Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #15 у: 01.41 ч. 18.01.2009. » |
|
Онда ја споро капирам. Можда што сам нов, а?
Донт вори, истренираћеш се већ!  Па ја не знам за неког другог трола, осим оног Толкиновог, а с обзиром да све време причамо о информатици и компјутертима, не би имало много смисла да питам за превод Толкиновог трола, изн'т ит? 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|
Miki
Гост
|
 |
« Одговор #16 у: 01.44 ч. 18.01.2009. » |
|
Шишмајловски Мишко То сам сконтао, него велим за надимак.  Па ја не знам за неког другог трола, осим оног Толкиновог, а с обзиром да све време причамо о информатици и компјутертима, не би имало много смисла да питам за превод Толкиновог трола, изн'т ит?  У информатичком смислу би се могло већ употребити „потурач“, „потуткач“ и сл., али ми је ипак „трол“ најживописније.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #17 у: 01.46 ч. 18.01.2009. » |
|
Подбадач!!!!
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Шишмиш
члан
 
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка: ждера
Поруке: 126
|
 |
« Одговор #18 у: 01.48 ч. 18.01.2009. » |
|
Па ја не знам за неког другог трола, осим оног Толкиновог, а с обзиром да све време причамо о информатици и компјутертима, не би имало много смисла да питам за превод Толкиновог трола, изн'т ит Ај доноу. Мејби д флексибилити из ди аменети он дис форум. Ај лајк ит олреди. То сам сконтао, него велим за надимак. И то си фино сконтао.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
[citation needed]
|
|
|
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме: Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322
|
 |
« Одговор #19 у: 01.48 ч. 18.01.2009. » |
|
Evo i naših živopisnih narodnih bića sličnih trolu: alamunja, bijes, mutljika, belaj, smlata, čuma, mora, zamora, alaudža, karakondžula. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #20 у: 01.51 ч. 18.01.2009. » |
|
Evo i naših živopisnih narodnih bića sličnih trolu: alamunja, bijes, mutljika, belaj, smlata, čuma, mora, zamora, alaudža, karakondžula.  Страва! Па свака од ових речи је сто пута експресивнија од трола.... Гласам за белај, мада ми се и алауџа допада иако немам појма шта значи.... Аламуња такође, неко ко "баца муње"... 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме: Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322
|
 |
« Одговор #21 у: 02.06 ч. 18.01.2009. » |
|
Гласам за белај, мада ми се и алауџа допада иако немам појма шта значи.... Аламуња такође, неко ко "баца муње"...  Belaj je izvorno istočnjačko demonsko biće koje je na brdoviti Balkan došlo, naravno, sa Turcima i kao turcizam se zadržalo u narodnom jeziku da označi stanje nereda i zijana kakvo ovo biće u mitologiji pravi. Alàmunja i alàudža su ista stvar, samo u dvema varijantama — prva je užička, druga crnogorska. Takođe označavaju nered, rusvaj, lom, ali pre svega i vremensku nepogodu (strahovitu oluju i kijamet — jasna je veza alamunje s munjom, koju si zametila, a alaudža je onomatopeja). Vrlo je moguće i da imaju jasne veze sa alom, drugim poznatim bićem iz naše narodne mitologije.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #22 у: 02.07 ч. 18.01.2009. » |
|
Гласам за белај, мада ми се и алауџа допада иако немам појма шта значи.... Аламуња такође, неко ко "баца муње"...  Belaj je izvorno istočnjačko demonsko biće koje je na brdoviti Balkan došlo, naravno, sa Turcima i kao turcizam se zadržalo u narodnom jeziku da označi stanje nereda i zijana kakvo ovo biće u mitologiji pravi. Alàmunja i alàudža su ista stvar, samo u dvema varijantama — prva je užička, druga crnogorska. Takođe označavaju nered, rusvaj, lom, ali pre svega i vremensku nepogodu (strahovitu oluju i kijamet — jasna je veza alamunje s munjom, koju si zametila, a alaudža je onomatopeja). Vrlo je moguće i da imaju jasne veze sa alom, drugim poznatim bićem iz naše narodne mitologije. Eto, savrseno. Sve tri reci obelezavaju neki lom, krs, rusvaj sto u stvari trolovi i rade...
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Шишмиш
члан
 
Ван мреже
Организација:
Име и презиме:
Струка: ждера
Поруке: 126
|
 |
« Одговор #23 у: 02.10 ч. 18.01.2009. » |
|
А шта је смлата? Мени је тај израз веома леп и милозвучан.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
[citation needed]
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #24 у: 02.11 ч. 18.01.2009. » |
|
А шта је смлата? Мени је тај израз веома леп и милозвучан.
Verovatno nesto slicno, nesto sto mlati, lomi, krsi...
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
alcesta
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Поруке: 1.865
|
 |
« Одговор #25 у: 02.13 ч. 18.01.2009. » |
|
Au bre, ne mogu da vas pratim koliko se raspisaste! Sviđa mi se čuma, a ni zamora nije loše pošto zvuči kao da smara, što trol i radi. 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #26 у: 02.18 ч. 18.01.2009. » |
|
А може и смор. Не храните сморове. Не храните алауџе! Не храните аламуње!... Тек да се зна да и ми трола за трку имамо... 
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме: Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322
|
 |
« Одговор #27 у: 02.24 ч. 18.01.2009. » |
|
А шта је смлата? Мени је тај израз веома леп и милозвучан.
Verovatno nesto slicno, nesto sto mlati, lomi, krsi... Smlata je nespretno i izgubljeno biće, ono uvek pravi lom. Kada nekoga spopadne, tome vazda ispadaju stvari iz ruku, ne može ništa valjano da uradi nego se sve nešto smotava. Slično je po zamisli bijedi; to je jadno, slinavo, nikakvo biće koje kada nekoga spopadne („Spopala ga bijeda“), tome sve krene naopako, razboli se, osiromaši, izgubi sreću. Au bre, ne mogu da vas pratim koliko se raspisaste! Sviđa mi se čuma, a ni zamora nije loše pošto zvuči kao da smara, što trol i radi.  Još crnje i gore, jeza da te uvati!  Mora i zamora donose loše snove, ali i smrt; a čuma je najgora od svih, ni manje ni više nego — kuga. U mom kraju postoji pomalo crnohumorna izreka „odnijeti ko čuma đecu“ ili „odnio ko čuma đecu“, kada neko nešto potamani kao kuga što tamani nejaku makanjad.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Madiuxa
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме:
Струка:
Поруке: 7.477
|
 |
« Одговор #28 у: 02.27 ч. 18.01.2009. » |
|
Хеј, па смлата је онда замлата!  Али онда не може бити трол, није то баш трол... Као ни џума...
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
Ђорђе Божовић
језикословац
староседелац
  
Ван мреже
Пол: 
Организација:
Име и презиме: Đorđe Božović
Струка: lingvist
Поруке: 4.322
|
 |
« Одговор #29 у: 02.31 ч. 18.01.2009. » |
|
Trolovi su u nordijskoj mitologiji strašna bića, zveri, napasnici, razbojnici, ološ. Po tome sam izlistao ove naše ekvivalente nordijskim trolovima. Često se u njihovim mitovima događa da trolovi otmu kraljevu kćer ili ubiju nekoga (to će Alčesta potvrditi sada kada je pazarila Norveške bajke  ). Jedino što ih izdvaja jeste to što su, kako god okreneš, veoma glupi. Zato sam ih uporedio sa smlatom. Naš narod je verovao da je kuga (tj. čuma) demonsko biće koje dolazi i ubija raju. Čuma je u narodnoj mitologiji demon isto kao i trol, osim što je i narodni izraz za kugu kao bolest.
|
|
|
|
|
Сачувана
|
|
|
|
|