Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
05.33 ч. 19.04.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6
  Штампај  
Аутор Тема: У ствари или уствари  (Прочитано 202356 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #60 у: 21.44 ч. 31.01.2009. »

Да ли је у питању недостатак у језику и изражавању или вишегодишња исквареност и навикнутост, чак у некојим случајима и морање обављања „послова“ на везу/преко везе?

Bi li ovo ponovio, al na malkice jednostavniji način. Zamisli da imam pet godina... Cheesy
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #61 у: 21.45 ч. 31.01.2009. »

nego me zanima sta znaci ovo ugled + minus (ne znam gde mi je)

Па бајаги колико те „(не) готиве“ на овом форуму. Мислим да је доступно од петнаесте поруке.
Сачувана
senada
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
bura mendela
Поруке: 14


« Одговор #62 у: 21.48 ч. 31.01.2009. »

o boze dragi
pa sta mi imamo da se gotivimo ili ne gotivimo 
i sta ne kraju sabiramo i oduzimamo i imamo najgotivnijeg u 2009.
ahahhhahahahah
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #63 у: 21.48 ч. 31.01.2009. »

Да ли је у питању недостатак у језику и изражавању или вишегодишња исквареност и навикнутост, чак у некојим случајима и морање обављања „послова“ на везу/преко везе?

Bi li ovo ponovio, al na malkice jednostavniji način. Zamisli da imam pet godina... Cheesy

Би. Људи су код нас просто приморани да „траже везу“ код лекара, у пошти, у СУП-у, тамте-амте, јер ако ја не уђем преко реда, ући ће неко други, а ја ћу да дреждим испред шалтера, или ћу да пољубим врата због „паузе“, а уствари неко други завршава себи посао преко везе. Smiley (Добро, ово је било објашњење за оне од седам година... Smiley)
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #64 у: 21.51 ч. 31.01.2009. »

o boze dragi
pa sta mi imamo da se gotivimo ili ne gotivimo 
i sta ne kraju sabiramo i oduzimamo i imamo najgotivnijeg u 2009.
ahahhhahahahah

Ахахах... „Избор за понајготивни лици из 2009-у“! Grin
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #65 у: 21.51 ч. 31.01.2009. »

Да ли је у питању недостатак у језику и изражавању или вишегодишња исквареност и навикнутост, чак у некојим случајима и морање обављања „послова“ на везу/преко везе?

Bi li ovo ponovio, al na malkice jednostavniji način. Zamisli da imam pet godina... Cheesy

Би. Људи су код нас просто приморани да „траже везу“ код лекара, у пошти, у СУП-у, тамте-амте, јер ако ја не уђем преко реда, ући ће неко други, а ја ћу да дреждим испред шалтера, или ћу да пољубим врата због „паузе“, а уствари неко други завршава себи посао преко везе. Smiley (Добро, ово је било објашњење за оне од седам година... Smiley)

Ne brigaj, ja sam vuderkind... Cheesy

Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #66 у: 21.53 ч. 31.01.2009. »

Cheesy Хахаха... Вечерас ме баш лепо засмејавате!

П. С.
i sta ne kraju sabiramo i oduzimamo i imamo najgotivnijeg u 2009.

Вицкаста опаска и дигресија за неупућене: Срби су измислили математику! Јесте, јесте! Прво се саберу, уђу у кафану,а онда се одузму! Доказ, црно на бело! Cheesy Grin
« Задњи пут промењено: 21.56 ч. 31.01.2009. од Мирослав » Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #67 у: 21.57 ч. 31.01.2009. »

Cheesy Хахаха... Вечерас ме баш лепо засмејавате!

П. С.
i sta ne kraju sabiramo i oduzimamo i imamo najgotivnijeg u 2009.

За неупућене: Срби су измислили математику! Јесте, јесте! Прво се саберу, уђу у кафану,а онда се одузму! Доказ, црно на бело! Cheesy Grin

Joj vala i ti nas! Suze mi pođoše na oči od sabiranja i oduzimanja.... Cheesy
Сачувана
senada
посетилац
**
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
bura mendela
Поруке: 14


« Одговор #68 у: 22.03 ч. 31.01.2009. »

cek sad stvarno
ovde se neko prijavio da bi resio neke nedoumice, postavi pitanje i onda neko kaze, stiklira, markira tog kao nekog s odsustvom ugleda
a taj neko dosao da pita kako se pise tepih u deminutivu  a ti se napravis pametan pa ga markiras

reci mi da se salis molim te
Сачувана
alcesta
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.865



« Одговор #69 у: 22.06 ч. 31.01.2009. »

Ja mislim da je ugled, ili karma kako se zove ponegde, jedan od najgorih i najzloupotrebljavanijih izuma na forumima. Ali evo kako je došlo do toga, ako te zanima: http://www.vokabular.org/forum/index.php?topic=2921.0

Uostalom, uvek to možeš da ignorišeš, šta te briga.
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #70 у: 22.14 ч. 31.01.2009. »

Ne, nisu nikako akcentovane obe reči — „bez“ je proklitika i nema akcenat. Razlog zašto se „bez veze“ piše odvojeno jeste taj što su to dve reči, tj. predlog i imenica u genitivu. Tačnije, makar u standardnom jeziku. U govornom jeziku, i to je lasno prilog i ta reč postoji, pa opravdanja za spojeno pisanje ima, ali naša je normativistika vazda patila od književnog elitizma i bila slepa na jedno oko za govorne tendencije. Smiley

Tako u književnom jeziku ne možeš napisati „Došao sam bezveze“ iako je to u govornom jeziku sasvim ispravno. A da neko napiše „Došao sam bez veze“, pomislio bih da je išao lekaru, tražio zaposlenje ili polagao neki ispit, pa mu se nije posrećilo. Cheesy

Dok su „bezveznost“ i „bezveznjaković“ postojeće reči, nastale kombinovanom tvorbom. A „ugled“ na forumu jeste bespotrebna stvar, koja se sasvim proizvoljno oduzima i stiče, lako se može i zloupotrebljavati, a da pri tom ništa ne znači. Wink Ignoriši ga, ionako se svi ovde dovoljno dobro znamo.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #71 у: 23.08 ч. 31.01.2009. »

Мирослав:
Цитат
Не постоји *бȅзвезе, јер се свака од саставних речи наглашава посебно: бȅз вȅзе, па нема никаквог оправдања за састављено писање.

Ђорђе је већ рекао да се не наглашавају проклитике (осим ретких пре, после и неких двосложних, мада је и то дискутабилно).
*Бȅзвезе уистину не постоји јер у се тој речи силазни акценат преноси метатонијски, а тај облик /бèзвезē/ постоји регуларно у западнијим говорима и кад је предлошко-падежна конструкција и кад је прилог (ако је прилог), као год што је у осталим говорима са силазним акцентом на ве-.

Мирослав:
Цитат
Бèзвезњāковӣћ, као год и бèзвезнōст, јесте једна акценатска целина, тако да (против)пример не стоји.

Ипак је безвезњáковић.  Wink
Сачувана
Miki
Гост
« Одговор #72 у: 00.01 ч. 01.02.2009. »

Ђорђе је већ рекао да се не наглашавају проклитике (осим ретких пре, после и неких двосложних, мада је и то дискутабилно).

Да, то у загради ме је и повукло, а нисам погледао у РМС, па сам „лепо“ акцентовао.

Ипак је безвезњáковић.  Wink

Исто као и горе...  Undecided Embarrassed
Сачувана
MAFF_MACEDONIA
гост

Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Поруке: 3



« Одговор #73 у: 01.53 ч. 02.03.2009. »

Iako nisam lingvist, pravilo pisanja U STVARI i USVARI su dva razlicita poima, i oba su korektna.
npr:
a). . . . .  USTVARI ove lazi postoji istina.
b)  . . . ovo ostaviti  U STVARI gde se i druge nalaze.
mislim da sam ovim mogao da objasnim , ukratko . . . 
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #74 у: 15.40 ч. 02.03.2009. »

Ali nećeš naći potvrde u literaturi za takvo pisanje. „U stvari“ se, prema pravopisu, piše jedino tako, rastavljeno.
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 ... 3 4 [5] 6
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!