Српски језик - Вокабулар форум
Srpski jezik - Vokabular forum
13.55 ч. 29.03.2024. *
Добро дошли, Гост. Молимо вас пријавите се или се региструјте.
Да ли сте изгубили ваш активациони e-mail?

Пријавите се корисничким именом или имејлом, лозинком и дужином сесије

Помоћ за претрагу речника Вокабулара
Вести:
Правила форума - Речник - Правопис - Граматика - Вокатив - Језичке недоумице

 
   Почетна   Помоћ Претрага форума Календар Тагови Пријављивање Регистрација  
Странице: [1]
  Штампај  
Аутор Тема: Подстицај економском развоју општина / Подстицај економског развоја општина  (Прочитано 4702 пута)
0 чланова и 1 гост прегледају ову тему.
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« у: 23.50 ч. 10.04.2009. »

Ово прво (с дативом иза подстицај) јесте назив пројекта једне установе. Разабрала сам да је изабран датив јер су хтели да нагласе коме односно чему је дат подстицај, мада се мени више допада генитив.
Једно је питање може ли оба?
Друго је питање следеће: Треба саставити програм за подстицај. Особа А тврди да се назив с дативом иза подстицај сада мора променити у генитив, дакле да се Подстицај економском развоју општина мора променити у Програм подстицаја економског развоја општина, тј. да не може остати датив (Програм подстицаја економском развоју општина).
Што више размишљам, мање сам сигурна. Grin Чини ми се да сам ближа генитиву у оба случаја, али има ли неког да потврди или оповргне моје мишљење?
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #1 у: 00.08 ч. 11.04.2009. »

Глаголске именице би требало да преузимају рекцију од глагола, па би стога овде ишао објекатски генитив (подстицати развој : подстицај развоја). Уп. утицај на нешто од утицати на нешто.
Једино ако речници не дају другачију рекцију (у дативу), али сумњам...
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #2 у: 07.50 ч. 11.04.2009. »

Хвала ти.
Но, ако којим случајем може датив, а све смо ближе томе да не може Smiley, да ли би онда и нова конструкција остала у дативу? Она нова коју сам у претходном посту навела?
Мој је утисак да су они тек незнатно променивши конструкцију уочили како им ту не "лежи" датив.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #3 у: 11.01 ч. 11.04.2009. »

Реч (подстицај) не мења своју рекцију ако промени падеж или функцију (овде постаје падежни атрибут). Дакле, кад би могао датив, онда би могло и Програм подстицаја развоју (као што може Разматрање Моцартовог утицаја на Бетовена).
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #4 у: 20.08 ч. 11.04.2009. »

ОК, логично и хвала (оно баш Smiley).
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #5 у: 21.59 ч. 11.04.2009. »

 Smiley
Сачувана
Duja
Гост
« Одговор #6 у: 08.56 ч. 13.04.2009. »

Реч (подстицај) не мења своју рекцију ако промени падеж или функцију (овде постаје падежни атрибут). Дакле, кад би могао датив, онда би могло и Програм подстицаја развоју (као што може Разматрање Моцартовог утицаја на Бетовена).

Svejedno, meni bode uši kad čujem "Predsedavajući skupštinom saveta Evrope", i deluje mi kao hiperkorekcija. U stvari, mnogo češće korištena reč "predsednik" ima drugačiju rekciju, pa zazvuči čudno kad "predsedavajući", što je gotovo sinonim, dobije instrumental... iako je, velju, gramatički ispravno.
Сачувана
J o e
уредник форума
староседелац
*****
Ван мреже Ван мреже

Пол: Мушкарац
Организација:

Име и презиме:

Струка:
Поруке: 1.688



« Одговор #7 у: 10.22 ч. 13.04.2009. »

Али признаћеш да ту чудно звучи било која рекција: председавајући скупштине (?), председавајући скупштини (?) (иако је ова друга правилна!). То је последица губљења старих партиципа (ово председавајући није права именица, то је поименичени придев настао од глагола).
Сачувана
Оли
језикословац
староседелац
****
Ван мреже Ван мреже

Организација:

Име и презиме:
Оливера Потић
Поруке: 993


« Одговор #8 у: 11.18 ч. 13.04.2009. »

Доста рекција пренесених с глагола на именицу (овде заправо поименчени глаголски прилог) звучи лоше и неприродно. Такође, глаголски прилози некад употребљени да искажу особину (испред именице), или да заменe конструкцију онај који ... (у овом случају председава).
« Задњи пут промењено: 11.21 ч. 13.04.2009. од Оли » Сачувана
Тагови:
Странице: [1]
  Штампај  
 
Скочи на:  

Покреће MySQL Покреће PHP Powered by SMF 1.1 RC2 | SMF © 2001-2005, Lewis Media Исправан XHTML 1.0! Исправан CSS!