Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
11.42 ч. 23.06.2021. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  
Аутор Тема: хвала за / хвала на  (Прочитано 12635 пута)
0 чланова и 0 гостију прегледају ову тему.
Мирна
језикословац
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 159

« Одговор #15 у: 09.42 ч. 10.11.2006. »

Primjer "hvala za moje srećno djetinjstvo" bolji je od "hvala na mom srećnom djetinjstvu" i sl.   

Нашао си баш пример где не иде НА, али обрати пажњу - овде реч "хвала" више има смисао "одавања признања за ..." или "награде за ...".

Као у примеру:

То ми је хвала за све што сам учино за њега. = То ми је награда за све што сам учинио за њега.

Сачувана

Језик је дом бића. (Хајдегер)
woland
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Поруке: 93

« Одговор #16 у: 10.07 ч. 10.11.2006. »

Moram da te podsjetim da je rasprava i krenula od moje obazrive formulacije

Цитат
Češće se koristi "na", ali ni "za" nije neispravno u nekim situacijama. Pretpostavljam da ćeš reći "hvala na pozivu" a ne "za poziv". Takođe, može se reći "hvala za sve što si učinio za mene", ali i "hvala na svemu što si učinio za mene. Dakle, "na" se uvijek može upotrijebiti a "za" ponekad

Jednostavno, ne možemo proglasiti "za" kao nepravilno, makar se koristilo samo u rijetkim situacijama
« Задњи пут промењено: 10.09 ч. 10.11.2006. од woland » Сачувана
Мирна
језикословац
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

« Одговор #17 у: 10.56 ч. 10.11.2006. »

Jednostavno, ne možemo proglasiti "za" kao nepravilno, makar se koristilo samo u rijetkim situacijama

Тако и јесте. Нисам ни ја тврдила да је неправилно него да га треба избегавати (као германизам, по свој прилици), осим, наравно, у оним случајевима кад стварно не иде предлог НА.

Значи, нема потребе рећи "хвала ЗА разумевање / колаче", кад лепо може "хвала НА разумевању / колачима".

Узгред: у мојим речницима, као превод немачког - "(sich) bedanken für", ако су речници хрватски, стоји - "захвалити (се) ЗА што", а ако су српски - "захвалити (се) НА чему". Не чуди ме што су Хрвати буквално пренели немачку рекцију.
Сачувана

Бојан Башић
уредник форума
староседелац
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:

Поруке: 1.611

« Одговор #18 у: 14.00 ч. 29.11.2006. »

U nemačkom imamo einem etwas verdanken, što se bukvalno prevodi kao „zahvaliti kome nešto“. To je pravi germanizam, a potvrdu da je zahvaliti na i zahvaliti za jednako ispravno nalazimo u časopisu Naš jezik, god III, sv. 4. U tom časopisu postoji rubrika „Jezičke pouke“, u kojoj se ispravljaju greške nađene gdegde. Tako je pod rednim brojem 77 navedena rečenica: „To su pronalasci kojima ima čovjek da zahvali čitav svoj napredak“, i u komentaru se kritikuje pomenuti germanizam rečima: „u našem jeziku je pravilno zahvaliti kome za što, ili: zahvaliti kome na čemu. Prema tome i u navedenoj rečenici mesto: ’...da zahvali čitav svoj napredak’ trebalo je: ...da zahvali za čitav svoj napredak.“
Сачувана
Мирна
језикословац
члан
Ван мреже Ван мреже

Организација:

« Одговор #19 у: 14.27 ч. 29.11.2006. »

trebalo je: ...da zahvali za čitav svoj napredak.“

То сам и ја рекла: кад "захвалити" има смисао одавања признања ЗА нешто, онда може ЗА.

"Јemandem etwas verdanken" не значи "хвала", него баш дуговати некоме захвалност (признање) за нешто (ово је објашњење из Дудена).

А обично захваљивање иде са "sich bedanken FÜR etwas"

Не верујем да ћеш рећи: "Хвала за разумевање", а Немци ће рећи баш тако.

« Задњи пут промењено: 14.37 ч. 29.11.2006. од Мирна » Сачувана

Тагови:
Странице: 1 [2]  Све
  Штампај  

Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!