filmove, ali možda ima nečeg i u tome. Cheesy

Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #23 у: 15.28 ч. 26.02.2007. »

Pa, lice ti zato sto su obojica "veliki carobnjaci" inace, imaju totalno drugaciju istoriju i pricu uopste. S obzirom da i u jednoj i u drugoj "knjizi" ima magije, ocekuje se da ima neke slicnosti... Ne?
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #24 у: 15.32 ч. 26.02.2007. »

To je već pitanje opšte sličnosti u žanru, ne bih rekla da se radi o direktnom preuzimanju, kao ni za ostale sličnosti. Inače nemam ništa protiv takve analize, samo mi se učinilo da smo počeli da pričamo o Roulingovoj a ne o Tolkinu, u kom slučaju treba da pređemo na njenu temu. Smiley
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #25 у: 18.40 ч. 26.02.2007. »

Ja definitivno ne mislim da se radi o preuzimanju, cak mi je to veoma smesno. Svaka knjiga je zasebna, a cak ako je pisac/spisateljica dobila ideju iz nekog drugog dela, moze biti veoma pohvalno. Uostalom, da ja napisem extremno dobru knjigu bila bih srecna da drugi pisci dobijaju nadahnuce citajuci je.  Roll Eyes
Ali, dok ja napisem "extremno dobru knjigu"...  Grin Cheesy Roll Eyes
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #26 у: 20.19 ч. 26.02.2007. »

Ekstremno dobra knjiga je ekstremno relativan pojam, draga Amarilis Smiley Ako imate želju da pišete, to svakako treba da radite, ne razmišljajući mnogo o tome da li će to biti ekstremno dobro ili ekstremno loše. Uostalom, to je stvar ukusa Smiley
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #27 у: 01.05 ч. 27.02.2007. »

Ah,naravno! piskaram ja stalno, ali se to "extremno dobro" odnosi na moj ukus Smiley dok sama ne procenim moje "delo" kao takvo-necu ga poturati drugima pod nos Grin
Сачувана
Amarilis
сарадник
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:
Milena XXX
Поруке: 109



« Одговор #28 у: 01.11 ч. 27.02.2007. »

i jos jedna stvar - molim bez persiranja, bar meni, jer mi to daje utisak "drugarskije" atmosfere! Grin nekako mi je lepse, opustenije i naravno neformalnije..  Smiley
Сачувана
Lolita
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 500


« Одговор #29 у: 01.16 ч. 27.02.2007. »

Kako ti kažeš, Amarilis Smiley
I, mislim da si u pravu: najvažnije je šta ti misliš o onome što si napisala Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 [2] 3 4  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!