Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
06.29 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Гласање
Питање: Колико користите латиницу и ћирилицу?
Користим оба писма по потреби - 15 (35.7%)
Коритим углавном ћирилицу - 10 (23.8%)
Користим само ћирилицу - 6 (14.3%)
Користим углавном латиницу - 7 (16.7%)
Користим само латиницу - 4 (9.5%)
Укупно гласова: 36

Странице: [1] 2 3 ... 6
  Штампај  
Аутор Тема: Колико користите латиницу и ћирилицу?  (Прочитано 51333 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« у: 12.46 ч. 18.01.2006. »

Актуелно је питање српског писма и постоји доста велика подела између оних који се залажу за латиницу и ћирилицу.

Не бих овде покретао питање које писмо треба користити, али би било занимљиво знати колико посетиоци Вокабулара користе ћирилицу и латиницу.
« Задњи пут промењено: 12.51 ч. 18.01.2006. од pedja » Сачувана

Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #1 у: 17.58 ч. 20.01.2006. »

Не знам зашто се не би покретало питање коришћења ћирилице. Мислим да је то важно из много разлога. Један од разлога је и то што нам још нико није објаснио зашто се толико користи латиница. У штампи, на телевизији, свуда где не мора. Први пут сам на овом форуму, али ћу га често посећивати и сарађивати.
Сачувана
Igor
Гост
« Одговор #2 у: 18.13 ч. 20.01.2006. »

Nisam fanatični obožavalac ćirilice, ali smatram da je treba negovati i voleti kao svoje pismo. Iz tog razloga sam insistirao da Vokabular bude napisan na ćirilici, ali latinicu koristim iz čiste navike.

Evo i ova poruka je automatizovano otkucana na latinici Smiley
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #3 у: 23.00 ч. 20.01.2006. »

Nisam fanatični obožavalac ćirilice, ali smatram da je treba negovati i voleti kao svoje pismo. Iz tog razloga sam insistirao da Vokabular bude napisan na ćirilici, ali latinicu koristim iz čiste navike.

Evo i ova poruka je automatizovano otkucana na latinici Smiley
Поштовани Игоре,
Већина људи је, не знам зашто, навикла да користи латиницу. Откуда вам таква навика? Да ли вас је неко терао на то?
Све и да јесте, требало је да се буните. Где је онај пословични српски инат? Писати ћирилицом је, поред осталог, и манифстација патриотизма.
Сачувана
Igor
Гост
« Одговор #4 у: 23.07 ч. 20.01.2006. »

Slažem se sa vama u potpunosti, ali nisam se bunio, ne mogu da kažem pravi razlog zašto nisam ali nisam. Ja i latinicu smatram srpskim pismom, ne koliko i ćirilicu ali ne mogu da se složim sa tim da nije naša.
Сачувана
Miloš Stanić
сарадник
одомаћен члан
****
Ван мреже Ван мреже

Поруке: 207


« Одговор #5 у: 11.11 ч. 21.01.2006. »

Matorac,

Evo jedan koristan link u vezi latinice:

http://srpskalatinica.tripod.com/
Сачувана
Fantina
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Поруке: 6


« Одговор #6 у: 09.43 ч. 23.01.2006. »

Ne znam za Igora, ali ja sam navikla na latinicu iz sledećih razloga: naučila sam oba pisma sa 4 godine, sve sam oko sebe smarala slovima; od prvog razreda sam učila nemački jezik u školi, a od drugog da pišem na tom jeziku; onda, bila je kao neka "moda" (pitanje intelektualnog prestiža, šta li) pisati "štampanu" latinicu (po leksikonima, pisamca između klupa i slično), a onda sam jednostavno krenula da pišem i "pisanu" latinicu; u doba moga školovanja, ravnopravno samo čitali (u lektiri) i pisali (na pismenim zadacima) i latinicu; imala sam drugaricu iz Zagreba i bila sam sva ponosna i osećala se superiornom zato što ja znam dva pisma, a ona samo jedno, i bila sam veoma ponosna zato što sam u Beogradu i "što se u Beogradu nauči više". I dalje mislim da je to prednost, da to nije nikakvo odricanje od matičnog ćiriličnog pisma, jer ćirilicom se i dalje koristim, čitam je i pišem kad to situacija nalaže (ćirilični formulari, sva službena pisanija, privatna pisma nekome ko slabo stoji sa latinicom),  samo sam zadržala naviku da pišem (i potpisujem se) latinicom (lepši mi je latinični rukopis, na kraju krajeva) i uopšte se ne osećam manje "srpskom" zbog toga, naprotiv. Osećam se vrlo "srpskom" upravo zato što u ovoj eri globalne jezičke anglizacije postoje i srpska ćirilica i srpska latinica (ako bismo iznašli jednoslovne znakove za lj, nj i dž) kao modeli savršenog principa jednog pisma (ne znam da li grešim, ali svahili ima isti princip, zar ne?...).     
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #7 у: 22.23 ч. 25.01.2006. »

Ово је први пут да ми неко лепо објасни зашто користи латиницу. Хвала.
Сачувана
Александра
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 29



« Одговор #8 у: 20.22 ч. 03.02.2006. »

Латиницу користим само кад морам - кад пишем на енглеском језику и кад пишем другарици, хрватици, писма.
Сачувана
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #9 у: 23.20 ч. 03.02.2006. »

Мислим да би Срби требало да раде овако као Александра. Само кад морају. Али и без правописних грешака; Хрватица се пише великим словом. Само придев ''хрватски'' пише се мали. Извините Александра, не могу да одолим.
Сачувана
Igor
Гост
« Одговор #10 у: 23.25 ч. 03.02.2006. »

Čemu taj fanatizam u poštovanju ćiriličnog pisma?

Zar sam ja manji Srbin ako pišem latinicom?
Сачувана
Александра
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 29



« Одговор #11 у: 23.26 ч. 03.02.2006. »

:-)

Зна Александра то, али омакло јој се ;-)

И, да - разумем Вас око исправљања, и колико је тешко одолети томе, јер, и ја то стално радим ;-)
Сачувана
Ружица Марјановић
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Поруке: 24


« Одговор #12 у: 14.02 ч. 04.02.2006. »

Чини ми се да је изузетно важно да свако има могућност да користи писмо које жели, као на овом форуму, али треба појединцу оставити право избора. Свако инсистирање да други користе писмо које смо ми изабрали води ка угрожавању права на избор, које смо за себе већ обезбедили.

Сачувана
Александра
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 29



« Одговор #13 у: 14.24 ч. 04.02.2006. »

Није ствар у томе да ли сам већи Србин ако пишем ћирилицом. У питању је свест коју имам о својој култури и колико је поштујем и колико ми је стало да се она очува.

Па и страни језик ако не употребљавате неко време заборавите га.. Исто је и са писмом.. Зато, уопште ми се не свиђа што запостављамо наше писмо (које је много лепше од латинице) (-:
Сачувана
Ружица Марјановић
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Поруке: 24


« Одговор #14 у: 15.57 ч. 04.02.2006. »

Koji je kriterijum kojim se odredjuje lepota pisma? Kako se iz tog kriterijuma isključuje subjektivnost?

Prethodna dva dana družila sam se sa tri znacajna srpska pisca, jedan od njih je nač vodeći esejista i odličan prevodilac. Baveći se kulturom (verovatno uz svest koliko je to znacajno), dovukla sam u grad u kome zivim tri kvalitetna savremena književnika i promovisali smo njihov novi književni časopis (ćirilični, ali niko nije uočio tu vrednosnu dimenziju) i evo sad gledam knjige koje su mi poklonili - pet naslova je stampano ćirilicom, a tri latinicom. Latinična izdanja su uglavnom prevodi.

Nekako mi se čini da je ovde danas ćirilica dovoljno zastupljena i da nema potrebe toliko ganjati ljude da čuvaju pismo koje  (više!) nije ugroženo. Važnije je čuvati ljude koji će tim pismom pisati u budućnosti (ako je bude), a mi ljude tradicionalno najlakše trošimo.
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3 ... 6
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!