Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
10.45 ч. 18.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
Аутор Тема: laptopi - laptopovi  (Прочитано 25538 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Pedja
администратор
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:
DataVoyage
Име и презиме:
Предраг Супуровић
Струка: програмер
Поруке: 1.958



WWW
« у: 00.32 ч. 29.10.2007. »

Sta je ispravno: laptopi ili laptopovi?
Сачувана

kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #1 у: 00.36 ч. 29.10.2007. »

Zar već postoji pravilo i za ovo?
Meni bolje zvuči duži oblik, no ko zna.
Сачувана
џафир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 88


« Одговор #2 у: 00.40 ч. 29.10.2007. »

Па чини ми се да је устаљеније лаптопови... Али ми се више свиђа лаптопи... Шта је правилно, не знам. Smiley
Сачувана
Tamara Letić
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
-
Име и презиме:

Поруке: 76



« Одговор #3 у: 00.44 ч. 29.10.2007. »

Postoji, postoji pravilo i za ovo, a nalazi se u knjižici „Do you speak anglosrpski? / Rečnik novijih anglicizama” by Vera Vasić, Tvrtko Prćić i Gordana Nejgebauer, Novi Sad, Zmaj, 2001.

Pravilo je laptop, n. pl. laptopovi
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #4 у: 01.08 ч. 29.10.2007. »

Dok Klajn i Šipka daju samo laptopi. Smiley

U sličnim ćorsokacima moraju se prihvatiti oba rešenja (dok eventualno nešto zvanično ne presudi).
Сачувана
Tamara Letić
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
-
Име и презиме:

Поруке: 76



« Одговор #5 у: 01.32 ч. 29.10.2007. »

To nisam znala.
Vidiš, to samo govori o neodgovornosti i površnosti naših „jezičkih autoriteta/uzora”.
Recimo, Rečnik anglicizama je naštampan PRE Rečnika stranih reči i izraza. Profesori/lingvisti/asistenti/lektori su IMALI OBAVEZU da to pročitaju i koriguju, što znači da su trebali i ovaj oblik (laptopi) uneti u Rečnik.
C-c-c- Roll Eyes šta reći.
Moja drugarica je jedna od izabranih koja je pregledala određeni broj strana i to je izgledalo ovako: zvali su je u ponedeljak da pregleda do srede jer Rečnik MORA da se štampa u četvrtak. Ona je pregledala, dodala nekoliko reči, jednu su ubacili i to je to. Sve se radilo na brzinu, a imali su 70-ak godina (još od Vujaklijinog Leksikona iz '36) da ga lepo sklope.
Sad najavljuju nov....
Mislim stvarno ... baš mi se gade.
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #6 у: 02.48 ч. 29.10.2007. »

Nije stvar (samo) u tome. Jednostavno, nemamo ništa zvanično, pa preostaje samo da se oslonimo na savete, a i vrhunski stručnjaci u nekoj oblasti mogu da imaju (i često imaju) različita mišljenja oko toga kako treba da izgleda nešto što još nije regulisano. Svakako i jedni i drugi (tj. Klajn i Šipka s jedne strane i Vasićeva, Prćić i Nejgebauerova s druge) imaju argumente za svoj stav — da ih nemaju, ne bi predložili da bude baš tako — a nije na nama da vagamo čiji su argumenti jači; prihvataju se, jednostavno, i jedni i drugi.
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #7 у: 07.29 ч. 29.10.2007. »

A stvar je u tome i što se na tu reč mogu primeniti oba pravila: može se shvatiti kao prava dvosložna, u kom će slučaju imati kraću množinu, a može se shvatiti i kao složenica od dve jednosložne (što i jeste u engleskom), pa će imati dužu množinu spram drugog dela.

Sličan rezon za "desktop", "palmtop", "cede/CD", "dividi/devede/DVD", "ajpod", "kvoterbek" itd.

(I moram priznati da mi je Prćić po tom kriterijumu nelogičan. Ako već propisuje da je reč jedinstveno dvosložna, onda bi morao da propiše i kraću množinu.)
« Задњи пут промењено: 07.32 ч. 29.10.2007. од Нескафица » Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #8 у: 20.24 ч. 29.10.2007. »

Zaqto ja čekam i dalje to drugo najavljeno izdanje, koje treba da ima još neke reči i ispravljene greške... ali dok ga dočekam... Sad
Сачувана
Tamara Letić
језикословац
члан
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
-
Име и презиме:

Поруке: 76



« Одговор #9 у: 22.23 ч. 29.10.2007. »

Bojane, svi ti autori su u ISTOM odboru za planiranje jezika, gde se DOGOVARAJU i ODLUČUJU kako će GLASITI određene reči. Obično Milka Ivić PRESUDI  Lips Sealed.
Kanda se rad političara preneo i na jezičare - da izađu s istog sastanka i imaju različite odgovore  Huh.

I šta sad ja treba da imam od literature kad hoću da proverim jednu reč (ili više njih) ukoliko nemam koga da pitam? Praktično mi trebaju svi priručnici ikad izašli da bi mi savest bila mirna da sam dobro ispisala nešto ili nekog pravilno savetovala. Onda mi je praktičnije (i jeftinije) da se preselim u Maticu.
« Задњи пут промењено: 22.31 ч. 29.10.2007. од Tamara Letić » Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #10 у: 12.22 ч. 30.10.2007. »

Ma, jok, ne sekiraj se ič dokle god na dva mesta piše različito, a oba su pisana od relevantnih lica - prihvatiš koje ti se više sviđa, dok oni ne odluče koje je, ako nisu oba, pravilno.

Usput, iskreno se nadam da će Šipka i Klajn štampati i novo izdanje i samo dopunu postojećem, pa da ja lepo kupim ovu drugu, a oni koji još nemaju Rečnik - kupe Rečnik.
Сачувана
Нескафица
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 731


« Одговор #11 у: 13.02 ч. 30.10.2007. »

Naravoučenije: srpske rečnike ne kupovati pre 5. izdanja (ako ga dožive) Smiley
Сачувана
Бојан Башић
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611


« Одговор #12 у: 18.33 ч. 30.10.2007. »

Bojane, svi ti autori su u ISTOM odboru za planiranje jezika, gde se DOGOVARAJU i ODLUČUJU kako će GLASITI određene reči. Obično Milka Ivić PRESUDI  Lips Sealed.

Tačno, ali obrati pažnju: to stoji samo za ono što izađe pod pokroviteljstvom dotičnog Odbora. Ne mora svaki član, pre nego što će išta sam napisati, da saziva sastanak sa svim ostalim članovima radi dogovaranja.

Uzgred, nemoj na osnovu ovoga što pišem pomisliti da mi se sviđa ova situacija; svakako bi svi bili zadovoljniji da se sve podudara, samo kažem da nije ni ovo baš toliko neobjašnjivo.

I šta sad ja treba da imam od literature kad hoću da proverim jednu reč (ili više njih) ukoliko nemam koga da pitam? Praktično mi trebaju svi priručnici ikad izašli da bi mi savest bila mirna da sam dobro ispisala nešto ili nekog pravilno savetovala. Onda mi je praktičnije (i jeftinije) da se preselim u Maticu.

Kontra ti je odlično odgovorila: koristi ono što piše u tvojoj literaturi, i to ti je dovoljno potkrepljenje. Ako u nekoj drugo knjizi piše drugačije, to može samo da bude potkrepljenje onome ko je odabrao drugi način, nikako ne diskredituje tebe (naravno, pod pretpostavkom da su knjige relevantne).
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #13 у: 19.37 ч. 30.10.2007. »

Naravoučenije: srpske rečnike ne kupovati pre 5. izdanja (ako ga dožive) Smiley
Rečnici ga možda i dožive, ali mi ovim tempom sigurno nećemo. Cheesy
Сачувана
kontra
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка: građevinarstvo
Поруке: 521



« Одговор #14 у: 21.56 ч. 01.11.2007. »

A, jok, danas su mi rekli da mi preostaje bar još 60 godina (jer ću posle toliko morati da promenim termoizolaciju na jednom zidu), tako da ću taman dočekati bar još četiri izdanja Grin
Сачувана
Тагови:
Странице: [1] 2 3  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!