Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
21.40 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 18
  Штампај  
Аутор Тема: Честе грешке  (Прочитано 483868 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Зоран Ђорђевић
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка: Дипл. инж.
Поруке: 2.364



« Одговор #180 у: 14.49 ч. 16.03.2009. »

Кад смо већ код спашавања реците ми шта је лепше - он га је спасао, или спасио? Спасли или спасили?
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #181 у: 15.07 ч. 16.03.2009. »

I jedno i drugo su ispravni, ali norma daje prednost obliku „spasti“ (spasem, spasao, spasli — trpni pridev je „spasen“, glag. imenica „spasavanje“), dok oblik „spasiti“ (spasim, spasio, spasili — trpni pridev „spašen“, gl. im. „spašavanje“) proglašava „zapadnijim“, tj. hrvatskosrpskim.

U skladu s tim, ja uglavnom pišem „spasti“ i „spasen“, ali mom su jeziku i jezičkom osećanju vazda bili bliži ovi drugi oblici.
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #182 у: 15.58 ч. 16.03.2009. »

U skladu s tim, ja uglavnom pišem „spasti“ i „spasen“, ali mom su jeziku i jezičkom osećanju vazda bili bliži ovi drugi oblici.

Такође. Smiley
Сачувана
Владимир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Владимир В.
Струка:
Поруке: 50



« Одговор #183 у: 17.56 ч. 16.03.2009. »

Цитирано: Оли link=topic=184.  msg34499#msg34499 date=1237208304
Цитирано: Владимир link=topic=184.  msg34496#msg34496 date=1237205481
Грешке које СВИ праве, и просто почињу да ми цепају уши када чујем и на вестима и било где.   .   .  

ДОНЕШЕН!!! (Ово је неправилно, правилно је ДОНЕСЕН)
ПОНЕШЕН - ПОНЕСЕН
ОДНЕШЕН - ОДНЕСЕН

итд.  

О томе на Вокабулару имаш недоумице. 
Недоумице, ма 100% је неправилно.   Баш смо прошле недеље радили ово за припреме, пошто се спремам за Филолошки факултет, па смо радили трпни глаголски придев.  .  .   Не може да дође до јотовања, јер само када се споји са неком речи која има Ј може да дође или када се нађу И и Е један поред другог.   Типа.  .  .   Види је презентска основа, а наставак за трпни глаголски привед је -ен, и онда види+ен=видјен (и прелази у Ј) и на крају се добије виђен.  .  . 

Док код понесен не може да дође.   Презентска основа је понесе + ен = НЕМА ЈОТОВАЊА, јер два е дају само једно е и на крају се добије ПОНЕСЕЕН > ПОНЕСЕН.  .  . 

А на овом ликну уопште не видим ништа за трпни глаголски придев. 
Ако си мислио на ово спасавање и спашавање, то су именице, нису трпни глаголски придеви.  Ја сам мислио на трпни глаголски придев, код именациа је друкчије.
« Задњи пут промењено: 17.59 ч. 16.03.2009. од Владимир » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #184 у: 19.16 ч. 16.03.2009. »

A, Vladimire, ako se spremaš za Filološki, malo mi je čudno da pišeš tri tačke sa belinom iza svake tačke posebno...
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #185 у: 21.07 ч. 16.03.2009. »

A, Vladimire, ako se spremaš za Filološki, malo mi je čudno da pišeš tri tačke sa belinom iza svake tačke posebno...

Човек је написао реченични знак ’три тачке’, само му их је систем сâм раздвојио, јер Владимир није „напунио“ десет порука још. Wink
Сачувана
Владимир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Владимир В.
Струка:
Поруке: 50



« Одговор #186 у: 22.20 ч. 16.03.2009. »

Цитирано: Brunichild link=topic=184.  msg34531#msg34531 date=1237227363
A, Vladimire, ako se spremaš za Filološki, malo mi je čudno da pišeš tri tačke sa belinom iza svake tačke posebno.  .  . 

Нисам ја крив, ја сам ставио само три тачке, али се нешто променило.   И схватио сам да не могу да пишем линкове према неким веб страницама.  .  .   Ево сад сам опет ставио само три тачке, без размака.   То никад не пишем. 

Едит: Али систем је опет разрвојио сам.  Нисам ја крив! Ево и Мирослав је рекао!
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #187 у: 22.28 ч. 16.03.2009. »

Цитирано: Brunichild link=topic=184.  msg34531#msg34531 date=1237227363
A, Vladimire, ako se spremaš za Filološki, malo mi je čudno da pišeš tri tačke sa belinom iza svake tačke posebno.  .  . 

Нисам ја крив, ја сам ставио само три тачке, али се нешто променило.   И схватио сам да не могу да пишем линкове према неким веб страницама.  .  .   Ево сад сам опет ставио само три тачке, без размака.   То никад не пишем. 

Едит: Али систем је опет разрвојио сам.  Нисам ја крив! Ево и Мирослав је рекао!

Јој, Владо, извини, молим те. Smiley Знам да систем новајлијама квари линкове док не напуне неких 10 постова, али ово за тачке нисам знала... Линкове квари из анти спам предострожности, али то за тачке ми заиста није јасно... Smiley
Сачувана
Владимир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Владимир В.
Струка:
Поруке: 50



« Одговор #188 у: 22.35 ч. 16.03.2009. »

Цитирано: Brunichild link=topic=184. msg34550#msg34550 date=1237238887
Цитирано: Владимир link=topic=184. msg34549#msg34549 date=1237238401
Цитирано: Brunichild link=topic=184.   msg34531#msg34531 date=1237227363
A, Vladimire, ako se spremaš za Filološki, malo mi je čudno da pišeš tri tačke sa belinom iza svake tačke posebno.   .   .  

Нисам ја крив, ја сам ставио само три тачке, али се нешто променило.    И схватио сам да не могу да пишем линкове према неким веб страницама.   .   .    Ево сад сам опет ставио само три тачке, без размака.    То никад не пишем.  

Едит: Али систем је опет разрвојио сам.   Нисам ја крив! Ево и Мирослав је рекао!

Јој, Владо, извини, молим те.  :) Знам да систем новајлијама квари линкове док не напуне неких 10 постова, али ово за тачке нисам знала. . .  Линкове квари из анти спам предострожности, али то за тачке ми заиста није јасно. . .  :)

Можда неки баг у том систему предострожности.  Ево још два поста и нећу имати проблема са тим :)
У неким постовима ми не стави ни смешкиће :D
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #189 у: 22.36 ч. 16.03.2009. »

Све ћеш то добити са десетим постом, ако се не варам... Smiley
Сачувана
Владимир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Владимир В.
Струка:
Поруке: 50



« Одговор #190 у: 22.48 ч. 16.03.2009. »

И ево га, десети пост! Ја се извињавам што идем мало у оф топик Cheesy и што мало спамујем. . .

Ево да не буде спам!
Још неке најчешће грешке у српском језику.  Тиче се граматике.  Промена именице "читалац" кроз падеже. . .
Променићу је и означити шта је критично и где сви греше. . .
Закључак је да ова именица слово "Л" има само у номинативу јединине и генитиву множине.  У осталим облицима има "О". . .  Погледајте!

једнина
N.  читалац
G.  читаоца (овде Л прелази у О и постојаће кроз целу промену све до генитива множине ове именице)
D.  читаоцу
A.  читаоца
V.  читаоче
I.   читаоцем (и овде увек иде -ем, зато што испред имамо слово -о, и немогуће је ставити (с) читаоцом, због превоја О у Е, увек долази до дисимилације, као на пример у речи Беч... Инструментал је Бечом, а не Бечем. Иначе, правилно је рећи СПРЕЈОВИ, а не СПРЕЈЕВИ)
L.  (о) читаоцу

множина
N.  читаоци
G.  читалаца (овде се јавља Л уместо О)
D.  читаоцима
A.  читаоце
V.  читаоци
I.   читаоцима
L.  (о) читаоцима
« Задњи пут промењено: 22.53 ч. 16.03.2009. од Владимир » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #191 у: 22.52 ч. 16.03.2009. »

Има, владо и то у Недоумицама, а има вероватно и у овој теми, негде на некој од ових 13 страница... А грешка се јавља и у номинативу, често се чује рониоц, читаоц, слушаоц, гледаоц.. итд.. Cheesy
Сачувана
Владимир
члан
***
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Владимир В.
Струка:
Поруке: 50



« Одговор #192 у: 22.56 ч. 16.03.2009. »

Има, владо и то у Недоумицама, а има вероватно и у овој теми, негде на некој од ових 13 страница... А грешка се јавља и у номинативу, често се чује рониоц, читаоц, слушаоц, гледаоц.. итд.. Cheesy

Ја се извињавам ако се понављам, али ево објаснио сам и "прелазак О у Е" што се не учи баш у основној, тако да није потпуно непотребан пост. Smiley Ово је исто једна од гласовних промена. И дешава се само у инструменталу и у грађењу множине...

Едит: И да, ево три тачке су нормалне и видим смајлије
Сачувана
Соња
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:
/
Име и презиме:
Соња Ђорђевић
Струка:
Поруке: 1.404




« Одговор #193 у: 23.18 ч. 16.03.2009. »

И да, ево три тачке су нормалне и видим смајлије

  Можда је ипак зечититис  Grin!
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #194 у: 09.22 ч. 17.03.2009. »

И да, ево три тачке су нормалне и видим смајлије

  Можда је ипак зечититис  Grin!

Joooo... Odakle ga izvuče sestro slatka...  Smiley Taj crtić nisu prikazivali barem 20 godina. Nisam čak siguran ni da je iz fundusa RTS; i Sarajevska televizija je onomad imala poveliku kolekciju Duška Dugouška, i to odlično prevedenu.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 18
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!