Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/vokab/public_html/forum/Sources/Load.php(216) : runtime-created function on line 2  Тачке, заграде, наводи...
Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.36 ч. 25.06.2026. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: Тачке, заграде, наводи...  (Прочитано 24222 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #30 у: 19.07 ч. 09.11.2008. »

Није исто. Постоје правила о томе како се прекида цитат, а потом наставља. Твој пример је увод наратора у цетат, ја га управо тако схватам, па бих га као такав одвојила ни на који начин или евентуално двотачком. То је само моје тумачење.

Koja su to pravila? Bila bih ti zahvalna ako bi ih navela. Ja zaista ne vidim nikakvu razliku izmedju Djordjevog i mog primera... Osim toga, ni moj ni Djordjev citat nije prekinut, samo sto sam ja citirala celu recenicu, a on deo recenice g. Boskovica...
Сачувана
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:
Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322


« Одговор #31 у: 19.43 ч. 09.11.2008. »

Zaista je jedino bitno kako je pisac zamislio rečenicu, i od toga zavisi koje će znake upotrebiti. I ono „moje“ u rečenici „Čitav trinaesti vek je, po rečima Đ. Boškovića, bio u znaku Savina delovanja“ može se shvatiti kao naratorov uvod u citat koji će uslediti, pa se može napisati i:

Čitav trinaesti vek je, po rečima Đ. Boškovića, bio u znaku Savina delovanja: „Sve do Milutinovih osvajanja grčkih teritorija na jugoistoku“.

Ako Brunhilda, međutim, ono svoje „po rečima Đ. Boškovića“ ne upotrebljava kao uvod u citat, već citat upotrebljava kao dopunu svojim tj. naratorskim rečima, onda ne mora obavezno staviti dvotačku ispred citata nego i joj zarez u tu svrhu može lasno poslužiti.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #32 у: 19.46 ч. 09.11.2008. »

Па све време говорим да мени лично те речи никако не иду као увод у цитат, јер ми тако делује реченица недовршена. Ако бих морала употребити двотачку и наводнике, онда бих свакако тај увод изменила у независну реченицу типа: Бошковић је рекао. Синтагма "Према Бошковићевим речима" једноставно (по мени) тражи завршетак, јер није заокружена мисао, самим тим, није независна реченица која може да стоји сама за себе.
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #33 у: 09.56 ч. 10.11.2008. »

Пошто смо се силно надиванили о овоме, не би било лоше да промениш конструкцију Grin. Мени, највише, иза дела реченице Према Бошковићевим речима иде неуправни говор, парафраза, а не цитат. На пример: Према твом мишљењу зарез се на том месту пише, а према мојим речима, он се ту не пише. Дакле, кад не би следио цитат, ствар би била јасна. Овако ми све комбинације сметају. Напросто ми иза таквог увода ни не иде цитат.

О прекидању цитата знаш и сама, можда се нисам јасно изразила. Данас је, рече Милица, леп дан. У том смислу, иза "рече Милица" иде зарез свакако. На то прекидање сам мислила, али сматрам да то знаш и ти.

Оно што је овде спорно (по мом мишљењу) јесте управо оно што сам сад одједном, читајући више пута, схватила и написала ти на почетку (да би требало неуправни говор, а ако желиш баш цитат, промени увод).

Ево примера из правописа о двојаком начину навођења туђих речи и о уклапању цитата у контекст реченице (што мислим да ти заправо желиш да урадиш):

Неко је написао на табли: "Зашто тражите више од уџбеника?" и Чија је ово порука "Зашто тражите више од уџбеника"?

Нека се јави слободно, да поразговарамо о овом "зашто".


Лично мислим да је твоја идеја била да уклопиш цитат спонтано (други и трећи пример), али пошто си желела да наставак надовежеш на нараторове речи као спонтан наставак реченице, одговара ти заправо трећи пример (због малог слова). Међутим, почетак "Према Бошковићевим речима" упорно наводи на неуправни говор (коме би претходио зарез), и то прави збрку.

Коначно, имам два предлога:
1. Промени уводну конструкцију и настави малим словом, под наводницима, без (спорног) првог зареза.
2. Иза већ постојеће уводне конструкције продужи неуправним говором са (спорним) првим зарезом.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #34 у: 10.22 ч. 10.11.2008. »

Hvala, sad mi je jasno šta si htela da kažeš. Imam samo još jedno pitanje, molim te mi odgovori (iako će ti možda zazvučati kao teranje maka na konac Grin)...

Kažeš da uvodna rečenica navodi na citat, tj. ako sam dobro razumela, iza te uvodne rečenice mora ići citat. Da li je to uslovljeno nekim pisanim pravilom, ili je tvoj jezički osećaj u pitanju? Pitam, jer po mom jezičkom osećaju, ta rečenica upravo NE traži citat nego ovo treće što si ti navela (Нека се јави слободно, да поразговарамо о овом "зашто".)

Treći primer sam i imala na umu kad sam pisala, samo nisam bila sigurna da je to sto posto tačno. Sad znam da jeste i tako će i ostati, jer, po meni, deluje najprirodnije...
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #35 у: 11.23 ч. 10.11.2008. »

Напросто ми иза таквог увода не иде цитат.

 Undecided
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #36 у: 11.30 ч. 10.11.2008. »

Напросто ми иза таквог увода не иде цитат.

 Undecided

Дакле, ако сам добро закључила, ради се о личном утиску.... Хвала, Оли, на стрпљењу. Wink
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #37 у: 11.30 ч. 10.11.2008. »

Па и у твом примеру је цитат, чим си га ставила међ' наводнике. Хоћу да кажем да иза таквог увода какав си ти предложила иде неуправни говор и треба да "препричаш" Бошковићеве речи, дала сам ти пример с нама двема, али је он курзивом просто зато што је све то пример, а можеш приметити да је део иза према твом мишљењу само продужетак реченице без промене фонта или наводника, будући да је ту у питању неуправни говор.
Ако се одлучиш за промену увода, попут трећег примера, опет без зареза и с наводницима (курзивом, свеједно), ако ли почнеш са "Бошковић је рекао", па иза цитат, можеш ставити две тачке.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #38 у: 11.33 ч. 10.11.2008. »

Цитат
Па и у твом примеру је цитат, чим си га ставила међ' наводнике.

Па и трећи пример садржи цитат, јел да? Оно "зашто" (ево и овде исто;))...
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #39 у: 11.46 ч. 10.11.2008. »

Pitam, jer po mom jezičkom osećaju, ta rečenica upravo NE traži citat nego ovo treće što si ti navela (Нека се јави слободно, да поразговарамо о овом "зашто".)

Da, ali nisi tako napisala. Zato sam te ispravila.
Сачувана
Madiuxa
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Жена
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 7.477


« Одговор #40 у: 13.07 ч. 10.11.2008. »

Pod citatom sam tu mislila uredno sa dve tacke i navodnicima... Smiley
Сачувана
Тагови:
Странице: 1 2 [3]  Све
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!